Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 listopada 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

30 lat programu Erasmus we Wrocławiu

26 października Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, w partnerstwie z uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi, świętowało 30-lecie programu Erasmus. Wydarzenie odbyło się w starej zajezdni tramwajowej Dąbie, w...

30-lat programu Erasmus


Celem wydarzenia była integracja osób przebywających we Wrocławiu na wymianie w ramach programu Erasmus+, w tym studentów, wolontariuszy i stażystów, oraz studentów wrocławskich. Swoje stoiska z atrakcjami przygotowały uczelnie wyższe: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Filologiczna, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Bankowa, a także ich koła naukowe. Obecni byli także przedstawiciele sieci Erasmus Student Network oraz organizacje pozarządowe Stowarzyszenie TRATWA i Semper Avanti.

Podczas wydarzenia studenci polscy i zagraniczni mieli wiele okazji do wspólnej integracji. Przygotowane zostały atrakcje ułatwiające cudzoziemcom przystosowanie się do nowego środowiska i ułatwiające codzienną komunikację. W ramach speed talkingu, czyli moderowanych konwersacjach, mieli możliwość poznać przydatne zwroty po polsku. Uczestnicy mogli także lepiej poznać kulturę polską. Na scenie wystąpił m.in. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Jedliniok, który zaśpiewał tradycyjne polskie piosenki i zatańczył ludowe tańce.Tego dnia odbywały się także liczne warsztaty – z plecenia wianków mazowieckich i dekorowania ceramiki. Popularnością cieszyły się zwłaszcza zajęcia z lepienia pierogów. Studenci zagraniczni z programu Erasmus z entuzjazmem uczyli się przygotowywać tradycyjną polską potrawę. Zadowoleni z warsztatów przyznawali: - Dziś nauczyłam się lepić pierogi! Jak wrócę do domu na pewno przygotuję je swojej rodzinie.

Przez cały dzień można było odwiedzić stoisko poświęcone nowej inicjatywie Komisji Europejskiej skierowanej do młodych ludzi – Europejskiemu Korpusowi Solidarności. Poza uzyskaniem informacji o programie, możliwe było także na miejscu zarejestrować się do programu i z pomocą wolontariuszy przygotować wniosek aplikacyjny. Zgłoszenia do Europejskiego Korpusu Solidarności można cały czas wysyłać poprzez stronę internetową.Na zakończenie „Powitania Erasmusów" w kameralnej atmosferze odbył się koncert o charakterze jam session, w którym wzięli udział wolontariusze i studenci zagraniczni oraz polscy jak i wszyscy, którzy chcieli wspólnie zaśpiewać i zagrać europejskie piosenki.

Jak podsumowała wydarzenie jedna z uczestniczek, „było hucznie, tłocznie i wielokulturowo".

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia!

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 listopada 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce