Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 czerwca 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

30. edycja nagród im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy: laureaci

Wojna na europejskiej ziemi oraz szerzenie się dezinformacji powinny nam wszystkim przypominać o kluczowej roli dziennikarstwa w otwieraniu światu oczu na ważne problemy.

30. edycja nagród im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy: laureaci

Komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen ogłosiła tegorocznych laureatów nagrody im. Lorenza Natalego.

  • Ritwika Mitra, za ujawnienie handlu ludźmi w Indiach;
  • Rémi Carton i Paul Boyer, za ujawnienie niewolnictwa dzieci na Haiti;
  • Vânia Maia, za ukazanie niepewnej sytuacji pracowników-imigrantów w Portugalii

Laureatów nagrody im. Lorenza Natalego jury wybrało spośród ponad 800 kandydatów z całego świata. Nagroda im. Lorenza Natalego przyznawana jest od 30 lat za odważne reportaże, które nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Komisarz do spraw partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen skomentowała: - Wojna na europejskiej ziemi oraz szerzenie się dezinformacji powinny nam wszystkim przypominać o kluczowej roli dziennikarstwa w otwieraniu światu oczu na ważne problemy. Ujawnianie niesprawiedliwości i dawanie głosu najsłabszym to potężna broń w rękach dziennikarzy. Składam wyrazy uznania tak odważnym dziennikarzom jak tegoroczni laureaci nagrody im. Lorenza Natalego, za ich reportaże, które wywierają silne wrażenie.

Przyznano trzy nagrody w następujących kategoriach:

  • Nagroda Grand Prix: za materiały opublikowane w mediach z siedzibą w jednym z krajów partnerskich Unii Europejskiej;
  • Nagroda Europa: za materiały opublikowane w mediach z siedzibą w Unii Europejskiej;
  • Nagroda Dla Młodych Dziennikarzy: za materiały autorstwa dziennikarzy w wieku poniżej 30 lat opublikowane w mediach z siedzibą w Unii Europejskiej lub w jednym z jej krajów partnerskich.

Nagroda Grand Prix

Ritwika Mitra za materiał „In the Sundarban, Climate Change Has an Unlikely Effect – On Child Trafficking” („Zmiany klimatu w regionie Sundarbanów i ich nieoczekiwany wpływ na... handel dziećmi”) opublikowany przez The Wire Science we współpracy z Fuller Project.

W materiale opowiedziano historię kobiet z regionu Sundarbanów w Zatoce Bengalskiej, które jako dziewczynki padły ofiarą uprowadzenia i gwałtu, a następnie zostały porzucone w ciąży będącej jego wynikiem. To historia o codzienności kobiet, które muszą zmagać się z przemocą na tle płciowym, stygmatyzacją, złymi warunkami klimatycznymi, ubóstwem i migracją. 

Nagroda Europa

Vânia Maia za materiał dla magazynu Visão „Odemira: Viagem ao mundo dos imigrantes explorados e invisíveis („Odemira: Podróż do świata wykorzystywanych i niewidzialnych imigrantów”).

Maia ujawnia wykorzystywanie imigrantów o nieuregulowanym statusie, ich niedolę i niestabilne warunki, w jakich żyją w Europie. Choć jest to lokalna opowieść o cierpieniu robotników w Odemirze w Portugalii, to ma ona uniwersalny wymiar.

Nagroda Dla Młodych Dziennikarzy

Rémi Carton i Paul Boyer z gazety Libération za materiał „En Haïti, «les vies brisées» des enfants esclaves” („Zrujnowane życie dzieci-niewolników na Haiti”).

We wspólnym materiale dla Libération Carton i Boyer ujawniają praktykę zwaną „restavek”. Dzieci z biednych rodzin na Haiti są zmuszane do służby w domach, gdzie często doświadczają przemocy.

Wybór laureatów

Po dokonaniu preselekcji przez cztery szkoły dziennikarstwa — Portugalski Uniwersytet Katolicki

(Portugalia), Uniwersytet Nawarry (Hiszpania), Uniwersytet Świętego Józefa w Bejrucie (Liban) oraz Vesalius College (Belgia) — laureatów wyłoniło jury konkursu im. Lorenza Natalego. W 2022 r. zasiadło w nim pięcioro ekspertów ze świata dziennikarstwa o międzynarodowej renomie:

Informacje o nagrodzie

Nagroda nosi imię Lorenza Natalego, byłego europejskiego komisarza ds. rozwoju i zagorzałego orędownika wolności słowa, demokracji i praw człowieka. Od trzech dekad dla upamiętnienia go przyznaje się nagrodę dziennikarzom, których teksty rzucają światło na wspólne wyzwania stojące przed naszą planetą i jej mieszkańcami i stanowią inspirację do zmiany.

Więcej informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 czerwca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce