Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 lutego 2020Przedstawicielstwo w Polsce

232 mln euro na globalną walkę z koronawirusem

- Zdrowie publiczne jest naszym priorytetem – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłaszając pakiet pomocy o wartości 232 mln euro przeznaczony na ogólnoświatowe zwiększanie gotowości, zapobieganie koronawirusowi oraz ograniczanie jego...

232 mln euro na globalną walkę z koronawirusem

- W obliczu coraz większej liczby przypadków zachorowań zdrowie publiczne jest naszym priorytetem. Wspólnota międzynarodowa musi współpracować ze sobą w celu zwiększenia gotowości w Europie, Chinach i wszędzie indziej. Europa powinna odegrać tutaj wiodącą rolę - powiedziała Ursulavon der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

JanezLenarčič, komisarz ds. zarządzania kryzysowego i europejski koordynator ds. reagowania kryzysowego, powiedział: - W obliczu ponad 2600 ofiar śmiertelnych jedyną opcją jest przygotowanie się na wszystkie ewentualności. Nasz nowy pakiet pomocy będzie wspierał Światową Organizację Zdrowia, a ukierunkowane finansowanie ma zapewnić pomoc państwom o słabszych systemach opieki zdrowotnej. Naszym celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii na poziomie globalnym.

Wsparcie dla państw członkowskich

W związku z rozwojem sytuacji we Włoszech Komisja zwiększa wsparcie dla państw członkowskich w kontekście prowadzonych obecnie działań w zakresie gotowości oraz planowania awaryjnego i w sytuacjach wyjątkowych.

StellaKyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, skomentowała: - Z uwagi na szybko zmieniającą się sytuację jesteśmy gotowi zwiększyć naszą pomoc. W tym kontekście eksperci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Światowej Organizacji Zdrowia wspólnie udadzą się w tym tygodniu do Włoch w celu wsparcia tamtejszych władz.

Kontekst

Nowe unijne środki finansowe pomogą w wykrywaniu i diagnozowaniu choroby, w opiece nad osobami zarażonymi oraz w zapobieganiu dalszemu przenoszeniu się wirusa COVID-19 w tym krytycznym momencie.

Z pakietu pomocy w wysokości 232 mln euro:

  • 114 mln euro wesprze działania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w szczególności jej globalny plan gotowości i reagowania. Ma on na celu zwiększenie gotowości na wypadek sytuacji wyjątkowej w zakresie zdrowia publicznego oraz działania w zakresie reagowania kryzysowego w państwach o słabych systemach opieki zdrowotnej i ograniczonej odporności. Część tego finansowania zależy od zgody władz budżetowych UE.
  • 15 mln euro planuje się przeznaczyć na działania w Afryce, w tym dla Instytutu Pasteura w Dakarze (Senegal), na wsparcie szybkiego diagnozowania i nadzoru epidemiologicznego.
  • 100 mln euro zostanie przeznaczone na pilnie potrzebne badania naukowe związane z diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem, w tym 90 mln euro na inicjatywę w zakresie leków innowacyjnych, owoc partnerstwa między UE a przemysłem farmaceutycznym. *
  • 3 mln euro przekazano Unijnemu Mechanizmowi Ochrony Ludności na sfinansowanie repatriacji obywateli UE z Wuhan (Chiny).

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 lutego 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce