Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 października 2023Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 9 min

Paneuropa. Solidarni z Ukrainą

Komiks „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” to historia o niesieniu pomocy uchodźcom, nadziei i męstwie. Głównym bohaterem tegorocznej edycji są nasi ukraińscy sąsiedzi oraz wszyscy Europejczycy, którzy otworzyli przed nimi swoje serca i domy.

Solidarni z Ukrainą

”Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” to piąty komiks z serii wydawanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Bohaterowie Paneuropy – ci znani z poprzednich części jak czarownik Jan Twardowski, jak i ci nowi m.in. bogini światła i nadziei Zorza - jednoczą siły w starciu z zagrożeniem ze wschodu pragnącym wykorzystać tragedię uchodźców i zniszczyć jedność Europejczyków.

Historia opisana w komiksie dedykowana jest obywatelom Ukrainy, zmuszonym do opuszczenia swojej ojczyzny i szukania pomocy m.in. w Polsce, oraz tym wszystkim spośród nas, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń. Osoby, które znalazły schronienie w naszym kraju, często uzyskiwały pomoc od instytucji realizujących inwestycje współfinansowane przez z fundusze europejskie.

Uchodźcy otrzymali możliwość wytchnienia m. in. w Rzeszowskich Piwnicach - interaktywnej instytucji kultury, Teatrze Pinokio czy w Mediatece Memo, które znajdują się w zrewitalizowanych budynkach w Śródmieściu Łodzi, Muzeum Zamkowym w Pszczynie lub w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w tym samym mieście. Uchodźcy poruszali się po Polsce dzięki inwestycjom infrastrukturalnym i transportowym, takim jak Dworzec Lokalny w Rzeszowie, Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie lub inwestycjom kolejowym realizowanym przez lokalnych i regionalnych przewoźników takich jak Koleje Śląskie czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

- Inwazja Rosji na Ukrainę to zbrodnia przeciwko pokojowi i przyczyna ucieczki do Unii Europejskiej ponad czterech milionów ludzi. Wspólnota nie pozostała bezczynna w obliczu kremlowskiej agresji. Uchodźcy mogą korzystać z prawa pobytu w UE, dostępu do rynku pracy, pomocy społecznej i zdrowotnej. Najmłodsi – dzieci i nastolatkowie - mogą się uczyć, a ci spośród nich, którzy przyjechali do Unii Europejskiej bez swoich bliskich, otrzymali opiekę prawną. W tym trudnym czasie, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego wykazali się empatią i ofiarnością. Samorządy – w tym miasto Łódź - zdolnością do szybkiego reagowania na potrzeby uchodźców. Jako Europejczycy zdaliśmy niezwykle wymagający egzamin – z czego mamy prawo i powinniśmy być dumni - tłumaczy Sebastian Rysz z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Komiks jest pracą zbiorową. Autorami scenariusza są Dominik Szcześniak i Berenika Kołomycka. Ilustracje wykonali debiutujący w serii „Paneuropa” Grzegorz Pawlak oraz pracujący przy poprzednich edycjach Wojciech Stefaniec i Robert Służały. Świetny łódzki rysownik Przemysław Truściński, autor okładek „Paneuropy” dedykowanych Łodzi w latach 2020-2022, tym razem dołączył do ekipy tworzącej komiks jako autor rysunków ilustrujących fabułę. Rafał Szłapa, którego prace pojawią się w „Paneuropie” po raz trzeci, przyznaje, że po latach pracy nad serią, darzy bohaterów szczególną sympatią.

Zacząłem swoją pracę z Paneuropą w 2021, kiedy komiks był poświęcony walce z pandemią COVID-19. Po raz pierwszy narysowałem wtedy postać czarnoksiężnika Twardowskiego czy alchemika Sędziwoja. Rysowanie komiksu o tematyce społecznej daje ogromną satysfakcję zawodową – szczególnie, jeżeli mogę pomóc w dotarciu do czytelników z informacjami na temat wsparcia uchodźców z Ukrainy – tak jak to się dzieje w tym roku. Dodatkowo, Paneuropa zawsze pozostawia miejsce na scenie dla nowych postaci, których tworzenie dla rysownika to prawdziwa frajda.

Poza czołówką polskich rysowników, do tworzenia tegorocznego komiksu zaproszeni zostali twórcy z Ukrainy. - Ten komiks nie mógłby powstać bez nich. Autorem okładki przedstawiającej podróż uchodźców do Polski i przez nasz kraj jest ceniony rysownik Igor Barańko. Za narysowanie pierwszej części historii odpowiedzialne były Daria Bariamova i Dana Vitkovska, które w niezwykle sugestywny sposób zilustrowały pierwsze chwile uchodźców w Unii Europejskiej. Komiks będzie dostępny również w wersji ukraińskiej – bo do Ukraińców jest również skierowany. Liczymy na to, że znajdzie uznanie szczególnie wśród młodzieży i będzie oczywistym znakiem troski, jaką Europejczycy okazywali i ciągle okazują naszym sąsiadom w tak trudnych dla nich chwilach. Rafał Szłapa

Premiera komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi w dniach 7-8 października w Atlas Arenie. Na stoisku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie można spotkać twórców i otrzymać bezpłatny, własnoręcznie zadedykowany egzemplarz wraz z gadżetami. Papierowe wersje polska i ukraińska zostanie uzupełniona angielskim wydaniem w wersji elektronicznej, dostępnej na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w dniu premiery (https://poland.representation.ec.europa.eu).

Fani komiksu będą mogli również spotkać się z autorami tegorocznej Paneuropy podczas Targów Książki w Katowicach w dniach 3-5 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Partnerami komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” są: Miasto Łódź, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC 1 w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Miasto Rzeszów, Miasto Pszczyna, powiat pszczyński, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Fundacja Dom Ukraiński w Warszawie, Fundacja Historia i Kultura oraz Targi Książki w Katowicach.

Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja polska
Publikacje ogólne2 listopada 2023
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja polska
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja angielska
Publikacje ogólne5 października 2023
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja angielska
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja ukraińska
Publikacje ogólne5 października 2023
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja ukraińska
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja śląska
Publikacje ogólne2 listopada 2023
Paneuropa. Solidarni z Ukrainą - wersja śląska

Na okładce i w komiksie przedstawiono inwestycje zrealizowane przy wsparciu Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych:

Rzeszów

Nowy, energooszczędny budynek Dworca Lokalnego w Rzeszowie powstał w ramach większego projektu Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie. Pozwolił on m.in. na zakup 50 nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów, w tym 10 z napędem elektrycznym (wraz z infrastrukturą do ładowania pojazdów). Przy jego wsparciu udało się również zrealizować niezbędne inwestycje w infrastrukturę drogową.

Wartość projektu UE obejmującego utworzenie Dworca Lokalnego w Rzeszowie to ponad 211 mln zł, z czego przeszło 141 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie na: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/748736/

Rzeszowskie Piwnice, pierwotnie pełniące funkcje sklepów i magazynów, stanowią obecnie część liczącej niemal 400 m długości Podziemnej Trasy Turystycznej. Piwnice służą rzeszowianom i odwiedzającym Rzeszów turystom jako unikalna interaktywna instytucja kultury, która łączy położone pod powierzchnią rynku zabytkowe piwnice i korytarze oraz przestrzenie warsztatowe.

Wartość projektu Rzeszowskie Piwnice – Interaktywna instytucja kultury wyniosła niemal 19 mln zł, z czego blisko 13 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie na: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/774732/

Łódź

Teatr Pinokio w Łodzi znalazł nową siedzibę w fabryce Wigencja. Wzniesiony ponad 100 lat temu budynek przy ul. Sienkiewicza 75/77 został wyremontowany i przystosowany do potrzeb placówki. Przeprowadzka teatru była możliwa dzięki Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi – unijnemu projektowi realizowanemu w ścisłym centrum Łodzi.  Współcześnie Wigencja mieścić będzie nie tylko sale teatralne, ale również pracownie twórcze, studio nagrań, pomieszczenia działalności kulturalno – społecznej oraz punkt biblioteczny. Dzięki rewitalizacji obszarowej kolejny zabytek architektury przemysłowej zyskał nowe funkcje i przyczyni się do wzbogacenia oferty kulturalnej Łodzi.

Wartość projektu Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi wyniosła ponad 98 mln zł, z czego blisko 35 mln stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie na: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/756651/

Mediateka MeMo – Filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi została ulokowana w jednej z zabytkowych willi wzniesionych przez łódzkiego przemysłowca Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 5. W XIX w. willa znajdowała się w obrębie prywatnego pasażu Meyera, współcześnie jest natomiast ogólnodostępnym centrum multimedialnym służącym potrzebom wszystkich łodzian. Mediateka obejmuje bibliotekę udostępniającą ponad 4 tys. komiksów, studio nagrań i montażu dźwięku oraz sale spotkań, w których realizowany jest bogaty program warsztatów z zakresu animacji, grafiki komputerowej czy fotografii.

Mediateka MeMo prowadzi swoją działalność w budynku zrewitalizowanym w ramach projektu Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi). Wartość projektu wyniosła ponad 70 mln zł, z czego przeszło 32 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie na: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/756647/

Pszczyna

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I poł. XV w. Istniejące od 1946 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie od lat korzysta ze środków pozyskanych z funduszy europejskich. Umożliwiają one renowację zamku oraz innych zabytkowych obiektów, w tym Stajni Książęcych mieszczących część ekspozycji muzealnej. Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest jednym z najcenniejszych i najchętniej odwiedzanych obiektów tego typu na Górnym Śląsku i w Polsce.

Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie została przeprowadzona w ramach projektu, którego koszt wyniósł przeszło 8 mln zł, z czego ponad 5 mln stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Około 12 mln złotych przeznaczono na renowację Stajni Książęcych, a udział dofinansowania ze środków Unii Europejskiej przekroczył 9 mln zł. Więcej o projekcie na: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/548353/ oraz: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/700856/

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie integruje różne środki transportu służące mieszkańcom powiatu pszczyńskiego – kolej i komunikację autobusową. Nowoczesna infrastruktura obejmuje nowy budynek poczekalni, zatoki autobusowe, parkingi dla samochodów i wiaty rowerowe, ułatwiając przesiadkę z indywidualnego środka transportu na publiczny. Inwestycja zrealizowana przez Powiat Pszczyński objęła również kompleksową przebudowę układu komunikacyjnego w bezpośrednim sąsiedztwie pszczyńskiego dworca PKP. Szybki dojazd do szkoły i pracy stał się łatwiejszy dzięki zlokalizowaniu Centrum w tej części miasta.

Koszt projektu Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą wyniósł niemal 18 mln zł, z czego około 15 mln wyniosło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Druga część projektu, obejmująca budowę sieci tras rowerowych, została zrealizowana przez partnera projektu Gminę Pszczyna. Koszt obu części  projektu wyniósł ponad 53 mln zł, z czego niemal 40 mln wyniosło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/767982/

Pokazowa zagroda żubrów

Pszczyna pozostaje jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie można podziwiać żubry. Zlokalizowana w zabytkowym parku pszczyńskim pokazowa zagroda żubrów ma charakter edukacyjno-naukowy, pozwala zwiedzającym zapoznać się z bogactwem przyrodniczym dawnej Puszczy Pszczyńskiej i pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pszczyny.

Wartość projektu Budowa pokazowej zagrody żubrów w zabytkowym parku w Pszczynie wyniosła około 6,6 mln zł, z czego ponad 4,6 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/553783/

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 października 2023
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce