„Cholernie mocna miłość” to niezwykła, oparta na faktach historia o miłości nastoletniego Polaka i młodego żołnierza Wehrmachtu. Książkę o wielkim uczuciu w czasach wojny, o strachu, cierpieniu i wykluczeniu napisał Lutz van Dijk, który będzie gościem spotkania z cyklu „Literatura na jasnej”. Fragmenty książki przeczyta aktor teatru Ateneum Grzegorz Damięcki.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 25 kwietnia 2019 r., godz. 18:15 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 25 kwietnia 2019 r., godz. 18:15 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Lata II wojny światowej. W okupowanym Toruniu nastoletni Stefan K. wraz z matką i rodzeństwem, próbuje przetrwać trudy wojennej rzeczywistości. Pracuje u piekarza, a wieczorami śpiewa w niemieckim chórze teatralnym. Pewnego dnia poznaje młodego żołnierza Wehrmachtu, Willego. Między młodzieńcami rodzi się głębokie uczucie. Intymne relacje między Polakami a Niemcami są surowo karane, ale Willi i Stefan nie potrafią i nie chcą rezygnować z miłości.
To jednocześnie opowieść o strachu, bólu i wykluczeniu. Stefan K., skazany na mocy paragrafu 175 niemieckiego kodeksu karnego penalizującego homoseksualizm, doświadcza prześladowań ze względu na orientację seksualną. Przeżywa więzienny koszmar, ale strach nie mija wraz z zakończeniem wojny.
Dlaczego Stefan K. - Polak, który odważył się zabrać głos i opowiedzieć o swoim prześladowaniu, nigdy nie „ujawnił się” w Polsce, nawet przed najbliższą rodziną, a zaufał niemieckiemu pisarzowi? W jaki sposób dziś w Europie i Polsce 2019 roku przesłanie tej książki może być ważne i aktualne?
Spotkanie odbędzie się w czwartek 25 kwietnia o godz. 18.15 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. Poprowadzi je jak zwykle Michał Nogaś, a fragmenty książki przeczyta aktor teatru Ateneum Grzegorz Damięcki.
Wstęp wolny, jednak prosimy o ZGŁASZANIE UDZIAŁU.
Dr Lutz van Dijk jest niemieckim pisarzem urodzonym w Berlinie. Był nauczycielem w Hamburgu, później współpracownikiem Fundacji Anny Frank w Amsterdamie. Jego działalność jako współzałożyciela Fundacji HOIKSA od 2001 roku jest związana z pomocą dzieciom i młodzieży chorującym na AIDS w Afryce Południowej, głównie w RPA. Wspiera młodych utalentowanych pisarzy i pisarki m.in. Zinzi Klaas, Mbu Maloni i Sonwabiso Jego książka „Stronger than the storm” stała się bestsellerem i w wielu afrykańskich szkołach zajmuje ważną pozycję w spisie lektur, zaś powieść „Themba” doczekała się ekranizacji w 2010 roku pod tym samym tytułem.
Swoją twórczością Dijk wspiera również aktywnie środowiska nieheteronormatywne i zwiększa świadomość społeczeństwa, czego przykładem jest chociażby książka wydana w 2007 roku w USA pt. „Challenging homophobia” stanowiąca kompendium wiedzy na temat narzędzi i metod z zakresu edukacji seksualnej dla wychowawców i osób pracujących z młodzieżą, służących walce z mową nienawiści i postawami homofonicznymi.
Pisarz był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość i działalność na rzecz ochrony wolności i poszanowania praw człowieka. Otrzymał między innymi namibijską nagrodę literatury młodzieżowej (1997), Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna (2001), nagrodę Rose Courage za zaangażowanie w walkę o prawa osób homoseksualnych, a także został profesorem honorowym Uniwersytetu w Oldenburgu (2009). Mieszka i pracuje w Kapsztadzie.
Literatura na Jasnej to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.