- handel ludźmi
- środa 11 października 2023 r., godz. 17:00 (CEST)
- Wrocław, Polska
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 11 października 2023 r., godz. 17:00 (CEST)
- Gdzie
- Dom Europy we WrocławiuWidok 10, 50-052 Wrocław, Polska
- Języki
- polski
Opis
Czym jest handel ludźmi? Jakie formy może przybierać? Czy w Europie istnieje współczesne niewolnictwo? Jaka praca jest „przymusową”? Jak zidentyfikować ofiarę handlu ludźmi i jej pomóc? Kto walczy z handlem ludźmi w naszym regionie, Polsce i w Europie?
Na te i inne pytania odpowiedzą ekspertki i eksperci zaproszeni do dyskusji:
- Irena Dawid Olczyk – prezeska Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada
- Martyna Gacek-Świecik – specjalistka ds. komunikacji społecznej, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce
- Filip Rakoczy-Nazimek – radca prawny, NOMADA Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
- dr Paweł Zalewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu,
- Ewelina Zygmunt – sekretarz Dolnośląskiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.
Krótki wykład wprowadzający na temat skali i aktualnych trendów zjawiska handlu ludźmi oraz jego definicji wygłosi Liwia Palus z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wydarzeniu obecna będzie także Anna Cieślak, aktorka filmowa i teatralna, ambasadorka Fundacji La Strada.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich po uprzedniej rejestracji tel .+48 713 240 909 lub mailowej wroclaweuropeinfo [dot] eu (wroclaw[at]europeinfo[dot]eu).
Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, który jest obchodzony w Europie 18 października. Z dostępnych danych UE wynika, że w latach 2017–2018 w Unii Europejskiej było 14 145 zgłoszonych ofiar. Rzeczywista ich liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ wiele ofiar pozostaje nieujawnionych. Eurostat podaje, że liczba ofiar handlu ludźmi w Europie zwiększyła się pomiędzy rokiem 2020 a 2021 o 10 proc., a udział obywateli UE wśród ofiar wynosi już aż 59 proc. Szczególnie częsty na terenie UE jest wyzysk w obszarze pracy i usług przymusowych – stanowi 29 proc. ogółu przypadków handlu ludźmi. Niepokojącą tendencję potwierdzają dane polskiego Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji: w 2022 roku aż 225 osób - na 277 udokumentowanych przypadków handlu ludźmi w Polsce - padło ofiarą pracy przymusowej lub usług o takim charakterze. Z tego 95 to obywatele Polski.