Inicjatywa została ogłoszona przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w Orędziu o stanie Unii z 2022 r., jako kontynuacja Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Obywatele i zainteresowane strony proszeni są o przedstawienie swojego wkładu do 15 lutego 2023 r. Nadesłane opinie zostaną uwzględnione przy dalszych pracach nad tą inicjatywą.
- Komisja Europejska
- wtorek 24 stycznia 2023 r., godz. 21:00 - środa 15 lutego 2023 r., godz. 21:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 24 stycznia 2023 r., godz. 21:00 - środa 15 lutego 2023 r., godz. 21:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Zdrowie psychiczne jest poważnym wyzwaniem społecznym dla UE. Wywiera ono głęboki wpływ na zdrowie i dobrostan jednostek oraz ma poważne konsekwencje dla spójności gospodarczej i społecznej.
W ramach inicjatywy określa się:
- w jaki sposób działania na szczeblu UE mogą przyczynić się do promowania dobrego zdrowia psychicznego oraz zapobiegania wyzwaniom związanym ze zdrowiem psychicznym, reagowania na nie i łagodzenia ich skutków
- w jaki sposób należy uwzględnić kwestie zdrowia psychicznego w wielu różnych odpornych politykach unijnych i krajowych z korzyścią dla ludzi w całej UE.
Kompleksowe podejście ma na celu wspieranie państw członkowskich UE, zainteresowanych stron i obywateli poprzez zapewnianie unijnej wartości dodanej w ramach podejścia ukierunkowanego na profilaktykę, które opiera się na włączeniu zdrowia psychicznego do wszystkich polityk.
Kluczowe obszary wymagające uwagi to:
- Promocja dobrego zdrowia psychicznego i zapobieganie problemom ze zdrowiem psychicznym
- Wczesne wykrywanie i badania przesiewowe problemów ze zdrowiem psychicznym
- Działania mające na celu dalsze zwalczanie zagrożeń psychospołecznych w pracy
- Wspieranie i poprawa dostępu do leczenia i opieki osób z problemami zdrowia psychicznego
- Poprawa jakości życia
- Kwestie przekrojowe, w tym badania, rozwój i innowacje, rola narzędzi cyfrowych, szkolenia i wsparcie, interdyscyplinarne szkolenia dla pracowników służby zdrowia lub szczególne potrzeby grup szczególnie wrażliwych i grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
Sprawozdanie Health at a Glance z 2022 r. pokazało wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne i potrzebę zapewnienia dodatkowych środków, aby zapobiec temu, by pandemia nie pozostawiła trwałego piętna na pokoleniu młodych ludzi. Ponadto, to kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego stanowi odpowiedź na wnioski Konferencji w sprawie przyszłości Europy, podczas której obywatele europejscy podkreślili zdrowie psychiczne jako główny temat budzący niepokój.
Więcej informacji:
