Czym jest Europejskie Zielony Ład i jaki będzie miał wpływ na nasze życie? Czy w 2050 r. Europa faktycznie stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu? Centrum Dokumentacji Europejskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej UMCS we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji zapraszają na w warsztaty europejskie dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- piątek 12 lutego 2021 r., godz. 00:00 - środa 31 marca 2021 r., godz. 23:45 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- piątek 12 lutego 2021 r., godz. 00:00 - środa 31 marca 2021 r., godz. 23:45 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
To już V edycja serii warsztatów europejskich przeznaczonych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego.
Tematem przewodnim spotkań, tym razem ze względu na pandemię COVID 19 realizowanych w formie zdalnej (na platformach zdalnych, którymi dysponują szkoły) będzie Europejski Zielony Ład.
Projekt, realizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym KE w Polsce, jest elementem wzmacniającym edukację obywatelską w okresie pandemii COVID-19. Jego celem jest zachęcenie młodych Polaków do pogłębienia wiedzy z zakresu integracji europejskiej.
Biorąc pod uwagę wyjątkową dynamikę procesów mieszczących się w obszarze szczególnego zainteresowania Unii Europejskiej Europejski Zielony Ład wyznacza drogę realizacji założeń powszechnie akceptowalnej, ponadczasowej koncepcji zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata.
Głównym założeniem planowanego wydarzenia jest:
- analiza ewolucji zmian w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, w obliczu Covid–19;
- przekazanie wiedzy jak reagować na rosnące zagrożenia dla ludzkości „tu i teraz”, z uwzględnieniem kryterium potrzeby zachowania ponadczasowości, nie umniejszając zdolności przyszłych pokoleń do realizacji ich własnych aspiracji, przy poszanowaniu wypełnienia obowiązku wobec potrzeb wszystkich ekosystemów.
Zakładane działania szczegółowe:
W ramach każdego z planowanych 5 warsztatów europejskich realizowana będzie odrębna problematyka wpisująca się w tematykę Europejskiego Zielonego Ładu. Oznacza to koncentrację na pięciu kluczowych wyzwaniach przed którymi stoi także polskie społeczeństwo:
- Europa pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem;
- nowa strategia przemysłowa;
- plan inwestycyjny – Zrównoważona Europa;
- wdrożenie ambitniejszych celów na 2030 r;
- ochrona środowiska naturalnego w Europie
Koordynatorem projektu jest dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych, kierownik CDE UMCS, ekspert Team Europe. W projekcie uczestniczą nauczyciele akademiccy z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Wszelkie informacje związane z projektem oraz warunkami uczestniczenia w warsztatach proszę kierować na adres CDE UMCS (cdeumcsumcs [dot] eu (cdeumcs[at]umcs[dot]eu)).Termin realizacji projektu: luty-czerwiec 2021 r. Zapisy trwają do 31.03.2021 r.