Nowe technologie ułatwiają pracę tłumaczom, przyspieszają proces tłumaczeniowy i istotnie obniżają jego koszt. Ale czy w ślad za nimi podąża jakość przekładu? Czy tłumaczenia sprzed lat są gorszej czy lepszej jakości? Zapraszamy na konferencję organizowaną 12 grudnia przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych KE we współpracy z Instytutem Lingwistyki Stosowanej UE.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- poniedziałek 12 grudnia 2016 r., godz. 09:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- poniedziałek 12 grudnia 2016 r., godz. 09:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
O tym w jaki sposób rozwój nowych narzędzi tłumaczeniowych, w tym tłumaczenia maszynowego, wpływa na pracę tłumacza oraz jakość przekładu powstającego z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych mowa będzie w trakcie konferencji organizowanej przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej we współpracy z Instytutem Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Krytycznie przyjrzymy się relacji wydajności do jakości, omówimy takie kwestie jak rozbieżne oczekiwania użytkowników nowych technologii wobec ich twórców i zastanowimy się nad kierunkami dalszego rozwoju technologicznego w zakresie narzędzi tłumaczeniowych.
Konferencja Forum on New Translation Technologies: How to Link Productivity and Quality odbędzie się w Przedstawicielstwie KE w Polsce, ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa, II piętro. Początek – godz. 9.00.
Dostępna będzie również transmisja na żywo w internecie.
Dodatkowe informacje oraz program konferencji dostępne na stronie http://translatingeurope.blog.ils.uw.edu.pl/tew/
Językiem konferencji będzie język angielski.
Konferencja jest realizowana w ramach #TranslatingEurope. To ogólnoeuropejski projekt, który ma na celu ułatwienie studentom i absolwentom kierunków przekładoznawczych wejście na rynek tłumaczeniowy, a także służy budowaniu wspólnoty interesów pomiędzy uczelniami wyższymi, branżą tłumaczeniową, stowarzyszeniami tłumaczy, krajowymi radami języka oraz służbami tłumaczeniowymi w administracji państwowej. W ramach tego projektu podobne wydarzenia odbywają się we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Więcej informacji na stronie internetowej.