Wady słuchu stają się chorobą cywilizacyjną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że problem już dotyczy ok. 466 mln ludzi na świecie, w Polsce to ponad 5 mln. Osoby borykające się z niedosłuchem korzystają m.in. z implantów. O rozwoju tej dziedziny medycyny dyskutować będą we Wrocławiu uczestnicy XII Sympozjum EURO-CIU. Komisja Europejska objęła wydarzenie patronatem.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 25 kwietnia 2019 r., godz. 00:00 - sobota 27 kwietnia 2019 r., godz. 00:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 25 kwietnia 2019 r., godz. 00:00 - sobota 27 kwietnia 2019 r., godz. 00:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Kongres organizowany jest raz na dwa lata, ale po raz pierwszy w Polsce. To najważniejsze i największe wydarzenie organizowane przez polskie stowarzyszenie osób z implantem słuchowym „Słyszeć bez Granic” oraz EURO-CIU (European Association of Cochlear Implant Users).
W sympozjum we Wrocławiu wezmą udział przedstawiciele 31 państw (ponad 200 osób), w tym osoby, które słyszą dzięki implantom, ich rodziny, pracodawcy, przedstawiciele WHO, profesorowie medycyny z Polski i innych krajów Europy m.in. Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dzięki elektronicznym implantom osoby głuche nie muszą uczyć się języka migowego, dzieci chodzą do zwykłych szkół, zaś jako osoby dorosłe mogą wykonywać bez problemu wymarzone zawody.
XII Międzynarodowe Sympozjum EURO-CIU 2019
Wybitni specjaliści w walce z głuchotą
Podczas kongresu omawiane będą metody wykrywania wad słuchu u dzieci i dorosłych, programy badań przesiewowych, sposoby leczenia niedosłuchu i głuchoty, rehabilitacji oraz systemy opieki nad osobami dotkniętymi wadą słuchu. Mowa będzie również o finansowaniu leczenia z użyciem implantów słuchowych. Wśród prelegentów będą wybitni specjaliści z zakresu otolaryngologii, audiologii i foniatrii, logopedzi, rehabilitanci, psycholodzy oraz przedstawiciele instytucji rządowych.
Patronaty honorowe: Miasto Wrocław i Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Komisja Europejska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Czy grozi nam epidemia głuchoty?
Problem wad słuchu staje się chorobą cywilizacyjną. WHO szacuje, iż problem dotyczy ok. 466 milionów ludzi na świecie, w Polsce to ponad 5 milionów ludzi. Przewiduje się, że w nadchodzących latach liczba ta znacząco wzrośnie, co jest skutkiem wszechobecnego hałasu – mówi się nawet o zanieczyszczeniu środowiska hałasem, do czego dochodzi starzenie się społeczeństwa. Szacuje się, że u ok. 70 proc. osób po 65. roku życia występują problemy ze słuchem. Jego utrata może być również następstwem różnych chorób np. zapalenia opon mózgowych czy niewyleczonych infekcji górnych dróg oddechowych.
Wady słuchu a koszty ekonomiczne
WHO podaje, że problemy związane z niedosłuchem generują na całym świecie koszty rządu 750 miliardów dolarów rocznie, w Polsce – ok. 14 miliardów euro.
Medycyna w zakresie leczenia niedosłuchu odnotowuje ogromny postęp. - Możliwości leczenia są coraz większe, a gdy aparat słuchowy już nie pomaga, rozwiązaniem jest implant, w 100 proc. refundowany przez NFZ - mówi Adrian Szatkowski, prezes Stowarzyszenia Słyszeć bez granic, ojciec dziecka, które słyszy i funkcjonuje dzięki implantom.
Więcej informacji: