Podczas tegorocznego Tygodnia Równości Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oferuje bezpłatne konsultacje prawne z ekspertkami Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Do kontaktu zachęcamy osoby, które stały się obiektem dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, poglądy lub orientację seksualną.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- poniedziałek 15 czerwca 2020 r., godz. 00:00 - piątek 19 czerwca 2020 r., godz. 00:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- poniedziałek 15 czerwca 2020 r., godz. 00:00 - piątek 19 czerwca 2020 r., godz. 00:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn. Źródło: Artykuł 2 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE)
Darmowe porady prawneOpierając się na źródłach prawa europejskiego chroniącego prawa obywateli Unii Europejskiej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (PKE) jak co roku przyłącza się do obchodów zbliżającego się Tygodnia Równości przypadających na 15-19 czerwca.
Zazwyczaj Tydzień Równości poprzedza warszawską Paradę, która m.in. akcentuje równe prawa wszystkich członków społeczeństwa. Tegoroczna Parada Równości została jednak odwołana ze względu na zagrożeni pandemią COVID-19, jednak PKE będzie uczestniczyło w wydarzeniach Tygodnia Równości.
W ramach kampanii Przedstawicielstwa KE w Polsce „Różni+Równi=Europejscy” będzie można , spotkać się z ekspertkami Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Udzielą one nieodpłatnie porad prawnych tym, którzy stali się obiektem dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, narodowość, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, poglądy lub orientację seksualną.
Porady, ze względu na zagrożenie pandemią COVID-19, odbywać się będą on-line. Akcja będzie trwała w dn. 15-19 czerwca 2020 r. Zachęcamy do zapisania się na konsultację korzystając z linku: PORADY PRAWNE
Ochrona obywateli Unii Europejskiej przed dyskryminacją – źródła prawa
Zasada równości znajdowała swoje odzwierciedlenie w dokumentach europejskiego prawa pierwotnego od początku procesu integracji. Najpierw kwestią z szeroko dziś pojmowanej polityki równości i ochrony przed dyskryminacją było równouprawnienie kobiet i mężczyzn, głównie w sferze zatrudnienia i pracy.
Zasada równego wynagradzania została wpisana do art. 119 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą. Wzmocnienie standardu ochrony przed dyskryminacją na nastąpiło po przyjęciu Traktatu Amsterdamskiego, którego art. 13 powierzył Radzie Unii Europejskiej kompetencje przeciwdziałania dyskryminacji z powodów takich jak płeć, rasa i pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność, religia, przekonania oraz orientacja seksualna. Standard równości kobiet i mężczyzn został również uwzględniony w Traktacie Amsterdamskim poprzez wyraźne wprowadzenie go w szereg oficjalnych celów Wspólnoty Europejskiej.
Traktat Lizboński, zmieniający Traktaty stanowiące Unię Europejską wprost wymienia wartości Unii, uwzględniające poszanowanie godności osoby ludzkiej, prawa człowieka, w tym prawa osób należących do mniejszości (art. 2). Traktat o Unii Europejskiej przyznaje wiążący charakter Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Zawarty w niej artykuł 21 zakazuje dyskryminacji – w szczególności ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Zapisy traktatów zostały odzwierciedlone przez przepisy EWG i UE zawarte w szeregu tzw. dyrektyw antydyskryminacyjnych. Dyrektywy antydyskryminacyjne:
- zakazują dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne (dyrektywa 2000/43/WE) oraz religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną (dyrektywa 2000/78/WE);
- zapewniają ochronę w wielu kluczowych dziedzinach życia, takich jak: zatrudnienie i szkolenie zawodowe (obie dyrektywy), edukacja, zabezpieczenie społeczne i opieka zdrowotna, jak również dostęp do dóbr i usług, włącznie z zakwaterowaniem, oraz ich dostarczanie (dyrektywa 2000/43/WE);
- zakazują różnych form dyskryminacji: dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej, molestowania, zachowania polegającego na zmuszaniu do praktykowania zachowań dyskryminacyjnych oraz wiktymizacji;
- wymagają od państw członkowskich zapewnienia skutecznych sankcji i środków odwoławczych.
Tematyce ochrony praw obywateli UE przed dyskryminacją i funkcjonowaniu europejskich przepisów antydyskryminacyjnych w Polsce dotyczy wydany z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce raport ekspertów Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego pt.: Unijny zakaz dyskryminacji a prawo polskie.