Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu został utworzony przez Komisję Europejską i Parlament Europejski w lipcu 2011 roku. Każdy może do nas przyjść, zadzwonić lub napisać, aby zadać pytanie, zasięgnąć rady lub wyrazić opinię na temat Unii. Organizujemy debaty, szkolenia a także spotkania tematyczne. Studentom oferujemy możliwość odbycia bezpłatnych praktyk. Jesteśmy otwarci na potrzeby i oczekiwania wszystkich zainteresowanych. Naszym celem jest przekazywanie oraz upowszechnianie rzetelnych, aktualnych informacji.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- środa 22 czerwca 2016 r., godz. 09:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 22 czerwca 2016 r., godz. 09:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Punk Informacyjny znajduje się w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.
Dane adresowe:
ul. Widok 10, 50-052 Wrocław
tel.: +48 71 324 09 10; +48 575 050 455
e-mail: wroclaweuropeinfo [dot] eu (wroclaw[at]europeinfo[dot]eu)
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00.
Szanowni Państwo, ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne, Punkt Informacyjny UE we Wrocławiu pozostaje zamknięty dla odwiedzających - do odwołania.
W przypadku wszelkich pytań związanych z Unią Europejską jesteśmy dostępni pod adresem e-mail: wroclaweuropeinfo [dot] eu (wroclaw[at]europeinfo[dot]eu) oraz pod numerami telefonów: +48 71 324 09 10
i +48 575 050 455, które są dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00.
Kim jesteśmy i co robimy?
- Odpowiemy na pytania dotyczące działania Unii Europejskiej oraz jej instytucji.
- Prowadzimy lekcje europejskie dla dzieci i młodzieży.
- Udostępnimy publikacje poświęcone integracji europejskiej.
- Organizujemy spotkania, debaty lub panel na interesujący Państwa temat z dziedziny integracji europejskiej.
- Prowadzimy lekcje europejskie online dla dzieci i młodzieży
- Prowadzimy szkolenia online
Z powodu trwającej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu nie prowadzi zajęć europejskich w formie stacjonarnej w Domu Europy. Zapraszamy do wzięcia udziału w lekcjach europejskich online.
Na terenie Wrocławia istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji europejskiej w szkole, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.
Lekcje europejskie w Domu Europy
Pracownicy Punktu Informacyjnego prowadzą bezpłatne zajęcia, które w ciekawy i zrozumiały sposób przybliżą UE i jej instytucje, wspólną walutę i wiele innych. Zajęcia są dostosowane do wieku, potrzeb i zainteresowań odbiorców, z uwzględnieniem treści edukacyjnych zalecanych dla danego poziomu nauczania. W lekcjach europejskich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia trwają ok. 60 minut i prowadzone są metodami aktywizującymi. Zajęcia organizowane są dla zgłoszonej wcześniej grupy uczniów i uczennic, w godzinach uzgodnionych z opiekunami grup.
Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu w ramach swojej oferty edukacyjnej proponuje uczestnikom zajęć następującą tematykę lekcji online:
- Europejscy bohaterowie
- Unia Europejska dla najmłodszych
- European heroes
- Unia Europejska „w pigułce”
- Co nam daje Unia Europejska?
- Euro – wspólna waluta
- Państwa członkowskie UE
- Unia europejska - czym jest i czym się zajmuje?
- Podróże po Europie
- Fundusze europejskie – co warto o nich wiedzieć?
- Struktura i działanie poszczególnych instytucji UE
- Polska w UE – co się zmieniło?
Wszystkich informacji dotyczących lekcji europejskich online oraz stacjonarnych lekcji europejskich na terenie szkoły we Wrocławiu, udzielą pracownicy Punktu Informacyjnego UE pod numerami telefonów: +48 71 324 09 10, +48 575 050 455 bądź drogą mailową: wroclaweuropeinfo [dot] eu (wroclaw[at]europeinfo[dot]eu)
Punkt Informacyjny Unii Europejskiej we Wrocławiu oferuje również możliwość przygotowania dedykowanego tematu dotyczącego Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb czy zainteresowań uczniów.
Proponowane tematy lekcji europejskich:
- Bajkowa Europa
Dzieci podczas zajęć angażowane są w szereg aktywizujących zabaw. Podczas lekcji zapoznaje się uczestników z podstawowymi informacjami dotyczącymi Unii Europejskiej za pośrednictwem bohaterów bajek pochodzących z państw
- Unia Europejska „w pigułce”
Lekcja ta dotyczy podstawowych zagadnień z zakresu tematyki unijnej. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia oraz liczby opisujące zjednoczoną Europę.
- Państwa członkowskie Unii Europejskiej
Zajęcia dotyczące krajów Unii Europejskiej przybliżają uczestnikom charakterystykę poszczególnych państw.
- Euro – wspólna waluta
Podczas zajęć dzieci poznają, czym jest strefa euro, jakie kraje znajdują się w strefie euro oraz własnoręcznie projektują polskie euro.
- Unia Europejska w kosmosie
Uczniowie zapoznają się podczas zajęć z tematyką badań kosmicznych organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Dowiadują się jaka jest różnica między organizacją międzyrządową a ponadnarodową i jak wygląda współpraca UE z ESA.
- Wielokulturowość w Europie
Scenariusz lekcji opiera się na zapoznaniu uczniów z kulturami i tradycjami poszczególnych państw, a także na zaznajomieniu ich z pojęciami tolerancji, współpracy oraz działań Unii skierowanych na rzecz poszanowania wielokulturowości.
- Historia UE i proces polskiej integracji europejskiej
Uczestnicy zapoznają się z etapami integracji Polski z Unią Europejską oraz dokładnie prześledzili historię powstawania Unii Europejskiej - od 1950 roku aż do dzisiaj.
- Obywatelstwo UE, tożsamość europejska i narodowa
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z takimi terminami, jak: obywatelstwo, Polak, Europejczyk, symbolika narodowa i europejska oraz poznają prawa przysługujące obywatelom Unii Europejskiej.
- Struktura i działanie poszczególnych instytucji UE
Zajęcia te mają na celu przedstawienie uczestnikom struktury oraz zakresu kompetencji najważniejszych instytucji unijnych: Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej czy też Rady Unii Europejskiej.
- Struktura i działanie Parlamentu Europejskiego
Jest to poszerzony scenariusz dotyczący zakresu funkcji i uprawnień posłów do Parlamentu Europejskiego oraz instytucji(,) jako całości. Podczas tej lekcji uczestnicy również wcielają się w postaci eurodeputowanych ze wszystkich krajów członkowskich.
- Mobilność zawodowa w UE
Uczestnicy zajęć poznają podstawowe instytucje zajmujące się rekrutacją w Europie - EPSO oraz EURES, a także inicjatywy unijne w ramach pakietu "Erasmus Plus": Erasmus, Leonardo da Vinci i Mobilna Młodzież.
karta_zgloszeniowa_wroclaw.doc English (35.5 KB - DOC)