Komisja Europejska zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach pt. “Przejmij inicjatywę: Europejska inicjatywa obywatelska jako narzędzie kształtowania Europy”, które odbędą się 17 września w Warszawie. Warsztaty mają na celu podniesienie świadomości na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej jako wyjątkowego narzędzia współdecydowania o kształcie polityki i prawach obywateli w Europie. Rejestracja trwa do 14 września.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- poniedziałek 17 września 2018 r., godz. 13:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- poniedziałek 17 września 2018 r., godz. 13:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska?
Europejska Inicjatywa Obywatelska to wyjątkowe i innowacyjne narzędzie, dzięki któremu Komisja Europejska zachęca do większego udziału w procesach demokratycznych w UE. Daje Europejczykom możliwość wyrażenia swojego zdania na temat polityki, która wpływa na ich życie. Europejska Inicjatywa Obywatelska to tematy od środowiska i rolnictwa po zatrudnienie i edukację.
Inicjatywę może rozpocząć 7 obywateli z 7 siedmiu różnych krajów UE, którzy posiadają prawo do głosowania. Jeśli ich inicjatywa zgromadzi 1 milion podpisów z minimalnymi progami osiągniętymi w co najmniej 7 krajach, Komisja Europejska musi zdecydować, czy podjąć działania.
Od czasu uruchomienia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w 2012 r. zarejestrowano 50 inicjatyw. 4 z nich osiągnęły próg 1 miliona podpisów, a ponad 9 milionów obywateli europejskich poparło inicjatywy bliskie ich sercu.
Tournee Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej
Inicjatywa "Take The Initiative Roadshow" rozpoczęła się w Bułgarii w maju 2018 r. i będzie trwała w całej Europie do końca roku, zatrzymując się na Litwie, w Czechach, Portugalii, Francji i Austrii. Docelowo inicjtatywa odwiedzi wszystkie państwa członkowskie w ciągu najbliższych dwóch lat. W celu podniesienia świadomości na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej i na cześć Międzynarodowego Dnia Demokracji 17 września 2018 r., tournee zatrzyma się w Warszawie, aby spotkać się z lokalnymi obywatelami i porozmawiać o tym, jak wpływać na tworzenie polityki europejskiej.
Warsztaty w Warszawie
Półdniowe warsztaty na temat dzielenia się wiedzą “Przejmij inicjatywę: Europejska inicjatywa obywatelska jako narzędzie kształtowania Europy” mają na celu podkreślenie pozytywnych przykładów zaangażowania obywatelskiego w Polsce i omówienie sposobu koordynowania udanej europejskiej kampanii na rzecz inicjatywy obywatelskiej - gromadzenia funduszy, budowania partnerstwa, promowania i podnoszenia świadomości.
Czas: 17 września 2018 godz. 13:30 – 17:30
Miejsce: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa
Program spotkania można znaleźć tutaj.
Potwierdzeni prelegenci i gospodarze dyskusji to:
- dr Roland Zarzycki, Prorektor ds. Naukowych w Collegium Civitas
- Olga Kurpisz, Policy officer, Europejska Inicjatywa Obywatelska, Komisja Europejska
- Marcin Wojtalik, Współzałożyciel i członek zarządu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności
- Rafał Dymek, Dyrektor fundacji Schumana
- Darek Kraszewski, Fundacja im. Stefana Batorego
Rejestracja trwa do 14 września tutaj.
Więcej informacji
Obywatele Europy aktywnie pracują nad kształtowaniem swojej przyszłości. Niedawno Komisja Europejska zarejestrowała dwie nowe europejskie inicjatywy obywatelskie - "Stałe obywatelstwo Unii Europejskiej" i "Powstrzymajmy głód 8% populacji europejskiej". Pierwsza z nich ma na celu utrwalenie obywatelstwa europejskiego i wszystkich jego praw, gdy tylko zostaną osiągnięte. Inicjatywa ta jest głęboko zakorzeniona w wydarzeniach związanych z Brexitem. Druga z inicjatyw skupia się na problemie głodu przed którym stoi Europa, oraz na podjęciu działań ze strony rządów, aby aktywnie z nim walczyć. Więcej informacji na temat tych inicjatyw oraz sposobów ich wsparcia można znaleźć tutaj.
http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=pl
Kontakt
Tomasz Kania t [dot] kaniaplanetpr [dot] pl (t[dot]kania[at]planetpr[dot]pl) tel. +48 666 300 057
Yana Pargova (in EN) yana [dot] pargovagopacom [dot] eu (yana[dot]pargova[at]gopacom[dot]eu) +32 489 815 891
