Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda otworzy konwersatorium „Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi”, organizowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Podczas spotkania odbędzie się również wręczenie nagród oraz podsumowanie IX edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Partnerem wydarzenia jest Komisja Europejska.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 29 marca 2018 r., godz. 11:00 - 14:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 29 marca 2018 r., godz. 11:00 - 14:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Wieś i rolnictwo są istotną częścią polskiej tożsamości. Szczególną ich wartością jest dziedzictwo kulturowe, na które składają się dorobek materialny i duchowy poprzednich i współczesnych pokoleń.
Dziedzictwo polskiej wsi to nie tylko architektura, sztuka, ale także tradycyjne obrzędy, zwyczaje oraz formy gospodarowania (sposoby uprawy, tradycyjne gatunki hodowanych zwierząt i uprawianych roślin). Niewiele z tych elementów przetrwało i zachowało się dla przyszłych pokoleń.
„Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi” to wydarzenie z cyklu konwersatoriów „Polska wieś w XXI wieku”, organizowanych przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa od 2011 roku. Spotkania dotyczą wybranych problemów polskiej wsi i stanowią uzupełnienie dla publikowanych przez raportów FDPA o stanie polskiej wsi, które są wydawane od 2000 roku. Inspiracją do wyboru tematów są również prace nadsyłane na konkurs „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”, który jest organizowany przez Fundację od 2009 roku.
Głównymi celami konkursu są: promocja polskiego rolnictwa, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi. W konkursie „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” preferowane są prace interdyscyplinarne, wykazujące oryginalność i nowatorskość w zakresie podejmowanej problematyki lub metodologii badań, napisane w sposób atrakcyjny dla potencjalnych czytelników.
W IX edycji konkursu laureatką została Anna Błachucka, autorka książki pt. „Opłotki”. To pasjonująca opowieść o życiu wsi Kozłowo położonej w województwie świętokrzyskim. Jest to udana literacko i faktograficznie próba odnowienia związku z chłopskim rodowodem, akt podtrzymania ciągłości kulturowej.
Wydarzenie zostało wpisane w kalendarz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Szczegóły są dostępne na stronie: www.fdpa.org.pl
Kontakt:
Sylwia Konopacka-Bąk
specjalista ds. rozwoju obszarów wiejskich
tel.: 695 116 110, s [dot] konopacka-bakfdpa [dot] org [dot] pl (s[dot]konopacka-bak[at]fdpa[dot]org[dot]pl)
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa
ul. Gombrowicza 19
01-682 Warszawa
tel: 22 864 03 90,
fax: 22 864 03 61
www.fdpa.org.pl