Jaki jest status prawny osób, które opiekują się chorymi w ich domach przez całą dobę? Jakie jest zapotrzebowanie w skali Europy na tego typu usługi? Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) i Komisja Europejska w Polsce zapraszają do udziału w dyskusji "Przyszłość opieki świadczonej w domu (tzw. opieki przez 24 godziny na dobę) w kontekście europejskim”.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- środa 13 czerwca 2018 r., godz. 14:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 13 czerwca 2018 r., godz. 14:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

ZAPROSZENIE
"Przyszłość opieki świadczonej w domu (tzw. opieki przez 24 godziny na dobę) w kontekście europejskim”
Środa, 13 czerwca 2018 r., w godz. 14.30–18.00
Miejsce: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie
ul. Jasna 14/16a
00-041 Warszawa
Akredytacje: presseesc [dot] europa [dot] eu (press[at]eesc[dot]europa[dot]eu)
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) zaprasza do udziału w dyskusji z udziałem przedstawicieli ministerstw, posłów do Parlamentu Europejskiego, partnerów społecznych, organizacji pozarządowych. Celem spotkania jest wymiana poglądów na temat opieki świadczonej w domu oraz jej wpływu na warunki pracy i charakter jej świadczenia.
We wrześniu 2016 r. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię z inicjatywy własnej w sprawie praw opiekunów zamieszkujących w domu podopiecznego (SOC/535), równolegle do rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie kobiet wykonujących pracę domową i opiekuńczą w UE (2015/2094(INI)). Jest to pierwszy dokument programowy na szczeblu europejskim, który dotyczy wciąż rozwijającego się lecz nadal niezbyt nieznanego sektora opieki świadczonej w domu w kontekście europejskim.
W zaprezentowanej opinii zdefiniowano m.in., pracę opiekunów zamieszkujących w domu podopiecznego, uznawaną za formę świadczenia opieki domowej, a także przedstawiono szereg zaleceń europejskiego społeczeństwa obywatelskiego dla instytucji zarówno na szczeblu europejskim jak i krajowym w celu zapewnienia praw pracowniczych pracownikom, którzy są obecnie wykluczeni z polityki opieki społecznej.
W ramach rozszerzenia tej inicjatywy EKES wsparł przygotowanie i realizacje pięciu wizyt krajowych w celu rozwinięcia badań naukowych i zapewnienia platformy do dyskusji dla zainteresowanych stron na szczeblu krajowym w związku ze zjawiskiem opieki świadczonej w domu oraz jej wpływem na warunki pracy.
Wybrano pięć państw: Wielką Brytanię, Niemcy, Szwecję, Włochy i Polskę. Są to zarówno kraje pochodzenia jak i kraje docelowe dla opiekunów zamieszkujących w domu podopiecznego, w których to krajach opieka świadczona w domu odgrywa znaczącą rolę na rynkach pracy i w systemach opieki. Wyniki zostaną przedstawione w sprawozdaniu, które EKES opublikuje w 2018 r.
Szczegółowe informacje i aktualny program można znaleźć na stronie internetowej poświęconej projektowi.
Rejestracji można dokonać presseesc [dot] europa [dot] eu (subject: registration%20-%20live-in%20care%20Warsaw) (tutaj.)
Podczas spotkania zapewnione zostanie tłumaczenie z języka polskiego i angielskiego oraz odwrotnie.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu 13 czerwca w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie! Prosimy o dzielenie się z nami Państwa uwagami w formie pisemnej.
Dodatkowe informacje:
- Konferencja w Rzymie
- Europa potrzebuje rozwoju sektora opieki długoterminowej
- Trudny los opiekunów
- Pełne prawa dla opiekunów 24-godzinnych
Szczegółowych informacji udziela:
Laura Lui – Dział Prasy EKES-u
e-mail: presseesc [dot] europa [dot] eu (press[at]eesc[dot]europa[dot]eu)
tel. +32 2 546 9189
@EESC_PRESS
WIDEO: W jaki sposób EKES przyczynił się do zmian?
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) reprezentuje różnorodne środowiska społeczne i gospodarcze zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Jest instytucjonalnym organem doradczym powołanym w 1957 r. na mocy traktatu rzymskiego. Doradcza funkcja EKES-u umożliwia jego członkom, a zatem i reprezentowanym przez nich organizacjom, uczestniczenie w unijnym procesie decyzyjnym. EKES liczy 350 członków z całej Europy, którzy są powoływani przez Radę UE.