Unia Europejska znajduje się w mitologicznej defensywie. Polityka oparta na wspólnym planowaniu przyszłości ustąpiła tej opartej na dzielącym narody kulcie przeszłości. Jakiej zatem opowieści potrzebuje dziś nasz kontynent, aby nie zaprzepaścić osiągnięć integracji? To temat seminarium, którego osią będzie wykład Marcina Napiórkowskiego pt. „Jakiej mitologii potrzebuje dziś Europa?”
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 30 maja 2019 r., godz. 09:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 30 maja 2019 r., godz. 09:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Czwartek 30 maja 2019 r., godz. 09.30 – 12.00
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
ul. Jasna 14/16A, Warszawa, II piętro
Integracja europejska od zawsze była projektem mitologicznym. Remedium na podziały między narodami było tworzenie wspólnej opowieści o współpracy, zaufaniu i wierze w przyszłość. Mitologia ta przybierała różne formy – nie tylko przemówień polityków i programów szkolnych, lecz także autostrad, aktów prawnych czy wspomnień z wymian studenckich.
Dziś Unia Europejska znajduje się w mitologicznej defensywie. Polityka oparta na wspólnym planowaniu przyszłości ustąpiła tej opartej na dzielącym narody kulcie przeszłości. Zygmunt Bauman nazywa ten proces triumfem retrotopii nad utopią. Tymothy Snyder z kolei celnie opisał go jako przejście od „polityki nieuchronności” do „polityki wieczności” opartej na nieustannym powrocie tego, co już było. Rozpoznanie Snydera wskazuje także na przyczynę kryzysu – nadmierną pewność siebie, która wielu europejskim liderom kazała działać tak, jakbyśmy mieli do czynienia z „końcem historii”.
Dziś zwolennicy integracji skupiają się na obalaniu fałszywych mitów. W dobie fake newsów ta ostrożność jest zrozumiała. Ale w starciu dwóch wizji polityki nie sposób zwyciężyć wyłącznie strasząc wrogiem, przestrzegając i obalając nieprawdziwe twierdzenia. Tym bardziej, że w miejsce jednej obalonej teorii spiskowej natychmiast pojawiają się dwie kolejne. Europie potrzeba nie tylko mądrej obrony przed rozbijającymi ją narracjami, lecz przede wszystkim pozytywnej mitologii pokazującej, że nadzieja jest lepsza od lęku, że przyszłość leży we wspólnej pracy nad jutrem, a nie w fantazjach o powrocie do wczoraj.
Jak taką mitologię budować? Jak walcząc o przyszłość nie powtórzyć błędów z przeszłości? Jak działać skutecznie w świecie baniek informacyjnych i nowych mediów, których algorytmy premiują treści sensacyjne i antagonizujące?
Program
- 09.30 – 10:00 Rejestracja, powitalna kawa i poczęstunek
- 10:00 – 10:05 Otwarcie spotkania - dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
- 10:05 – 10:45 Wystąpienie „Jakiej mitologii potrzebuje dziś Europa?”, dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, Uniwersytet Warszawski
- 10.45 – 12:00 Dyskusja z udziałem publiczności
Seminarium odbędzie się w języku polskim.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Potwierdzenia obecności prosimy przesyłać do na adres: Piotr [dot] CICHOCKIec [dot] europa [dot] eu (subject: Rejestracja) (Piotr[dot]CICHOCKI[at]ec[dot]europa[dot]eu)