Zielony Tydzień UE w tym roku przypada w dniach 13-17 maja. Jego oficjalna inauguracja, z udziałem europejskiego komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, odbędzie się w Warszawie 13 maja. Zielony Tydzień to jednocześnie cykl imprez, spotkań i konkursów odbywających się w całej Europie.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- poniedziałek 13 maja 2019 r., godz. 00:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- poniedziałek 13 maja 2019 r., godz. 00:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Okazja do dyskusji
Zielony Tydzień organizowany jest przez wchodzącą w skład Komisji Europejskiej Dyrekcję Generalną ds. Środowiska od prawie 20 lat i przyciąga czołowe postaci związane z tematyką środowiska z całego świata. Jest okazją do dyskusji na temat polityki środowiskowej Unii Europejskiej i sprzyja debacie na szczeblu krajowym i lokalnym, wpływa na kształtowanie i wdrażanie polityki dotyczącej ochrony środowiska.
Motyw przewodni tegorocznej edycji
Przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska mają ogromny wpływ na życie obywateli. Przyczyniają się do poprawy jakość wody i powietrza, chronią przyrodę i zachęcają do recyklingu. Jednak aby mogły mieć realny wpływ, muszą być wdrażane w pełni.
27 marca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała zbiór raportów na temat stanu wdrażania przepisów środowiskowych w Europie – Przegląd realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska (EIR). Podczas Zielonego Tygodnia UE 2019 przeanalizowane zostaną wyniki tego przeglądu, między innymi pod kątem następujących kwestii: W jaki sposób przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska przynoszą korzyść obywatelom? Na czym polega pomyślne wdrożenie przepisów? Dlaczego i gdzie występują luki we wdrożeniu przepisów? W jaki sposób zainteresowane podmioty mogą przejmować odpowiedzialność za unijne przepisy? Oraz w jaki sposób Unia Europejska może to ułatwiać, dbając o to, aby głosy obywateli były brane pod uwagę?
Imprezy partnerskie
PROGRAM WYDARZENIA W WARSZAWIE
Jak co roku, Zielony Tydzień UE obejmować będzie szereg imprez partnerskich, organizowanych w całej Europie w kwietniu i maju przez wiele różnych podmiotów, w tym władze lokalne, organizacje pozarządowe i firmy. Przykłady takich imprez obejmują: proces pozorowany dotyczący problemu związanego ze stosowaniem przepisów dotyczących ochrony środowiska organizowany 26 kwietnia przez studentów wydziału prawa uniwersytetu w Lyonie; żywe laboratorium w Göteborgu 8 maja, umożliwiające dostawcom produktów nieopartych o surowce kopalne przedstawienie ich potencjalnym nabywcom, takim jak Hoppet – przedszkole niestosujące paliw kopalnych; oraz warsztaty Know What's Below dotyczące ochrony podwodnego dziedzictwa, odbywające się w dniach 15-19 maja, w znacznej mierze na łodzi u wybrzeży Wysp Egadzkich we Włoszech.
W ramach Zielonego Tygodnia w Brukseli odbędzie się konferencja wysokiego szczebla(15-17 maja). W jej ramach odbędzie się również ceremonia wręczenia nagród Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (Komitet Regionów) oraz nagród programu LIFE.
POLITYKA ŚRODOWISKOWA W POLSCE
Konkurs #MyGreenAction
Odbywający się w okresie od 21 marca do 10 maja konkurs #MyGreenAction stanowi zaproszenie dla młodych Europejczyków do udostępniania zdjęć, filmów lub ilustracji przedstawiających podejmowane przez nich działania mające na celu zapewnienie bardziej ekologicznej przyszłości za pomocą własnych kont na Instagramie lub Twitterze albo pod oficjalnymi wpisami Komisji Europejskiej na Facebooku dotyczącymi konkursu. Co dwa tygodnie trzy wybrane zgłoszenia zostaną opublikowane w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej, a 10 najlepszych ze wszystkich zgłoszeń zostanie wykorzystanych w filmie podsumowującym konkurs, który zostanie wyświetlony podczas Zielonego Tygodnia UE.
Wybory europejskie
Zielony Tydzień UE 2019 obchodzony jest tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego odbywającymi się w dniach 23-26 maja. Jako okazja do zaprezentowania wkładu Unii Europejskiej w ochronę środowiska w ostatnich latach pomaga promować świadome zaangażowanie w procesy demokratyczne - zwłaszcza wśród wyborców oddających głos po raz pierwszy.