Program MEDIA, który stanowi część unijnego programu „Kreatywna Europa”, obchodzi swoje ćwierćwiecze! Przez ten czas w europejskie kino zainwestowano ponad 2,4 mld euro, co przyczyniło się do powstania tysięcy filmów, pomogło ich międzynarodowej dystrybucji i promocji. 25 lat to także okazja do spojrzenia na nowe wyzwania: utrzymanie innowacyjności, poprawę konkurencyjności i dotarcie do nowej, szerszej publiczności na jednolitym rynku cyfrowym.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 1 grudnia 2016 r., godz. 12:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 1 grudnia 2016 r., godz. 12:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Dziś i jutro do Brukseli zjeżdżają się setki czołowych producentów filmowych, przedstawicieli branży i decydentów, by omówić wyzwania i możliwości w sektorze audiowizualnym w Europie, w tym przyszłość unijnego programu MEDIA, który istnieje już od 25 lat.
AndrusAnsip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: - Program MEDIA umożliwił europejskim filmom uzyskanie nowych widzów ponad granicami w kinach, na festiwalach, w szkołach, a także w internecie. Musimy wykorzystać ten sukces i kontynuować nasze starania, aby zapewnić Europejczykom, szczególnie tym młodym z pokolenia cyfrowego, dostęp do bogatej i różnorodnej legalnej oferty treści audiowizualnych. Idzie to w parze z naszymi wysiłkami na rzecz walki z piractwem. Wiceprzewodniczący Andrus Ansip zabierze głos na obchodach 25 lat programu MEDIA: Investing in Creativity, Building the Future (Inwestowanie w kreatywność, budowanie przyszłości).
Günther H.Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, stwierdził: - Dzięki programowi MEDIA możemy pomóc twórcom w opracowywaniu, koprodukcji, dystrybucji i promowaniu ich dzieł. Jest on niezbędnym narzędziem służącym poprawie konkurencyjności europejskiego sektora audiowizualnego. Wierzymy w wysokiej jakości nowatorskie treści i powinniśmy pomóc im osiągnąć sukces na jednolitym rynku cyfrowym.
TiborNavracsics, komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, stwierdził: - Europejscy twórcy są światowymi liderami, a unijny program „Kreatywna Europa” ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia im dalszej możliwości tworzenia wysokiej jakości treści i dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Będziemy nadal udzielać im wsparcia, w tym przy pomocy innowacyjnych narzędzi, takich jak system poręczeń dla sektora kultury i sektora kreatywnego, które pomogą MŚP uzyskać dostęp do finansowania w tych dziedzinach.
Uczestnicy wezmą udział w rozmowach, warsztatach i pięciu różnych dyskusjach panelowych. Będą one prowadzone przez wybitnych reżyserów filmowych, takich jak: sir Alan Parker (Wielka Brytania), Jaco Van Dormael, Jean-Pierre i Luc Dardenne (Belgia), Michaël R. Roskam (Belgia) i Tomasz Wasilewski (Polska), a także przedstawicieli branży filmowej, takich jak: Christophe Tardieu (dyrektor Centre National du Cinéma – CNC), Ignacio Perez Dolset (założyciel Ilion Animation Studios), Rikke Ennis (dyrektor generalny TrustNordisk) i Peter Aalbaek (współzałożyciel Zentropa).
W trakcie konferencji uczestnicy będą również omawiać nowe koncepcje (takie jak doświadczanie współuczestnictwa w kinie, gdy widzowie czują się, jakby byli częścią filmu), jak również innowacyjne formy współpracy w tej branży oraz szerszy dostęp do treści. Dyskusje te pomogą określić przyszłą wizję i strategiczny kierunek programu MEDIA po roku 2020.
Najważniejsze kwestie do omówienia
- Inwestowanie w ludzi W globalnej pogoni za talentem szkolenia i wsparcie są niezbędne, aby wykształcić nowe pokolenie europejskich twórców i pomóc specjalistom przystosować się do przekształceń, które stoją przed tym sektorem.
- Wszyscy uwielbiamy opowieści W Europie potrafimy dobrze opowiadać historie. Dobre historie przechodzą próbę czasu i przekraczają granice. Wielość kanałów i narzędzi stwarza niespotykane wcześniej poziomy popytu oraz otwiera możliwości dla nowych, fascynujących form i sposobów opowiadania historii.
- Nowe ścieżki Nowe strategie dystrybucji, łączące różne platformy i w inteligentny sposób wykorzystujące nowe media i dane, będą miały zasadnicze znaczenie dla europejskich dzieł i umożliwią im zdobycie nowej publiczności, w szczególności z pokolenia cyfrowego, które stanowi przyszłość rynków audiowizualnych.
- Nowe formy finansowania Są one niezbędne do odblokowania inwestycji, których sektor potrzebuje, aby być konkurencyjnym na jednolitym rynku cyfrowym. W oparciu o doświadczenia systemu poręczeń na rzecz sektora kultury i sektora kreatywnego, który zainicjowano w tym roku, Komisja zamierza dalej rozwijać instrumenty rynkowe, które będą uzupełnieniem dotacji z programu MEDIA.
25 lat programu MEDIA
Od chwili uruchomienia w 1991 r. unijny program MEDIA, który stanowi część unijnego programu „Kreatywna Europa” w sektorze kultury i sektorze kreatywnym, wspiera ciągłe przekształcenia sektora audiowizualnego i promuje kreatywną współpracę ponad granicami. W jego ramach w europejskie treści, twórczość i różnorodność kulturową zainwestowano ponad 2,4 mld euro, co przyczyniło się do powstania tysięcy filmów, ich międzynarodowej dystrybucji i promocji. Umożliwił on kontakty pomiędzy specjalistami oraz wysokiej jakości szkolenia dla tysięcy producentów, dyrektorów i scenarzystów. Po 25 latach sektor audiowizualny musi się obecnie zmierzyć z wyzwaniami, jakimi są: utrzymanie innowacyjności, poprawa konkurencyjności i dotarcie do nowej, szerszej publiczności na jednolitym rynku cyfrowym.
Europejskie Forum Filmowe
Konferencja odbywa się dziś i jutro w ramach Europejskiego Forum Filmowego – platformy uruchomionej przez Komisję Europejską w lutym 2015 r. w celu ułatwienia dialogu między specjalistami z branży a decydentami politycznymi. Od tego czasu w ramach Forum zorganizowano szereg wydarzeń od Berlina po Cannes, od Wenecji po Annecy, od Tallinna po Amsterdam. Wydarzenia odbywające się w ramach Europejskiego Forum Filmowego przyczyniły się do debaty i zachęciły podmioty z całego łańcucha wartości do przedyskutowania kwestii obejmujących promowanie talentów i kreatywności, docieranie do nowej publiczności, innowacje cyfrowe oraz nowe modele finansowania. Dyskusje takie pomogą kształtować program MEDIA po roku 2020.
Konkurs wideo
Aby uczcić 25. rocznicę istnienia programu MEDIA, Komisja zainicjuje także na początku 2017 r. konkurs w celu zwiększenia wiedzy o programie wśród nowego pokolenia miłośników filmów i programów telewizyjnych. Laureaci, którzy prawidłowo rozpoznają filmy finansowane z programu MEDIA na tym filmie wideo, będą mogli wziąć udział w Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 r. i spotkać najwybitniejsze osobistości filmu i telewizji.
Brussels Cinema Days (Brukselskie Dni Kina) – Europa kocha kino. Kino kocha Europę
Obchody 25. rocznicy programu MEDIA odbywają się w Brukseli jako część festiwalu Brussels Cinema Days. Festiwal ten koncentruje się w tym roku na kinie europejskim i obejmuje około dwudziestu filmów. Dzięki nowym filmom, takim jak Zjednoczone Stany MiłościTomasza Wasilewskiego czy Caini Bogdana Miricy, i innym, starszym, wcześniej nagradzanym dziełom Jaco Van Dormaela i braci Dardenne, festiwal Brussels Cinema Days buduje mosty między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością kina.
Dodatkowe informacje
Program MEDIA: pytania i odpowiedzi
25 lat programu MEDIA: Investing in Creativity, Building the Future (Inwestowanie w kreatywność, budowanie przyszłości), wydarzenie w brukselskim Centrum Sztuk Pięknych (BOZAR) – program
Inwestycja w twórczość: festiwal w Cannes świętuje 25 lat programu MEDIA (komunikat prasowy, 13 maja 2016 r.)
Informacje na temat programu MEDIA w poszczególnych krajach
Zestawienie informacji o programie MEDIA
Zestawienie informacji o przykładowych filmach, które otrzymały wsparcie z programu MEDIA
Zestawienie informacji na temat systemów finansowania w ramach programu MEDIA
System poręczeń na rzecz sektora kultury i sektora kreatywnego
Media społecznościowe