- antysemityzm | rasizm | Europejska Polityka Sąsiedztwa
- piątek 18 sierpnia 2023 r., godz. 18:30 (CEST)
- Sopot, Polska
Informacje praktyczne
- Kiedy
- piątek 18 sierpnia 2023 r., godz. 18:30 (CEST)
- Gdzie
- Państwowa Galeria Sztukipl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot, Polska
- Języki
- polski, niemiecki
- Strona internetowa
- https://literackisopot.pl/
Opis
W dniach 17-20 sierpnia odbędzie się już po raz 12. festiwal Literacki Sopot, który jest organizowany przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Tegoroczna edycja festiwalu jest poświęcona Niemcom.
W partnerstwie z Przedstawicielstwem w programie festiwalu pojawiły się dwie debaty poświęcone ważnym problemom społecznym:
18 sierpnia o godz. 18:30 - Odzyskać oddech i wzrok. O antysemityzmie i rasizmie w Polsce i Niemczech
- prof. Michał Bilewicz - kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW
- Agnieszka Jabłońska - dyrektor wykonawcza Fundacji Urban Memory,
- prof. Andreas Zick - badacz socjalizacji i konfliktów z Uniwersytetu w Bielefeld, współautor pierwszej ogólnoeuropejskie badanie na temat uprzedzeń i rasizmu.
Debatę poprowadzi prof. Monika Płatek - prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego.
20 sierpnia o godz. 17:00 - Sąsiad czy wróg. Polscy i Niemcy we wzajemnym zwierciadle
- prof. Kornelia Ćwiklak - literaturoznawczyni z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmująca się badaniami komparatystycznymi, postkolonialnymi oraz polsko-niemieckimi relacjami w literaturze współczesnej; autorka dwóch monografii naukowych (Bliscy nieznajomi. Górnośląskie pogranicze w polskiej i niemieckiej prozie współczesnej" oraz "Literackie podróże do Polski i Niemiec")
- prof. Robert Traba - historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; profesor honorowy na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, społecznie animator kultury (m.in. twórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”), przez 13 lat współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej i współtwórca drugiego na świecie podręcznika do nauki historii; autor "Wschodniopruskość. Tożsamość regionalna i narodowa w Prusach Wschodnich" oraz współautor dziewięć tomów "Polsko-niemieckich miejsc pamięci",
- prof. Susann Worschech - socjolożka polityczna z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, zajmująca się naukowo aktywizmem społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie i w Europie Wschodniej, demokratyzacją i promocją demokracji, socjologią europeizacji oraz studiach nad konfliktami i populizmem,
Debatę poprowadzi Anna Dudzińska - reporterka radiowa związana z Radiem 357 i współpracująca z podkastem Raport o stanie świata.
Partnerami obu wydarzeń jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.