Komiks „Paneuropa versus Smog” to wyjątkowe wydawnictwo, które powstało z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Stanowi kontynuację komiksu z 2019 r. pt. „Paneuropa vs. Pandemonium”, a w jego realizację zaangażowali się polscy artyści – scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Przemysław Kłosin oraz miasta partnerskie – Łódź, Katowice i Wałbrzych.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- niedziela 15 listopada 2020 r., godz. 00:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- niedziela 15 listopada 2020 r., godz. 00:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Tematem komiksu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza – smog to obecnie jeden z głównych problemów w wielu regionach Polski, gdzie znaczna część domów nadal ogrzewana jest piecami węglowymi. Jednym z kluczowych działań zapobiegających dalszym zanieczyszczeniom jest Europejski Zielony Ład – międzynarodowa strategia, którą zaproponowała KE kierowana przez Ursulę von del Leyen.
POBIERZ KOMIKS ZA DARMO - KLIKNIJ NA WYBRANĄ OKŁADKĘ!
PANEUROPA vs. SMOGDrugi tom przygód Paneuropy to starcie z podstępnym i nieuchwytnym wrogiem. Najwięksi herosi kontynentu: Atena, Sawa, Szczurołap, Romulus i Remus stawiają czoła potężnym potworom pusto-szącym południe Polski. Tymczasem mistrz sztuk tajemnych – Twardowski – poszukuje starożytnej broni mogącej przechylić szalę zwycięstwa na stronę sił dobra. Czy mag zdoła odwrócić bieg wyda-rzeń? Czy ludzkość zabrnęła już za daleko w swoim dążeniu do autodestrukcji? Jeśli nie pomoże mądrość alchemika Sędziwoja, to będzie musiała wystarczyć wojowniczość opiekunki rzek – Sawy. Od wyniku walki zależy przyszłość całej ludzkości, nie tylko Europejczyków.
Partnerami projektu „Paneuropa versus Smog” są Łódź, Katowice oraz Wałbrzych - miasta, które na co dzień, korzystając z funduszy unijnych, realizują programy mające na celu powstrzymanie zanieczyszczenia powietrza i walkę ze smogiem. Każdemu z nich dedykowana jest inna okładka przedstawiająca charakterystyczne, lokalne obiekty. Okładkę do wersji łódzkiej przygotował Przemysław „Trust” Truściński, rodowity łodzianin, pozostałe stworzył Przemysław Kłosin.
PANEUROPA vs. SMOG - ŁÓDŹO genezie projektu we wstępie komiksu pisze Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: Zanieczyszczenie powietrza – w coraz większym stopniu wynikające ze stosowania przestarzałych paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania domów i napędzania samochodów – prowadzi do powstawania smogu. Zanieczyszczenie atmosfery gazami cieplarnianymi odpowiada za globalne ocieplenie. Postępujące zanieczyszczenie powietrza i wzrost globalnej temperatury skutkować będą nieodwracalnymi zmianami klimatycznymi, zmniejszeniem się różnorodności biologicznej środowiska naturalnego i, w przypadku zaniechania koniecznych zmian dotyczących tego, jak żyjemy, spadkiem poziomu życia wszystkich mieszkańców Ziemi. (…)
Czasu na działanie pozostało niewiele. Przekonali się o tym europejscy bohaterowie z Paneuropy. Tym razem Pan Twardowski i jego sojusznicy zmierzą się z nadnaturalnymi przeciwnikami chcącymi wykorzystać popełniane przez nas błędy i przyspieszyć niekorzystne zmiany klimatyczne. Współpraca europejska, tak w świecie rysunkowym, jak i rzeczywistym, może nas uchronić od katastrofy, której grozę tak barwnie zarysowali znakomici twórcy naszego komiksu. Czy zjednoczona w różnorodności Paneuropa ponownie zatriumfuje? Przekonajcie się sami!
PANEUROPA vs. SMOG - KATOWICEOficjalna premiera komiksu nastąpi 15 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Komiks w wersji PDF jest dostępny już teraz na stronie Przedstawicielstwa KE w Polsce, zaś wersja papierowa - od 9 listopada bezpłatnie w punktach informacyjnych UE w Warszawie i Wrocławiu.
AUTORZY
Przemysław Kłosin, urodzony w roku 1982. Jest samoukiem, który od dziecka rozwinął swój talent dzięki tysiącom szkiców. Pierwszym komiksem Kłosina były Hipcie Ninja narysowane dla rodziny, gdy miał 8 lat. Po skończeniu technikum ekonomicznego kilkanaście lat pracował jako ilustrator i animator dla wydawnictw edukacyjnych. Debiutował komiksem S-F „Zaraza” w czasopiśmie „Awantura 2.0”. Rysuje dla wydawnictw zagranicznych. Na rynku holenderskim debiutował komiksem ”Dark Souls” w znanym zinie „P@per”. W Holandii wydał również: „Cell”, „Refugees” oraz „Cop Killer” w wydawnictwie ComicWatch. Stworzył komiksy i okładki dla amerykańskiego wydawnictwa Zenescope – projekt Grimm Fairytales. W 2018 roku wziął udział w antologii „100 na 100”, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W 2020 roku wydawca komiksu ze świata „Storm” wyróżnił Przemysława Kłosina, proponując mu wzięcie udziału w inicjatywie z okazji 45-lecia serii. Podstawowym tytułem, nad którym obecnie pracuje, rozwijając serię, jest komiks ”Jylland” wydawnictwa Don Lawrence Collection. W tym samym roku podjął współpracę ze znanym francuskim wydawnictwem Les Humanoïdes Associés.
PANEUROPA vs. SMOG - WAŁBRZYCHTobiasz Piątkowski, urodzony w roku 1979. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureat nagrody Koraka (Interkomix) dla najlepszego scenarzysty (2003) oraz Nagrody dla Najlepszego Polskiego Albumu Komiksowego MFKiG (2008). W roku 2019 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność komiksową dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Scenarzysta ponad dwudziestu albumów komiksowych („Bradl”, „Biegun”, „Pierwsza Brygada”), licznych komiksów prasowych (seria 48 stron) i dziecięcych („Opowieści biblijne”). Tobiasz Piątkowski pracuje jako projektant i art director.
Tytuł: PANEUROPA VERSUS SMOG
Ilustracje i okładki – Przemysław Kłosin
Scenariusz – Tobiasz Piątkowski
Kolor – Agnieszka Papis
Okładka do wydania łódzkiego – Przemysław Truściński
Premiera: 2 listopada (wersja PDF), 9 listopada (druk)
Opracowanie graficzne i skład – Wydawnictwo Epograf
Koordynacja techniczna projektu – Agnieszka Papis
Koordynacja realizacji projektu – Adam Radoń
ISBN - główny (główna okładka)- 978-92-76-22050-3
ilość stron 44 wraz z okładką.
Format: 210x290
rodzaj oprawy - miękka, szyta
Komiks w wersji elektronicznej (jako plik PDF) dostępny jest do pobrania również na stronie Urzędu Publikacji UE: https://publications.europa.eu