Przewodniczący: Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, Rady Europejskiej Donald Tusk oraz Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wezmą udział w uroczystości żałobnej Helmuta Kohla, która odbędzie się sobotę 1 lipca. Polskę w Strasbourgu będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. Zmarły 16 czerwca były kanclerz Niemiec był jedną z trzech osobistości, którym przyznano tytuł "Honorowego Obywatela Europy".
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- sobota 1 lipca 2017 r., godz. 09:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- sobota 1 lipca 2017 r., godz. 09:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Dla uczczenia dziedzictwa, jakie pozostawił dr Helmut Kohl, w siedzibie PE w Strasbourgu odbędzie się Europejska Ceremonia Honorowa. Oprócz przywódców trzech instytucji europejskich na liście mówców znajdują się: były premier Hiszpanii Felipe Gonzáles, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, były prezydent USA Bill Clinton oraz premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew. Uroczystości pogrzebowe byłego kanclerza odbędą się w Niemczech w katedrze w Spirze.
Transmisję Europejskiej Ceremonii Honorowej zapewnia Europe by Satelite - początek godz. 09.00
Dotychczas tytuł "Honorowego Obywatela Europy" otrzymały jedynie 3 osoby: Jean Monnet, Jacques Delors i Helmut Kohl. - Dla mnie to wyraża wszystko. Dodatkowo, fakt ten czyni naszą stratę o wiele większą, zarówno politycznie, jak i po ludzku trudniejszą do zaakceptowania – napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim oświadczeniu wydanym po śmierci byłego kanclerza Niemiec.
Helmuta Kohla wspominał także dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce dr Marek Prawda. W wywiadze udzielonym "Deutsche Welle" podkreślał zaangażowanie byłego kanclerza w pojednanie Polaków i Niemców. – Pojednanie okazało się skuteczne. Można powiedzieć, że nasze społeczeństwa są dziś dogadane – mówił Prawda.
Helmut Kohl (1930-2017) – od 1973 roku przez 25 lat pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej partii politycznej – Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). W latach 1982-1998 kanclerz Niemiec. Doprowadził do poprawy stosunków niemiecko-francuskich, tym samym przyczyniając się do procesu jednoczenia Europy. Między innymi dzięki jego staraniom doszło do zjednoczenia NRD z RFN. Był współautorem uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, otwarcie wyrażał poparcie dla członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Helmut Kohl zmarł 16 czerwca 2017 r.