Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Urząd Miejski w Słupsku zapraszają na debatę pt. „Hejt w języku mówionym i pisanym”. Uczestnicy dyskusji m.in. zaprezentują co robi Unia Europejska, żeby zmniejszyć skalę tego niepokojącego zjawiska.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 4 października 2018 r., godz. 12:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 4 października 2018 r., godz. 12:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Coraz częściej w naszym obiegu informacji widzimy i słyszymy słowo „hejt”. Czy „hejt” to reakcja na anonimowość w Internecie, sposób na wyładowanie frustracji czy też demokratyczne prawo do wyrażania swoich opinii? Czym właściwie jest „hejt” i jaką pełni funkcję w naszym języku?
Wspomniany „hejt” przybiera na sile i pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla życia społecznego i debaty publicznej, a w wielu przypadkach przeradza się w fizyczną i słowną przemoc kierowaną przeciwko poszczególnym osobom oraz całym grupom społecznym.
W debacie wezmą udział:
- Jarosław Jaruga- Helsińska Fundacja Praw Człowieka,
- Jakub Kurek- nauczyciel języka polskiego i informatyki,
- Krzysztof Nalepa - Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Tłumaczeń i Wielojęzyczności,
- dr Anna Tatar- Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”.
Dyskusję będzie moderować dr Anna Babicka-Wirkus, wykładowczyni Akademii Pomorskiej.
Eksperci zaprezentują sposoby regulacji tego zjawiska zarówno w Polsce jak i na terenie Unii Europejskiej. Porozmawiamy także, jak bronić się przed tymi przybierającymi na sile zjawiskami.
Debata „Hejt w języku mówionym i pisanym” odbędzie się 4.10.2018 roku o godzinie 12:30 w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Westerplatte 64.
Wstęp wolny. Debata ma charakter otwarty i będzie także transmitowana na żywo na stronie kampanii „Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści”.
Po debacie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Superbohterki”, przedstawiającej portrety dziesięciu słupszczanek, które z racji wykonywanych przez siebie zawodów doświadczają stygmatyzacji zarówno w wymiarze zawodowym, jak i prywatnym oraz często są obiektem „hejtownia”, wyśmiewania czy negowania ich kompetencji. Zdjęcia zostały wykonane przez Michała Giedrojcia - słupszczanina, artystę fotografa.
Miejsce wystawy: Słupsk, plac przy ratuszu miejskim od strony ul. Deotymy. Wystawa będzie obecna w przestrzeni publicznej do 5 listopada 2018 roku.
Debata i wystawa to kolejne wspólne wydarzenie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej oraz Urzędu Miejskiego w Słupsku w ramach kampanii „ Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści.”