- literatura | dezinformacja
- środa 13 lipca 2022 r., godz. 11:00 - poniedziałek 18 lipca 2022 r., godz. 16:00 (CEST)
- Nowa Ruda, Polska
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 13 lipca 2022 r., godz. 11:00 - poniedziałek 18 lipca 2022 r., godz. 16:00 (CEST)
- Gdzie
- Rynek57-400 Nowa Ruda, Polska
- Języki
- polski
- Strona internetowa
- strona Festiwalu Góry Literatury
- Social media links
Opis
W lipcu w Nowej Rudzie oraz kilku innych miejscowościach Dolnego Śląska odbędzie się Festiwal Góry Literatury, organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk. W programie wydarzenia znalazły się debaty społeczne, wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty. Partnerem festiwalu jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, które przygotowało dla publiczności warsztat z dezinformacji oraz dwie debaty z autorami i autorkami współczesnej literatury.
Warsztaty „Nie daj się! Słowo, obraz, internet i dezinformacja”
Środa, 13 lipca, godz. 11:00-14:00
Dezinformacja i fake newsy to poważny problem dla demokracji w świecie mediów społecznościowych i anonimowości w sieci. Na fałszywe treści i obrazy narażeni są wszyscy niezależnie od wieku. Ważne jest jednak, aby podstawowe kompetencje pozwalające odróżnić prawdę od fałszu w internecie kształtować już od najmłodszych lat, a starszych nauczyć obsługi narzędzi cyfrowych do rozpoznawania i zwalczania dezinformacji. Pandemia, katastrofa klimatyczna czy obecnie wojna w Ukrainie to idealne momenty dla fałszerzy informacji w sieci, aby społeczeństwo podzielić czy zasiać niepewność. Podczas warsztatów Dominik Podsiadły, Rafał Gwizd oraz Hanna Schudy przybliżą uczestnikom tematykę dezinformacji oraz narzędzi do przeciwdziałania jej, a także zaproponują quiz na czujność, tak abyście nie dali się słowu i obrazowi w sieci.
Zapisy pod adresem mailowym: sekretariatfundacjaolgitokarczuk [dot] org (sekretariat[at]fundacjaolgitokarczuk[dot]org).
Organizatorzy warsztatów:
- dr Hanna Schudy (ekspertka sieci Team Europe),
- Dominik Podsiadły (artysta multidyscyplinarny, Koło naukowe X - Internet / Kultura / Sztuka, ASP Wrocław),
- Rafał Gwizd (edukator tematyki europejskiej, Punkt Informacyjny UE we Wrocławiu)
Debata „Przyroda. Krajobraz. Tożsamość”
Poniedziałek, 18 lipca, godz. 13:15-14:30
Jak postępująca utrata zasobów naturalnych wpływa na naszą tożsamość? Jak otaczająca przyroda
wpływa na budowanie lokalnych społeczności? Debata o utraconej przez ludzi więzi z przyrodą, spowodowaną niszczeniem środowiska naturalnego, oraz próba odpowiedzi jak temu przeciwdziałać i co w tym temacie robi Unia Europejska.
Uczestnikamy dyskusji będą:
- Jakub Małecki (pisarz i tłumacz, nominowany m.in. do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz Nagrody Literackiej "Nike". Jego powieści zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niderladzki i rosyjski),
- prof. Katarzyna Majbroda (antropolożka kulturowa, etnolożka i literaturoznawczyni, adiunktka w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka projektu badawczego na temat lokalnych sposób doświadczania kryzysu klimatycznego i transformacji węglowej na Dolnym Śląsku),
- Izabela Zygmunt (analityczka ds. energii i klimatu w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, ekspertka ds. Europejskiego Zielonego Ładu),
Moderatorką debaty będzie dr Hanna Schudy (dr filozofii i mgr ochrony środowiska, ekspertka sieci Team Europe. Główne zainteresowania: polityka klimatyczna z uwzględnieniem kultury i stylu życia, transformacja energetyczna z uwzględnieniem ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, konflikty wokół dekarbonizacji regionów uzależnionych od wydobycia i spalania paliw kopalnych w Polsce i Niemczech oraz Nowy Europejski Bauhaus i jego rola w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu).
Debata „Europejska solidarność okiem ukraińskich pisarek”
Poniedziałek, 18 lipca, godz. 14:45-16:00
Debata o wojnie w Ukrainie z perspektywy zaproszonych autorek oraz działań solidarnościowych w Polsce oraz ze strony Unii Europejskiej.
Uczestniczkami dyskusji będą:
- Anne Bergman-Tahon (dyrektorka Federacji Europejskich Wydawców od 2004 r.; ),
- Haśka Szyjan (ukraińska blogerka, pisarka i tłumaczka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej w 2019 r.),
- Oksana Zabużko (ukraińska pisarka).
Moderatorką debaty będzie dr Anna Ursulenko (literaturoznawczyni z Zakładu Ukrainistyki Uniwersytetu Wrocławskiego).