Komisja Europejska, GovTech Polska i państwa członkowskie UE zapraszają do udziału w ogólnoeuropejskim hackathonie. Cel to połączenie innowatorów, partnerów i przedsiębiorców z całej Europy, a nawet świata, by razem opracować nowoczesne rozwiązania i wspólnie walczyć z pandemią koronawirusa oraz wywołanym przez nią kryzysem społeczno-ekonomicznym.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- piątek 24 kwietnia 2020 r., godz. 00:00 - niedziela 26 kwietnia 2020 r., godz. 00:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- piątek 24 kwietnia 2020 r., godz. 00:00 - niedziela 26 kwietnia 2020 r., godz. 00:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Hackathon odbędzie się w dniach 24, 25 i 26 kwietnia br. Stawia przed uczestnikami wyzwania wymagające krótkoterminowych, aczkolwiek szybkich i skutecznych rozwiązań w odniesieniu do zdrowia i życia, ciągłości działania, pracy na odległość i edukacji, integracji społecznej i politycznej, finansów cyfrowych oraz wszelkich innych wyzwań.
Oficjalnie hackathon wystartuje w piątek 24 kwietnia po południu. Rozpoczęcie zainauguruje relacja na żywo z otwarcia przy udziale Davida-Maria Sassoliego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Apostolosa Tzitzikostasa, przewodniczącego Komitetu Regionów oraz Mariyi Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.
W wydarzeniu uczestniczy 27 państw członkowskich UE, a także Wielka Brytania, Norwegia, Izrael, Szwajcaria, Turcja, Ukraina. Do hackathonu dołączają również Indie i USA. Ze strony Polski kuratorem jest Dmitrij Żatuchin, prezes wrocławskiej spółki technologicznej DO OK S.A., będącej inicjatorem i organizatorem wydarzenia HackCrisis (www.hackcrisis.com) realizowanego w dniach 17-22 marca 2020 roku we współpracy i pod patronatem GovTech Polska.
- Ten ogólnoeuropejski hackathon jest przykładem tego, jak Europa może się zjednoczyć w czasach kryzysu. Zachęcanie do takiego wyrazu solidarności przez naszą społeczność innowatorów jest inspirujące. Nasze najbardziej utalentowane umysły dołożą wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania na koronawirusa i wspierać naszych obywateli. To europejska innowacja w działaniu - powiedziała Mariya Gabriel.
Celem wydarzenia jest realna pomoc społeczeństwom europejskim dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych wypracowanych przez zespoły z poziomu narodowych konkursów lub inicjatyw, które odbyły się wcześniej.
Partnerem instytucjonalnym hackathonu jest GovTech Polska – działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów międzyresortowy program angażujący społeczność technologiczną w tworzenie rozwiązań dla sektora publicznego i odpowiadający za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji. Kierująca programem Justyna Orłowska jest również ambasadorem wydarzenia.
- Choć wirus zmusił Europę i świat do zamknięcia granic, pozostajemy wspólnotą otwartą na innowacje, współpracę i nowe technologie, a czym jest hackathon jeśli nie uosobieniem tych cech? Świadczy o tym nie tylko udział tysięcy zespołów z ponad 30 krajów, ale też fakt, że mimo rywalizacji typowo konkursowej wszyscy pozostajemy jedną drużyną. Jestem przekonana, że polscy programiści dołożą swoją wirtualną cegiełkę do budowy realnych narzędzi wspólnej walki z wirusem. Wszystkim życzę powodzenia! – powiedziałaOrłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Zwycięskie rozwiązania zostaną zaproszone do przyłączenia się do platformy Europejskiej Rady ds. Innowacji. Ułatwi ona połączenie wypracowanych rozwiązań z użytkownikami docelowymi (np. szpitalami, szkołami czy firmami) i zapewni laureatom dostęp do inwestorów, fundacji i innych możliwości finansowania z Unii Europejskiej.
- Jednoczenie się jest bezcenną wartością, która wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność w walce z globalnymi wyzwaniami. #EUvsVirus to naturalna kontynuacja wcześniej zainicjowanych działań na poziomie narodowym oraz mojej misji, by pomagać ludziom, poprawiać ich jakość życia dbając jednocześnie o środowisko, w którym żyjemy. Liczę na to, że dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu tysięcy osób sprawimy, że nasze otoczenie z powrotem będzie bezpieczne – powiedział Dmitrij Żatuchin, współzałożyciel SoDA Polska, CEO DO OK S.A.
Na wydarzenie zarejestrowanych jest już ponad 10.000 uczestników, ponad 1200 mentorów, i kilkuset partnerów instytucjonalnych i prywatnych takich jak: Amazon, Capgemini, Google, EY, Huawei, Lego Ventures, McKinsey&Company, P&G, Samsung, czy Santander, aby pod wspólnym szyldem działać na rzecz walki ze skutkami pandemii koronawirusa.
Na stronie wydarzenia można zgłosić swój zespół lub dołączyć osobiście. Udział w hackathonie #EUvsVirus jest bezpłatny. Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej: https://euvsvirus.org
Osoby do kontaktu z Polski:
- Dmitrij Żatuchin dizdook [dot] pro (diz[at]dook[dot]pro) +48500190517
- Małgorzata Krusiewicz malgorzata [dot] Krusiwiczkprm [dot] gov [dot] pl (Malgorzata[dot]Krusiewicz[at]kprm[dot]gov[dot]pl)
- Piotr Świtalski Piotr [dot] SWITALSKIec [dot] europa [dot] eu (Piotr[dot]SWITALSKI[at]ec[dot]europa[dot]eu)