Bezpieczna, sprawiedliwa i przewidywalna przyszłość dla Europy - to cel Europejskiego Zielonego Ładu. Kim będą ludzie promujący wyzwanie i styl życia w zgodzie z ambitnym celem Komisji Europejskiej? Jakie zmiany czekają województwo dolnośląskie? Porozmawiamy o tym 23 lipca podczas debaty „Europejski Zielony Ład. Nowy styl życia”, która odbędzie się podczas Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- piątek 23 lipca 2021 r., godz. 13:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- piątek 23 lipca 2021 r., godz. 13:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
23 lipca godz. 13.00
MOK, ul. Strzelecka 2a, Nowa Ruda
Europejski Zielony Ład. Nowy styl życia.
W obliczu kryzysu klimatycznego, rosnącego wykluczenia społecznego, szczególnie po pandemii, Komisja Europejska będzie obniżać emisje gazów cieplarnianych co najmniej o 55 proc. do 2030 r. – w porównaniu z poziomami z 1990 r. Dzisiaj wiemy, że bez poszanowania przyrody, zmiany modelu gospodarki i konsumpcji nasze wsie i miasta będą z jeszcze dotkliwiej niszczone przez zintensyfikowane zjawiska meteorologiczne. Korzyści wynikające z unijnej polityki klimatycznej wyraźnie przewyższają koszty transformacji, ale jak sprawić, aby jej wdrażanie wiązało się z akceptacją społeczną? Kim będą ludzie promujący wyzwanie i styl życia jakim jest Zielony Ład? Jakie zmiany czekają województwo dolnośląskie i w jakich sektorach zmiany są najbardziej pożądane?
Porozmawiamy o tym w piątek 23 lipca w Nowej Rudzie o godz. 13.00 w ramach Festiwalu Góry Literatury.
Dyskutować będą:
Edwin Bendyk - prezes zarządu Fundacji Batorego, dziennikarz. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. Wykładowca Graduate School for Social Research PAN
Radosław Gawlik - prezes EKO-UNII, współpracujący z prezydentem Miasta Wałbrzycha
przy dekarbonizacji i neutralności klimatycznej Wałbrzycha
Jaga Hupało - kobietą wielu talentów, od lat promującą eko-idee w modzie, stylu życia i nie tylko.
Jacek Wasik - dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu.
Słowo wstępne do debaty wygłosi burmistrz Nowej Rudy, Tomasz Kiliński.
Debatę poprowadzi Hanna Schudy od ponad 15 lat związana z ruchem ekologicznym. Zajmuje się m.in. ochroną środowiska metodami humanistycznymi, szczególnie dziedzictwa Dolnego Śląska. Bada znaczenie odpowiedzialności moralnej w kontekście kryzysu.
Debatę poprzedzi trzydniowe seminarium Algorytmy nadziei prowadzone przez Edwina Bendyka. Głównym punktem odniesienia będzie Europejski Zielony Ład, który od 15 lipca ukonkretnił się do planu Fit for 55. O ile już założenia EZŁ pozwalały sobie wyobrazić skalę zadania, Fit for 55 pokazuje, że czeka nas w najbliższej dekadzie rewolucja o skali nieznanej w historii. Nikt jeszcze nie próbował dokonać tak daleko idącej transformacji infrastrukturalnej, gospodarczej i społecznej w tak szybkim tempie. Tak śmiały plan rodzi oczywiste pytania o możliwość i bariery dla jego realizacji. Uczestnicy i uczestniczki seminarium dokonają bilansu by wspólnie podjąć próby diagnozy w perspektywie krajowej, europejskiej i światowej.
Esej Edwina Bendyka ogłoszony 15 lipca W stronę Eko-Rzeczpospolitej. Zielona transformacja i przyszłość demokracji