- wielojęzyczność
- wtorek 26 września 2023 r., godz. 00:00 - sobota 30 września 2023 r., godz. 23:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 26 września 2023 r., godz. 00:00 - sobota 30 września 2023 r., godz. 23:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Obchodzony 26 września Europejski Dzień Języków (EDJ) to szereg wydarzeń i spotkań, które ukazują bogactwo językowe i kulturowe naszego kontynentu, promują naukę języków obcych oraz podkreślają rolę tłumaczy pisemnych i ustnych oraz przedstawicieli innych zawodów o profilu językowym. Zachęcamy do zapoznania się z programem imprez przygotowanych z tej okazji przez Komisję Europejską i jej partnerów w Polsce i innych państwach europejskich.
I tak miłośnicy łamigłówek językowych będą mogli wziąć udział w grze miejskiej „Ostatnie Słowo”, która odbędzie się 30 września w centrum Krakowa. Rejestracja uczestników trwa do 27 września.
Stołecznym wydarzeniem poświęconym EDJ oraz Międzynarodowemu Dniowi Tłumacza będzie spotkanie dotyczące tłumaczeń literackich, na które zapraszamy 29 września do Domu Literatury. W ramach tej inicjatywy przewidziane są także warsztaty tłumaczeniowe w szkołach średnich.
W Warszawie bogatą ofertę ciekawych wydarzeń o charakterze edukacyjnym przygotowało Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Atrakcji nie zabraknie we Wrocławiu – wyzwania i zagadki związane z językami czekają na uczestników „Poligraty językowej”, która odbędzie się 26 września.
Obchody EDJ w naszym kraju to ponadto lekcje w szkołach, konkursy i cały szereg innych inicjatyw realizowanych przez punkty Europe Direct w całej Polsce.
A co się będzie działo w innych państwach członkowskich? Warto zapoznać się z listą kilkudziesięciu lokalnych projektów w rozmaitych formułach zaplanowanych przez terenowych przedstawicieli KE ds. tłumaczeń pisemnych w poszczególnych krajach.
Charakter ogólnoeuropejski mają z kolei dwa wydarzenia online, które odbędą się 26 września. Pierwsze to konferencja poświęcona problematyce nauczania języków obcych, podczas której omówione zostaną m.in. unijne narzędzia wspomagające nauczycieli. Drugie zaś to wirtualna kafejka, której goście przyjrzą się problematyce języków, umiejętności i technologii w kontekście rozwoju gospodarczego. Oba spotkania otworzy komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn.
Wiele inicjatyw związanych z EDJ zostało wreszcie podjętych pod egidą Rady Europy. Znalazły się wśród nich konkurs na plakat „Języki w mojej klasie” oraz projekt „Piękno języków”, w którym zadaniem uczestników jest nagranie filmu prezentującego ich ulubioną frazę w wybranym języku.
Zapraszamy do udziału!
