Przyszłość polityki spójności po 2020 r., wsparcie UE dla regionów słabiej rozwiniętych, Biała Księga o przyszłości Europy – to tematy, o jakich z polską publicznością będzie rozmawiał Marc Lemaître, Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w KE. Zapraszamy na kolejny Dialog Obywatelski – tym razem w Rzeszowie, w środę 31 maja. Ilość miejsc ograniczona.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- środa 31 maja 2017 r., godz. 15:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- środa 31 maja 2017 r., godz. 15:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
„Dialog Obywatelski” to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu umożliwienie lokalnym społecznościom kontakt z najważniejszymi urzędnikami Unii Europejskiej.
W środę 31 maja Rzeszów będzie gospodarzem dialogu z Markiem Lemaîtrem, Dyrektorem Generalnym ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej. Tematem przewodnim spotkania będzie przyszłość polityki spójności po roku 2020, wsparcie Unii dla regionów słabiej rozwiniętych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Polski Wschodniej oraz potencjalne scenariusze integracji opisane w „Białej Księdze o przyszłości Europy”. W tym roku, w formule Dialogu, Luksemburczyk odpowiadał już na pytania mieszkańców Stuttgartu oraz Tallina.
Dialog Obywatelski "Europa to MY. Porozmawiajmy o niej!"
Środa 31 maja, godz. 15:00 – 16:30
Klub Akademicki IQ
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ul. Sucharskiego 2
Prosimy o rejestrację na stronie www.dialog.evenea.pl do wtorku 30 maja 2017 r.
Liczba miejsc ograniczona. Zapewniamy tłumaczenie PL/EN
Kontakt do biura organizacyjnego: Dominik Łazarz, +48 691 992 117, mlewickawsiz [dot] rzeszow [dot] pl (mlewicka[at]wsiz[dot]rzeszow[dot]pl)
- Tego typu spotkania są doskonałą okazją do posłuchania i zadania pytań na różne tematy dotyczące Unii Europejskiej i najważniejszych bieżących spraw związanych z integracją europejską. Mają one otwartą formułę i udział w nich może wziąć każdy Europejczyk – przybliża Dominik Łazarz, wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Dotychczas wśród tematów omawianych w trakcie Dialogów odbywających się w Polsce, znalazły się m.in. negocjacje transatlantyckich umów o wolnym handlu (TTIP, CETA), zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa żywności, zdrowia publicznego i inwestycji w infrastrukturę służby zdrowia wspieranych przez środki z Planu Inwestycyjnego.
- Obecnie WSIiZ jest ważnym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia działań edukacyjnych w Polsce południowo-wschodniej, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe - Direct Rzeszów, Enterprise Europe Network, a teraz także Centrum Dokumentacji Europejskiej. Tak, więc nasza Uczelnia jest naturalnym miejscem na „Dialog Obywatelski” w Polsce – dodaje Katarzyna S. Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct Rzeszów oraz moderator rzeszowskiego Dailogu.
DODATKOWE INFORMACJE
Dialogi Obywatelskie odbywają się w 2012 roku - w Polsce będzie to kolejne takie wydarzenie. W 2015 roku wiele emocji wzbudziła debata o TTIP, podczas której Komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström odpowiadała na pytania i wątpliwości dotyczące tego porozumienia. Spotkanie zgromadziło zarówno zwolenników jak i przeciwników Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, a wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. W kwietniu 2017 r. komisarz Malmström ponownie odwiedziła Warszawę - tym razem w uczelni Vistula dyskutowała o różnych aspektach umowy gospodarczej UE-Kanada (CETA).
Również komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis był w Polsce jako gość Dialogu Obytelskiego - w paździeniku 2016 r. rozmawiał z publicznością w Bibliotece UW na temat transgranicznej polityki zdrowotnej i bezpieczeństwa żywności. 29 maja komisarz ponownie spotka się z polską publiczności – w Toruniu.
Nagrania Dialogów Obywatelskich można znaleźć tutaj.