Przyszłość polityki obronnej UE, Europejski Fundusz Obronni oraz inne formy wsparcia dla przemysłu zbrojeniowego – to wiodące tematy Dialogu Obywatelskiego z komisarz Elżbietą Bieńkowską, który 6 września odbędzie się na terenie Targów Kielce. W dyskusji weźmie również udział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Spotkanie będzie częścią Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) – jednej z największych imprez branżowej w Europie.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 6 września 2018 r., godz. 16:30 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 6 września 2018 r., godz. 16:30 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
- Czas i miejsce: czwartek 6 września, godz. 16.30-17.30, Targi Kielce, sala Omega, ul. Zakładowa 1, 25-672 Kielce.
- Wstęp na Dialog Obywatelski jest bezpłatny pod warunkiem wcześniejszej rejestracji w terminie do 5 września. Osoby niezarejestrowane, pragnące wziąć udział w wydarzeniu, będą musiały zapłacić za wstęp na teren Targów Kielce.
- Rejestracja
Europejski Fundusz Obronny ma na celu koordynację, uzupełnienie i zwiększenie krajowych inwestycji w badania w dziedzinie obrony, rozwój prototypów i zakup sprzętu wojskowego i technologii. Jest on podzielony na dwa segmenty:
Badania naukowe: Począwszy od 2017 r. UE po raz pierwszy proponuje granty na wspólne badania naukowe w dziedzinie innowacyjnych technologii i produktów obronnych, w pełni i bezpośrednio finansowane z budżetu UE. Projekty kwalifikujące się do finansowania UE powinny dotyczyć obszarów priorytetowych uzgodnionych wcześniej przez państwa członkowskie i obejmować np. elektronikę, metamateriały, oprogramowanie szyfrujące lub robotykę.
Rozwój i nabywanie: Fundusz będzie stanowił zachętę dla państw członkowskich do współpracy w zakresie wspólnego rozwoju i nabywania wyposażenia obronnego i technologii poprzez współfinansowanie z budżetu UE i praktyczne wsparcie ze strony Komisji. Państwa członkowskie mogą np. wspólnie inwestować w rozwój technologii dronów lub łączności satelitarnej lub zakupić większą liczbę helikopterów, aby obniżyć koszty. Kwalifikować się będą wyłącznie projekty realizowane w ramach współpracy, a część całkowitego budżetu będzie przeznaczona na projekty związane z transgranicznym uczestnictwem MŚP.
Europejski Fundusz Obronny nowy element działań Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i obrony jej obywateli, stanowiący uzupełnienie m.in. planu realizacji globalnej strategii w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Jest także bezpośrednio związany z wdrażaniem wspólnej deklaracji UE i NATO podpisanej przez przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczącego Komisji oraz Sekretarza Generalnego NATO.
Dialogi Obywatelskie to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest rozbudzenie debaty na tematy europejskie (w tym przypadku z uwzględnieniem tematów z portfolio komisarz Elżbiety Bieńkowskiej – rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP).
Spotkania w tej formule odbywają się w krajach UE od 2012 r. Podczas spotkań komisarze oraz przedstawiciele instytucji UE przestawiają zagadnienia związane z działaniem wspólnoty oraz słuchają głosów, opinii i propozycji obywateli na temat funkcjonowania UE.
Komisarz Bieńkowska przeprowadziła Dialogi Obywatelskie min. w Szczecinie i Sopocie (z prezydentami tych miast), Lublinie (z posłem Włodzimierzem Karpińskim), Gdańsku i Opolu. W Kielcach dyskusja dotyczyć będzie głównie przyszłości Europy w kontekście polityki obronnej, w tym uruchomionego w zeszłym roku Europejskiego Funduszu Obronnego.
