Daria Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich KE będzie gościem specjalnym kolejnego spotkania z cyklu Dialogów Obywatelskich. Poruszone zostaną kwestie dotyczące obowiązujących przepisów, kryteriów i opłacalności upraw ekologicznych oraz możliwości rozwoju takich gospodarstw oraz. Spotkanie transmitowane będzie na kanale YouTube oraz na platformie Facebook.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 9 lipca 2020 r., godz. 14:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 9 lipca 2020 r., godz. 14:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Świadomość ekologiczna wzrasta zarówno wśród konsumentów, jak i producentów żywności. Coraz więcej osób interesuje się produktami naturalnymi, wybiera zdrowszą żywność, nawet jeśli jest ona nieco droższa.
- Rolnictwo ekologiczne jest obszarem niezwykle ważnym w Unii Europejskiej i stale trwają działania mające na celu zwiększenie udziału tego sektora produkcji. W Polsce możliwości rozwoju upraw ekologicznych są wysokie i istnieje duży potencjał produkcji naturalnej. Rolnicy, którzy decydują się na przejście z gospodarowania konwencjonalnego na ekologiczne, mogą korzystać z finansowania ze środków unijnych oraz różnorodnych systemów wsparcia w zakresie wiedzy i organizacji – czego nie wolno stosować, co jest dozwolone, w jaki sposób pracować. Ponadto, rolnictwo ekologiczne to dbałość o środowisko naturalne, utrzymanie równowagi biologicznej oraz troska o nasze zdrowie – wyjaśnia Daria Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej.
Najważniejszym celem rolnictwa ekologicznego jest produkcja żywności o jak najwyższej jakości w sposób jak najmniej zakłócający funkcjonowanie środowiska naturalnego. Produkcja ekologiczna powinna łączyć przyjazne środowisku praktyki gospodarowania, wspomagać wysoki stopień różnorodności biologicznej, wykorzystywać naturalne procesy oraz zapewnić dobrostan zwierząt.
Powstają więc liczne pytania: jakie są zasady produkcji w rolnictwie ekologicznym? Jaka jest prognoza na przyszłość dla gospodarstw ekologicznych? W jaki sposób podporządkować się wymogom prawnym i organizacyjnym przy zmianie sposobu produkcji? Jak te przepisy będą wyglądały w przyszłości? W końcu – na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy zainteresowani uprawami ekologicznymi? Na te i wiele innych pytań z zakresu rolnictwa ekologicznego odpowie Daria Hawat podczas Dialogu Obywatelskiego online. W dyskusji z dr. Krystianem Dudkiem (Instytut Publico, Akademia WSB), ekspertka Komisji Europejskiej przedstawi również charakterystykę unijnej produkcji ekologicznej i importu oraz odpowie na kluczowe, tytułowe pytanie – czy rolnictwo ekologiczne jest opłacalne?
Zapraszamy w czwartek 9 lipca 2020 r. w godz. 14.00-15.00 na transmisję spotkania na kanale YouTube Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz na profilu Facebook Komisji Europejskiej w Polsce z możliwością zadawania pytań.