Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na Jasnej”. Tym razem przeniesiemy się do krainy antycznych herosów, ale zamiast Herkulesa spotkamy antybohatera Chrisowalandisa. Książka „Bóg mi świadkiem” Makisa Tsitasa to niezbyt pogodna opowieść, choć dzieje się w słonecznej Grecji. Ale może okazać się świetnym przyczynkiem do tego, aby porozmawiać z pisarzem o kondycji człowieka, Bogu i współczesnym świecie.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- wtorek 17 kwietnia 2018 r., godz. 18:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 17 kwietnia 2018 r., godz. 18:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Bezrobotny, gruby i schorowany Chrisowalandis nie ma nic, czym mógłby zwrócić na siebie uwagę świata; nie jest błyskotliwy, nie ma szczęścia w miłości ani pieniędzy, bywa antypatyczny, a nawet irytujący. A jednak okazuje się, że warto go wysłuchać i zrozumieć, żeby dowiedzieć się czegoś ważnego o czasach, w których żyjemy.
Zapraszamy na wieczór literacki już we wtorek 17 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej ul. Jasna 14/16a w Warszawie.
W spotkaniu, które poprowadzi Michał Nogaś, oprócz samego autora udział weźmie twórca znakomitego tłumaczenia Michał Bzinkowski. Fragmenty książki przeczyta Andrzej Mastalerz, aktor i wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Książkowe Klimaty.
MAKIS TSITAS - absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, przez wiele lat był związany z radiem. Od 1994 roku mieszka w Atenach i działa w branży wydawniczej. Pracował jako redaktor naczelny czasopisma „Periplous” (1994–2005) oraz współredaktor magazynu książkowego „Index” (2006–2011). Prowadzi diastixio.gr – największy grecki portal poświęcony kulturze, literaturze i sztuce. Jest autorem kilkunastu książek dla dzieci, pisze także opowiadania – jego teksty tłumaczono na niemiecki, francuski, angielski, hiszpański, hebrajski, albański, szwedzki i fiński. Za powieściowy debiut, Bóg mi świadkiem, otrzymał w 2014 roku Europejską Nagrodę Literacką. Teatralna adaptacja książki w reżyserii Ersi Vasilikiotis i Sofii Karagiannis odniosła duży sukces.
„Literatura na Jasnej” to cykl spotkań mających przybliżyć twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.
Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału http://bit.ly/IdaLindeNaJasnej