Kto i jak kontynuuje dzieło znanego tłumacza i slawisty, który swoją pracą przybliżał polską literaturę niemieckim czytelnikom? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Literatura na Jasnej", podczas którego będzie można spotkać pisarzy i tłumaczy z Polski i Niemiec, Laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa. Zainteresowanych udziałem zachęcamy do rejestrowania się.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- wtorek 20 lutego 2018 r., godz. 18:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 20 lutego 2018 r., godz. 18:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Przyznawane od 2013 roku Stypendium im. Albrechta Lemppa ma na celu doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi (1953-2012) oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej. Fundatorami Stypendium są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin.
W ramach cyklu Literatura na Jasnej zapraszamy we wtorek 20 lutego o godz. 18.00 do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie na spotkanie z dotychczasowymi Laureatami Stypendium im. Albrechta Lemppa - pisarzami i tłumaczami z Polski i Niemiec.
W spotkaniu wezmą udział: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Kira Pietrek, Mia Raben, Tomasz Różycki, Renate Schmidgall, Tobias Schwartz, Paulina Schulz oraz Marek Zagańczyk.
Spotkanie moderują: Agnieszka Drotkiewicz i Jürgen Jakob Becker.
Podczas spotkania prezentowane będą fotografie stypendystów autorstwa Elżbiety Lempp.
Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki, Literarisches Colloquium Berlin oraz Goethe-Institut.
Literatura na Jasnej to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.Albrecht Lempp (ur. w 1953 r. w Stuttgarcie, zm. w 2012 r. w Warszawie) - doktor nauk humanistycznych, slawista, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki (m.in. Janusza Głowackiego, Stanisława Lema, Marii Nurowskiej i Jerzego Pilcha). Od 2003 był członkiem zarządu i dyrektorem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W 2007 otrzymał nagrodę „Transatlantyk” przyznawaną przez Instytut Książki za zasługi na rzecz promocji literatury polskiej za granicą.
Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału www.bit.ly/LiteraturaNaJasnej