Polska gospodarka odnotowała silne odbicie w 2024 r. Oczekuje się, że realny PKB wzrośnie z 0,1 proc. w 2023 r. do 3,0 proc. w tym roku, czyli więcej, niż przewidywano w prognozie wiosennej.
Polska prezydencja w Radzie UE będzie zabiegać o trwałe i niezachwiane wsparcie polityczne, militarne i finansowe UE dla Ukrainy i jej odbudowy oraz zwiększanie presji na Rosję, w celu jak najszybszego zakończenia trwającej agresji.
Obronność i bezpieczeństwo, trwały dobrobyt i konkurencyjność, demokracja i sprawiedliwość społeczna, wiodąca rola na świecie i konkretne osiągnięcia w Europie - to filary programu drugiej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen.
Komisja Europejska zleciła Mario Draghiemu – byłemu prezesowi Europejskiego Banku Centralnego i jednemu z największych umysłów gospodarczych Europy – przygotowanie sprawozdania na temat przyszłości europejskiej konkurencyjności.
Najnowsze informacje
Do 2 stycznia 2025 r. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie oraz Regionalne Przedstawicielstwo we Wrocławiu będę zamknięte. W tym okresie można się z nami kontaktować drogą mailową.
Trzy miesiące przed terminem do ruchu włączono ostatni z trzech odcinków autostrady A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce, pomiędzy węzłami Groszki i Siedlce Zachód.
Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy wsparcie publiczne, jakie Polska planuje przeznaczyć na elektrownię jądrową Lubiatowo-Kopalino, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Projekt „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” to sieć łącząca lokalnych polityków w Unii Europejskich. Dzięki temu przedsięwzięciu będą mogli oni łatwiej docierać do władz Unii, przekazywać informacje swoim samorządom i inicjować debaty publiczne.
Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce realizuje projekt edukacyjny skierowany do polskich sędziów pod tytułem „Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wpływ na stosowanie i wykładnię prawa krajowego”.