Instytucje UE, a w szczególności Komisja Europejska, dostarczają wielu opracowań na temat unijnych działań i polityk. Wiele z nich można bezpłatnie pobrać w Urzędzie Publikacji.
Jak zamawiać publikacje?
Publikacje mają bardzo zróżnicowany charakter – dostępne są broszury, plakaty, książki i są skierowane do ogółu społeczeństwa. Są one dostępne we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej. Większość jest nieodpłatna, część można pobrać w formie e-książki.
Urząd Publikacji UE - wyszukiwanie dostępnych materiałów
Aby otrzymać kilka egzemplarzy publikacji, należy skontaktować się z najbliższym punktem EUROPE DIRECT, który pomoże w zrealizowaniu zamówienia.
„Paneuropa. Licho nie śpi” – to tytuł szóstej części przygód bohaterów Komiksu Paneuropa wydawanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Seria dotyka najważniejszych spraw, którymi aktualnie żyje Polska i Europa.
Publikacja "Problem praworządności w Polsce w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (2021)" pod redakcją Jana Barcza, Agnieszki Grzelak i Rafała Szyndlauera zawiera analizy dokumentów instytucji Unii Europejskiej odnoszących się do problemu praworządności w Polsce po roku 2015 r.
Publikacja jest efektem dyskusji on-line o bilansie działań dwa lata od wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2, zorganizowanej 3 marca 2022 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”. Organizatorami wydarzenia był ośrodek THINKTANK oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Materiały przedstawione w przewodniku opracowano z myślą o treściach programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
Ekspertki Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów przygotowały prezentację, wyjaśniającą czym jest Program CERV (Obywatele, Prawa, Równość, Wartości) i jak w ramach tego programu aplikować do fundusze europejskie
Publikacja jest efektem debaty zorganizowanej 20 stycznia 2022 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”, prowadzonego przez ośrodek THINKTANK i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Populacja Europy się starzeje. Dlatego demografia stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. W czerwcu 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła raport o zmianach zachodzących na kontynencie i ich możliwych skutkach.
Publikacja jest efektem dyskusji on-line o Europejskim Roku Kolei, zorganizowanej 4 listopada 2021 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie”. Organizatorami wydarzenia był ośrodek THINKTANK oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
WITOLD NATURSKI: Komisja Europejska przedstawiła w 2021 r. pakiet działań „Unia Równości”, który obejmuje Strategię na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020-2025. Głównym jej celem jest m.in. zwalczanie przemocy na tle płciowym, zniwelowanie różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn na tych samych
20 lipca 2021 r. Komisja Europejska opublikowała drugi raport o stanie praworządności w UE. Składa się on ze sprawozdania ogólnego, analizującego sytuację w Unii Europejskiej oraz 27 rozdziałów, które są poświęcone poszczególnym krajom członkowskim
W jaki sposób „Cyfrowa Europa” może poprawić jakość życia Europejczyków w ich miastach i regionach? Temu tematowi była poświęcona debata „Cyfryzacja miast i regionów. Korzyści dla obywateli”, zorganizowana 1 lipca 2021 r. w ramach cyklu „Rozmowy o Europie” prowadzonego wspólnie z ośrodkiem THINKTANK
Poradnik ekologiczny skierowany do dzieci w wieku 10+ lat. W publikacji poruszono ważne zagadnienia związane z degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi. Pokazano młodym, jakie kroki podejmuje Unia Europejska, by przeciwdziałać temu zagrożeniu, przybliżając m.in. Europejski Zielony Ład.
Wspólnie z Sylwią Majcher, edukatorką ekologiczną i autorką bestsellerów dotyczących niemarnowania w kuchni, zapraszamy do zapoznania się z radami i przepisami jak sprytnie wykorzystać to co mamy w kuchni i jeść zdrowo i sezonowo.
Unia Europejska prowadzi politykę handlową, która ma zapewnić jak najlepsze możliwości współpracy ekonomicznej z krajami trzecimi. Jej elementem są umowy o wolnym handlu i inwestycjach. UE podpisała dotąd 41 takich porozumień z 72 krajami.
Konkurs na felieton reporterski #małekroki, organizowany przez Przedstawicielstwo KE w Polsce w partnerstwie z Instytutem Reportażu, był sposobem na oswojenie tęsknoty do czasów przed pandemią koronawirusa. Na konkurs przesłano ponad 200 felietonów. Teksty powstawały w czerwcu i lipcu 2020 r.
Raport “A long way to go for LGBTI equality” („Długa droga do równości osób LGBTI”), przygotowany przez Agencję Praw Podstawowych (Fundamental Rights Agency) opisuje niezwykle ciekawy i potrzebny projekt badający sytuację społeczną, dyskryminację i przemoc wobec osób LGBTI w Europie.
"Temat: Europa" to efekt konkursu na scenariusz lekcji europejskiej zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo KE w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe. Autorami są nauczyciele i pracownicy bibliotek ze szkół ponadpodstawowych o różnych profilach.
Komisja Europejska koordynuje i rekomenduje wspólne działania krajów UE w kwestiach zdrowia publicznego, transportu i mobilności, kontroli granicznych, wspólnego rynku i handlu. Unia Europejska wspiera też działania międzynarodowe, m.in. Światową Organizację Zdrowia (WHO), ONZ, Bank Światowy.
Podręcznik ten służy do prowadzenia szeroko rozumianej edukacji antydyskryminacyjnej wśród młodzieży. Dołączony do niego suplement jest uzupełnieniem materiałów przygotowanych dla nauczycieli, dotyczących problematyki stereotypów, uprzedzeń, mowy nienawiści i przemocy rówieśniczej.
Niniejszy suplement jest uzupełnieniem materiałów przygotowanych dla nauczycieli, dotyczących problematyki praw człowieka oraz obywatelstwa Unii Europejskiej. Przeznaczony jest przede wszystkim dla trenerów i edukatorów, którzy będą prowadzić szkolenia z nauczycielami.
Podręcznik do prowadzenia edukacji w zakresie inicjatyw i programów UE wyrównujące szanse ludzi młodych. Składa się z 3 części poświęconych programowi Erasmus+, inicjatywom UE na rzecz modzieży oraz możliwościom odbywania staży i rozpoczęcia kariery w instytucjach unijnych.