Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce

Prawda czy fałsz?

Dezinformacja w dobie cyfrowej może zagrażać bezpieczeństwu Unii Europejskiej

Dołączenie do Unii Europejskiej pomogło Polsce poprawić prawie każdy aspekt życia – zaczynając od tego jak pracujemy, podróżujemy i robimy zakupy, po jakość środowiska, możliwości uczenia się oraz sposób, w jaki nasze firmy kupują i sprzedają towary oraz usługi.

Ten wyjątkowy sojusz polityczny i gospodarczy jest również najbardziej udanym projektem pokojowym w historii. Jednak mimo wielu sukcesów Unia Europejska musi mierzyć się z coraz powszechniejszą dezinformacją. Mity fałszujące historię, zapisy prawne i osiągnięcia można jednak łatwo obalić prezentując fakty. Zatem odkryjmy prawdę o Unii Europejskiej.

EUvsDisinfo
Przypadki umieszczone w bazie danych EUvsDisinfo opisują wiadomości znalezione w międzynarodowej przestrzeni informacyjnej, które uznano za przedstawiające stronniczy, wypaczony lub fałszywy obraz rzeczywistości oraz za służące rozpowszechnianiu istotnego prokremlowskiego przekazu.
Pandemia i dezinformacja
Wprowadzające w błąd informacje na temat dbania o zdrowie, niebezpieczne fikcje oparte na fałszywych twierdzeniach i teoriach spiskowych oraz oszukiwanie konsumentów stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jak uchronić się przed fakenewsem?
Zauważaj i zwalczaj dezinformację
Podczas pandemii przekonaliśmy się, jak szybko nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniają się w internecie. Dzięki tym materiałom nauczyciele szkół średnich mogą nauczyć odróżniać prawdziwe informacje w internecie od nieprawdziwych.
Coronavirus - Portrait pictures of workers in the frontline in Europe
Bez względu na kraj zamieszkania warto rozejrzeć się uważnie wokół siebie. Z pewnością znajdziesz szkołę, most, szpital lub inny obiekt objęty projektem finansowanym ze środków UE, który zmienił życie ludzi na lepsze. Jednak czasami te osiągnięcia przypisują sobie inni.