Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy6 kwietnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Chińska pomoc dla UE trafiła do Włoch

W reakcji na pandemię wywołaną przez koronawirusa Unia Europejska stawia przede wszystkim na współpracę międzynarodową. W związku z porozumieniem zawartym w zeszłym miesiącu między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a premierem...

Chińska pomoc dla UE trafiła do Włoch

- Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony Chin. Jak zauważyła przewodnicząca von der Leyen, w takich okresach wzajemne wsparcie jest nam bardzo potrzebne. Unia Europejska współpracuje z Chinami od samego początku pandemii. Jeszcze w lutym Unia przekazała Chinom 56 ton sprzętu – powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

Włoch otrzymały 2 miliony masek chirurgicznych, 200 tys. masek N95 oraz 50 tys. zestawów do testów, które przyleciały do Rzymu samolotem z Chin. Po tym jak Chiny podarowały ten sprzęt bezpośrednio UE koordynacją transportu do Włoch zajęło się unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego.

W lutym natomiast za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przekazano Chinom ponad 56 ton wyposażenia (odzież ochronna, środki dezynfekcyjne, maski medyczne), dostarczonego przez Francję, Niemcy, Włochy, Łotwę, Estonię, Austrię, Czechy, Węgry i Słowenię.

Kontekst

Sercem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności jest Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC), które koordynuje pomoc dla krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi i katastrofami, w tym dostawy artykułów pierwszej potrzeby, dostawy specjalistycznego sprzętu, a także pomoc w formie zespołów ochrony ludności oraz know-how. Centrum zapewnia szybkie uruchomienie wsparcia kryzysowego i pełni rolę ośrodka koordynującego działania państw członkowskich UE, pozostałych sześciu państw uczestniczących w mechanizmie, państwa dotkniętego klęską oraz ekspertów do spraw pomocy humanitarnej. Instytucja ta działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, i na wniosek organów krajowych lub ONZ może świadczyć pomoc każdemu państwu, które zostało dotknięte poważną klęską, zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza nią.

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności wzmacnia współpracę między państwami członkowskimi/uczestniczącymi w zakresie ochrony ludności w celu skuteczniejszego zapobiegania klęskom i katastrofom oraz lepszego przygotowania i reagowania na tego typu zdarzenia. Dzięki temu mechanizmowi Komisja Europejska odgrywa kluczową rolę w koordynowaniu działań w reakcji na klęski żywiołowe i katastrofy w Europie i poza nią.

Więcej informacji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
6 kwietnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce