Europa stoi przed poważnymi wyzwaniami. Są wśród nich coraz wyższe koszty życia, niewystarczająca liczba mieszkań, sytuacja przedsiębiorstw i zarządzanie migracją. Trudności w tych dziedzinach dodatkowo zaostrzają się z uwagi na zmiany zachodzące w społeczeństwie, środowisku, gospodarce i pod względem bezpieczeństwa.
Dlatego Komisja Europejska stawia sobie dalekosiężne cele do zrealizowania w latach 2024–2029 i w dalszej perspektywie czasowej. Kierunek działań wyznaczono w oparciu o siedem priorytetów. Dzięki realizacji założonych celów Unia ma działać szybko, sprawnie i jednomyślnie, wspierać ludzi i firmy, podejmować zdecydowane działania tam, gdzie może wywrzeć największy wpływ, oraz realizować wspólne ambicje.
Ta wizja wynika z dowiedzionego faktu, że Unia Europejska potrafi wspólnymi siłami sprostać trudnym wyzwaniom. Przekuwając plany w konkretne rozwiązania, Komisja dokłada starań, by zapewnić wszystkim ludziom w Europie stabilność i dobrobyt.
Europa kontynentem wzrostu gospodarczego, przedsiębiorczości i innowacji dzięki działaniom na rzecz konkurencyjności, dobrobytu i sprawiedliwości.
Jak sprostać stojącym przed Europą wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa i obrony, budować gotowość i ulepszać zarządzanie kryzysowe?
Sprawiedliwość i solidarność społeczna oraz równe szanse dla wszystkich obywateli.
Jak zwiększyć konkurencyjność i stabilność rolnictwa i systemu żywnościowego, chronić różnorodność biologiczną i przygotować się na zmiany klimatu.
Jak wzmocnić pozycję obywateli, by umożliwić im aktywny udział w życiu demokratycznym i kształtowaniu przyszłości Unii Europejskiej.
Nacisk na współpracę w szerszym sąsiedztwie w celu sprostania globalnym wyzwaniom i promowania pokoju, partnerstwa i stabilności gospodarczej.
Większy i nowocześniejszy budżet UE oraz ambitny program reform służący realizacji naszych celów.