Według opublikowanego sprawozdania rocznego w sprawie realizacji i egzekwowania polityki handlowej UE wartość handlu UE objętego rozległą siecią 42 umów zawartych z 74 partnerami w 2023 r. wyniosła ponad 2,3 bln EUR i wzrosła o ponad 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.
Wywóz z UE do preferencyjnych partnerów handlowych rośnie w sposób bardziej systematyczny niż ogólny wywóz – na przykład nasze umowy preferencyjne z Koreą Południową i z Kanadą zapewniają średni wzrost eksportu o 7 proc. rocznie – i sprawiły, że UE stała się bardziej odporna w obliczu globalnych wyzwań, dzięki zapewnieniu bezpieczniejszych i bardziej zróżnicowanych źródeł dostaw dla naszego przywozu oraz rynków dla naszego wywozu.
W ciągu ostatnich pięciu lat Komisja Europejska usunęła również 140 barier dla eksportu z UE w ponad 40 krajach. Usunięcie barier w latach 2018–2022 uwolniło w samym tylko 2023 r. dodatkowy wywóz z UE o wartości 6,2 mld EUR.
Otwarcie możliwości wywozu z UE poprzez umowy handlowe oraz skuteczne egzekwowanie i realizowanie polityki handlowej przynosi korzyści unijnym konsumentom i przedsiębiorstwom, w tym 680 tys. MŚP w UE, które dzięki nim mają dostęp do rynków rozwoju. Są one nieodłączną częścią długoterminowej strategii UE mającej na celu wzmocnienie konkurencyjności jej przedsiębiorstw i ochronę jej bezpieczeństwa gospodarczego.
Wdrażanie umów, takich jak umowa o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach zawarta z Angolą, oraz egzekwowanie postanowień dotyczących handlu i zrównoważonego rozwoju zawartych w obowiązujących umowach odgrywają kluczową rolę we wspieraniu zewnętrznego aspektu transformacji cyfrowej i ekologicznej Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o współpracę techniczną w zakresie handlu i zrównoważonego rozwoju, Komisja uzgodniła konkretne działania z Peru i zaproponowała Kolumbii program współpracy technicznej w celu zapewnienia poszanowania i przestrzegania praw pracowniczych.
Umowy handlowe UE i ich skuteczne egzekwowanie przyczyniły się do znacznego wzrostu światowego handlu UE podczas tej kadencji Komisji, pomimo globalnej pandemii i rosnących napięć geopolitycznych. Nasze działania mające na celu otwarcie nowych możliwości wywozowych, przełamanie barier i dywersyfikację źródeł dostaw przynoszą bezpośrednie korzyści unijnym producentom, rolnikom i konsumentom. Otwarty, oparty na zasadach i sprawiedliwy handel ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrobytu, konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarczego w coraz bardziej dynamicznym i zmieniającym się świecie. Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za handel
Kontekst
Sprawozdanie, wraz z dokumentem roboczym służb Komisji, zawiera szczegółowe informacje na temat głównych zmian w preferencyjnych partnerstwach handlowych UE. Przedstawiono w nim skutki usunięcia barier handlowych i rozstrzygania sporów przy pomocy wzmocnionego zestawu autonomicznych instrumentów egzekwowania prawa UE. Podkreślono w nim również wysiłki na rzecz promowania korzyści wynikających z umów handlowych UE wśród zainteresowanych stron, w szczególności portalu Access2Markets.
Dodatkowe informacje
Inne źródła informacji:
- Ogólne statystyki handlowe dotyczące partnerów w ramach umów o wolnym handlu
- Wskaźniki wykorzystania preferencji w przypadku przywozu do UE
- Wskaźniki wykorzystania preferencji i oszczędności z tytułu ceł w przypadku wywozu z UE
- Wskaźnik wykorzystania kontyngentów taryfowych otwartych przez UE dla państw trzecich
- Wskaźnik wykorzystania kontyngentów taryfowych otwartych przez państwa trzecie dla UE
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące wykorzystania preferencji i kontyngentów taryfowych
- Poprzednie wersje sprawozdań UE z wdrażania umów o wolnym handlu
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 7 października 2024
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce