UE wspiera Ukrainę - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 21 lutego 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 3 min

UE wspiera Ukrainę

W poniedziałek 24 lutego przewodnicząca Komisji i komisarze udadzą się do Kijowa w związku z 3. rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. Od początku wojny, Unia Europejska udzieliła blisko 135 mld euro ogólnego wsparcia dla Ukrainy i jej mieszkańców. 

UE wspiera Ukrainę

Przewodnicząca Ursula von der Leyen i kolegium komisarzy będą w poniedziałek 24 lutego w Kijowie, aby wyrazić niezachwiane poparcie Europy dla walki Ukrainy o niepodległość i wolność, trzy lata po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny. 

W ciągu ostatnich trzech lat Unia Europejska stała zdecydowanie po stronie Ukrainy i dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić krajowi możliwość uzyskania sprawiedliwego i trwałego pokoju. UE wspierała stabilność finansową Ukrainy i przyczyniła się do międzynarodowych wysiłków na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Pracowała wraz z Ukrainą nad procesem akcesyjnym, aby zapewnić przyszłość tego kraju w UE. UE jest jak dotąd największym darczyńcą Ukrainy, przeszkoliła ukraińskich żołnierzy, sfinansowała dostawy broni i nałożyła surowe sankcje. 

W poniedziałek przewodnicząca Ursula von der Leyen spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Będą współprzewodniczyć spotkaniu kolegium komisarzy z ukraińskim rządem w celu przygotowania przyszłości Ukrainy jako wolnego, suwerennego i europejskiego narodu. Wcześniej tego dnia kolegium odda cześć poległym żołnierzom i tym, którzy nadal walczą na liniach frontu brutalnej wojny napastniczej Rosji. 

Wizytę można będzie śledzić na EBS

Więcej informacji na temat wsparcia UE dla Ukrainy można znaleźć w zestawieniu informacji.

Od początku wojny, UE udzieliła blisko 135 mld euro ogólnego wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców (w tym 1,5 miliarda euro z zamrożonych aktywów rosyjskich); w szczególności:

  • 48,7 miliardów euro pomocy wojskowej dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz indywidualnie przez państwa członkowskie 
  • 67,7 mld euro wsparcia finansowego i budżetowego oraz pomocy humanitarnej (55,5 mld euro na pomoc makrofinansową, wsparcie budżetowe, pomoc humanitarną i wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych, zapewnione lub gwarantowane z budżetu UE; 12,2 mld euro od państw członkowskich UE, w tym pomoc humanitarna)
  • 17 mld euro udostępnione państwom członkowskim na zaspokojenie potrzeb osób uciekających przed wojną
  • WSPARCIE SPRZĘTU WOJSKOWEGO I SZKOLENIA - UE i jej państwa członkowskie uruchomiły 48,7 mld euro wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym 6,1 mld euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Unijna misja pomocy wojskowej dla Ukrainy zajmuje się potrzebami szkoleniowymi ukraińskich sił zbrojnych i przeszkoliła 73 000 ukraińskich żołnierzy.
  • WSPARCIE DLA GOSPODARKI UKRAINY – m.in. ustanowienie instrumentu finansowego dla wsparcia Ukrainy w jej odbudowie i modernizacji; bezpośrednia pomoc dla Ukrainy; pakiet makrofinansowej pomocy oraz mechanizm współpracy pożyczkowej.
  • KORYTARZE SOLIDARNOŚCIOWE UE-UKRAINA – ustanowione w maju 2022 r., aby zapewnić Ukrainie możliwość wywozu zboża i innych produktów rolnych, a także przywozu potrzebnych jej towarów. Całkowita wartość handlu za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych od maja 2022 r. wynosi około 206 mld EUR, w tym około 145 mld EUR to import do Ukrainy.
  • PRZYJĘCIE LUDZI UCIEKAJĄCYCH PRZED WOJNĄ – państwa UE przyjęły ponad cztery miliony osób w ramach systemu ochrony tymczasowej, który przedłużono do marca 2026 r.
  • POMOC HUMANITARNA I OCHRONA LUDNOŚCI – m.in. prawie 1,1 mld EUR przeznaczonych przez KE na programy pomocy humanitarnej na Ukrainie; ponad 154 000 ton pomocy rzeczowej z państw członkowskich i partnerów UE dostarczonych Ukrainie za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności; około 4 000 przeprowadzonych ewakuacji medycznych ukraińskich pacjentów.

Więcej szczegółów w zestawieniu informacji.

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 lutego 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce