
Wolontariat Europejski (EVS) to projekty aktywnie angażujące młodzież na zasadzie wolontariatu, dające im możliwość zdobycia umiejętności oraz wiedzy poprzez edukację pozaformalną - mówiła Anna Sławczewa. Wolontariat europejski wspiera zarówno wolontariuszy jak i organizacje i instytucje non-profit. Z jednej strony umożliwia wysyłanie młodych ludzi indywidualnie lub grupowo do pomocy przy różnego rodzaju projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych, itp.), z drugiej strony ułatwia goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w polskich organizacjach i instytucjach non-profit.
Decydując się na wyjazd możemy wybierać projekty realizowane w krajach należących do programu. Są to wszystkie kraje należące do UE, a także kraje partnerskie programu (Turcja, Islandia, Liechtenstein, Norwegia), inne kraje sąsiadujące z UE (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina), jak również "Inne Kraje Partnerskie na świecie" np. Ameryka Łacińska, Karaiby, Azja, Oceania. Ważne jest, aby jeden z dwóch krajów (goszczący lub wysyłający) był z Unii Europejskiej.
Uczestnictwo w Wolontariacie Europejskim jest świetną szansą na wykształcenie nowych umiejętności i rozwinięcie już posiadanych, najważniejsze jednak jest znalezienie balansu między pracą, a uczeniem się - podkreślała Anna Sławczewa. Główne korzyści z Wolontariatu Europejskiego to nie tylko poznawanie nowej kultury, ale przede wszystkim nauka komunikowania się w języku obcym, pracy w grupie, samodzielności i wielu innych kompetencji miękkich, które przydatne są w budowaniu przyszłej profesjonalnej kariery.
Wolontariat Europejski jest częścią programu "Młodzież w działaniu" Unii Europejskiej (Akcja 2). EVS wspiera międzynarodową woluntarystyczną pracę wśród młodych ludzi z całej Europy. Jego celem jest między innymi rozwijanie solidarności, promocja tolerancji między ludźmi i obywatelstwa europejskiego. Wolontariat Europejski jest jednym ze sposobów wspierania przez Unię Europejską projektów kulturalnych, socjalnych i ekologicznych.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 25 stycznia 2013
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce