Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (Grupa EBI) zawarła z estońską firmą z branży technologii finansowych Inbank pierwszą umowę sekurytyzacji syntetycznej zabezpieczonej kredytami na panele słoneczne osób prywatnych w Polsce.
Transakcja jest również pierwszą sekurytyzacją w historii Inbanku, który posiada licencję bankową w Unii Europejskiej. Wsparcie pozwoli Inbankowi udzielić w ciągu najbliższych trzech lat nowych, korzystnych kredytów o wartości do 701 mln złotych dla osób prywatnych, które planują instalację paneli słonecznych i pomp ciepła.
Podpisana z Inbankiem umowa dotyka ważnego aspektu transformacji energetycznej: wsparcia rozwiązań ekologicznych osób prywatnych. Wpisuje się zatem w misję EBI jako banku klimatu Unii Europejskiej. Dzięki współpracy z Inbankiem możemy dotrzeć do osób prywatnych i umożliwić im jak najlepsze skorzystanie z zielonej transformacji – powiedziała wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska. - To pierwsza całkowicie zielona sekurytyzacja Grupy EBI w ramach InvestEU w Polsce. Złożona konstrukcja finansowa umowy podkreśla innowacyjne podejście EBI i EFI mające na celu maksymalizację korzyści w procesie finansowania zielonej transformacji.
Zgodnie z warunkami umowy:
- EFI oferuje zabezpieczenie najmniej ryzykownej transzy uprzywilejowanej o wartości ponad 549 mln złotych, z czego połowa jest kontrgwarantowana przez EBI;
- EFI zapewnia również zabezpieczenie ponad 76 mln zł bardziej ryzykownej transzy typu mezzanine, która jest kontrgwarantowana przez program InvestEU Komisji Europejskiej;
- najbardziej ryzykowna transza podporządkowana o wartości około 10 mln złotych pozostaje w Inbanku.
Struktura sekurytyzacji obejmuje syntetyczną marżę nadwyżkową oraz proporcjonalną amortyzację transzy uprzywilejowanej i transzy typu mezzanine, w zależności od spełnienia kryterium wyników.
Cieszymy się, że możemy współpracować z Inbankiem przy ich pierwszej sekurytyzacji. Zawarta dziś umowa spełnia kilka ważnych celów. Zapewni polskiej gospodarce nowe, znaczące środki na zrównoważone inwestycje. Przyniesie wymierne efekty, ponieważ koncentruje się na kredytach dla osób prywatnych. I wreszcie, co równie ważne, stanowi doskonały przykład trójstronnej współpracy między EBI, EFI i Komisją Europejską, polegającej na wykorzystaniu innowacyjnych instrumentów finansowych w ramach InvestEU do wspierania zielonej transformacji – powiedziała Dyrektor EFI Marjut Falkstedt.
Dzięki zwiększeniu finansowania w obiegu gospodarczym umowa przyczyni się do rozwoju unii rynków kapitałowych Unii Europejskiej, a także wesprze dalszy rozwój regionów spójności w Polsce.
Jest to pierwsza w pełni ‘zielona’ sekurytyzacja Grupy EBI w ramach InvestEU w Polsce. Dzięki gwarancji Komisji Europejskiej w ramach programu InvestEU tworzone są innowacyjne instrumenty finansowe, które wspierają przyjazne środowisku inwestycje - nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale również dla osób fizycznych. Istotny jest również element transeuropejskiej współpracy w ramach tego projektu – powiedziała Katarzyna Smyk, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Wsparta przez sekurytyzację, nowa oferta Inbanku skoncentruje się przede wszystkim na zakupie paneli słonecznych i pomp ciepła dla prywatnych gospodarstw domowych w Polsce. Tego rodzaju projekty zmniejszają emisje CO2, poprawiają jakość powietrza z korzyścią dla zdrowia, wspierają działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu oraz przyczyniają się do realizacji celów REPowerEU – unijnego programu mającego na celu zwiększenie strategicznej autonomii bloku poprzez dywersyfikację źródeł energii i przyspieszenie zielonej transformacji.
Ta znacząca transakcja sekurytyzacyjna prowadząca do transferu ryzyka stanowi ważny krok w długoterminowej strategii rozwoju Inbanku, gdyż umożliwia nam skalowanie działalności w strategicznych segmentach ze szczególnym naciskiem na zielone finansowanie. Nie tylko redukuje ryzyko finansowe, ale pozwala również oferować klientom bardziej konkurencyjne warunki, co dodatkowo umacnia naszą pozycję na rynku – powiedział Prezes Zarządu Inbanku Priit Põldoja. - Dzięki partnerstwu z Grupą EBI możemy zwiększyć nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój, a jednocześnie stymulować wzrost i innowacje. Inbank z dumą stoi na czele pierwszej w Polsce całkowicie zielonej sekurytyzacji Grupy EBI w ramach InvestEU. Dzięki temu przyspieszamy przejście w kierunku odnawialnych źródeł energii zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
Sekurytyzacja jest instrumentem finansowym zmniejszającym obciążenia kapitałowe, w ramach którego część ryzyka związanego z portfelem kredytowym przechodzi na sprzedawcę zabezpieczenia. Pozwala to nabywcy zabezpieczenia udzielać większych pożyczek. W przypadku sekurytyzacji syntetycznej nabywca zabezpieczenia utrzymuje portfel w swoim bilansie.
Informacje ogólne
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej zapewniającą długoterminowe finansowanie dla rzetelnie opracowanych projektów, które przyczyniają się do realizacji priorytetów wspólnoty. Udziałowcami EBI jest 27 państw członkowskich. Zaangażowanie EBI podnosi konkurencyjność, stymuluje innowacje, sprzyja zrównoważonemu rozwojowi, zwiększa spójność społeczną i terytorialną oraz wspiera szybką i sprawiedliwą transformację w kierunku neutralności klimatycznej. Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) wchodzi w skład Grupy EBI. Wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie, zapewniając im lepszy dostęp do finansowania oferowanego przez całą gamę wybranych pośredników finansowych takich jak banki, fundusze gwarancyjne, firmy leasingowe, dostawcy usług mikrokredytowych oraz fundusze private equity.
W 2023 r. Grupa EBI przyznała łącznie 88 mld euro nowego finansowania na ponad 900 projektów, z czego 49 mld euro przeznaczono na zielone inwestycje. Środki te mają wesprzeć projekty inwestycyjne o łącznej wartości 320 mld euro, pomóc 400 tys. firm oraz przyczynić się do utrzymania 5,4 mln miejsc pracy. W Polsce ponad połowę z 5,1 mld euro przyznanych przez Grupę EBI w 2023 r. przeznaczono na projekty przyjazne dla klimatu.
Program InvestEU zapewnia Unii Europejskiej kluczowe długoterminowe finansowanie dzięki wykorzystaniu znaczących środków prywatnych i publicznych do wspierania zrównoważonego wzrostu i ożywienia gospodarczego. Pomaga również uruchamiać inwestycje prywatne na potrzeby realizacji priorytetów polityki Unii Europejskiej takich jak Europejski Zielony Ład i transformacja cyfrowa. Program InvestEU łączy różne instrumenty finansowe UE, dzięki czemu finansowanie projektów inwestycyjnych w Europie jest łatwiejsze, bardziej wydajne i elastyczne. InvestEU opiera się na gwarancji z budżetu UE w wysokości 26,2 mld euro, a jego celem jest wygenerowanie co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji.
Inbank to firma z sektora technologii finansowych, posiadająca licencję bankową w UE. Inbank łączy sprzedawców, konsumentów i instytucje finansowe za pośrednictwem platformy finansowej nowej generacji. Dzięki współpracy z 6 200 sprzedawcami Inbank obsługuje ponad 881 tys. aktywnych umów i gromadzi depozyty na siedmiu rynkach w Europie. Obligacje Inbank są notowane na giełdzie papierów wartościowych Nasdaq w Tallinie.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 25 listopada 2024
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce