Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 sierpnia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Pamięć o ofiarach reżimów

Z okazji obchodzonego 23 sierpnia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans i komisarz Vera Jourová wydali oświadczenie.

170823_pamiec.jpg

Dziś, 23 sierpnia, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych. Czcimy pamięć ofiar tych reżimów i ponownie wyrażamy brak akceptacji dla ideologii, które legły u ich podstaw.

W dniu 23 sierpnia 1939 r. nazistowskie Niemcy oraz Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który stanowił początek jednego z najczarniejszych okresów w najnowszej historii naszego kontynentu. Reżimy totalitarne w całej Europie ograniczały wolność jednostek i naruszały ich prawa. Ofiarami totalitarnych i autorytarnych ideologii padły miliony zwykłych obywateli.

Musimy pamiętać o potwornych wydarzeniach z przeszłości – to da nam wiedzę i siłę, których potrzebujemy, by przeciwstawić się tym, którzy pragną ożywić te ideologie. Fundamentem Unii Europejskiej są wspólne wartości – godność człowieka, prawa podstawowe, praworządność i demokracja, a także brak akceptacji dla skrajnego nacjonalizmu. Nie możemy jednak uznawać tych wartości i wolności za rzecz oczywistą. Dlatego zobowiązujemy się walczyć o nie codziennie.

W wypowiedziach publicznych w Europie nadal jednak pobrzmiewa ekstremizm, nacjonalizm, ksenofobia i nienawiść. Pamiętając o przeszłości, nie tylko oddajemy hołd ofiarom, ale także przyczyniamy się do stanowczego odrzucenia tych ideologii oraz do zapewnienia, by nigdy więcej nie doszło do takich okrucieństw.

Stoimy nieugięcie na straży demokracji, praworządności i praw podstawowych w Europie i na całym świecie. W Unii Europejskiej nie ma miejsca na ekstremizm, nietolerancję i ucisk.

Kontekst

Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow w dniu 23 sierpnia 1939 r. doprowadziło do deportacji, tortur i wymordowania dziesiątek milionów osób, które znalazły się w państwach totalitarnych.

Koniec drugiej wojny światowej oznaczał klęskę reżimu nazistowskiego, niemniej jednak przez następne dziesięciolecia wielu Europejczyków przeżywało gehennę w reżimach totalitarnych.

Wideo: Wypowiedź pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa na temat europejskiego patriotyzmu

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 sierpnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce