Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 czerwca 2024Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Komisja uruchamia w Finlandii system „Kierunek Ziemi” do walki ze skutkami zmian klimatu

Komisja uruchomiła system „Kierunek Ziemi” (DestinE), którego celem jest stworzenie dokładnego cyfrowego bliźniaka Ziemi do symulacji skutków zmiany klimatu i ekstremalnych zdarzeń pogodowych.

Komisja uruchamia w Finlandii system „Kierunek Ziemi” do walki ze skutkami zmian klimatu

Komisja uruchomiła system „Kierunek Ziemi” (DestinE), którego celem jest stworzenie dokładnego cyfrowego bliźniaka Ziemi do symulacji skutków zmiany klimatu i ekstremalnych zdarzeń pogodowych, przy wsparciu europejskich komputerów o wysokiej wydajności, co pomoże Europie lepiej przygotować się na klęski żywiołowe i ocenić ich skutki.

Komisja uruchomiła dziś system „Kierunek Ziemi” (DestinE) w obecności wiceprzewodniczącej wykonawczej Margrethe Vestager i fińskiej minister zatrudnienia Arto Satonen. Destine jest sztandarową inicjatywą Komisji, której celem jest opracowanie bardzo dokładnego cyfrowego bliźniaka Ziemi. Wdrożenie systemu DestinE oznacza, że europejskim komputerom o wysokiej wydajności (EuroHPC), w tym superkomputer LUMI w Kajaani (Finlandia), powierzono zadanie symulacji skutków zmiany klimatu i ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Dzięki tej inicjatywie Europa będzie lepiej przygotowana do reagowania na poważne klęski żywiołowe, przystosowania się do zmiany klimatu oraz oceny potencjalnych skutków społeczno-gospodarczych i politycznych takich zdarzeń.

Destine wykorzystuje bezprecedensowe zdolności modelowania dzięki zdolności EuroHPC w zakresie komputerów i sztucznej inteligencji. Inicjatywa ta stanowi również kluczowy element europejskiej strategii w zakresie danych poprzez konsolidację dostępu do cennych źródeł danych w całej Europie. Destine jest obecnie operacyjny i oczekuje się, że będzie stale ewoluować, rozszerzając działalność i rozwijając dalsze komponenty. Do 2030 r. DestinE powinna ukończyć pełną cyfrową replikę Ziemi.

Główne cechy pierwotnego systemu obejmują:

  • Platforma usług podstawowych destine, umożliwiająca użytkownikom dostęp do jej usług, narzędzi i aplikacji;
  • Dwa cyfrowe bliźniaki DestinE – cyfrowy bliźniak w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu oraz „Cyfrowe bliźniaki ekstremetyczne” (ang. Weather-Inthered Extremes Digital Twins), oferujące dane w wysokiej rozdzielczości wspierające analizę i testowanie scenariuszy;
  • Destine Data Lake zapewniający niezakłócony dostęp do danych DestinE Digital Twins i dużej liczby innych źródeł danych, w tym programu Copernicus, unijnego komponentu obserwacji Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego.

Kontekst ogólny 

Destine została oficjalnie zainicjowana w 2022 r. przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

Obecnie uzgodnione finansowanie w ramach programu „Cyfrowa Europa” wynosi ponad 315 mln EUR. Inauguracja oznacza zakończenie pierwszego etapu i rozpoczęcie drugiej fazy, przy czym każdy z nich sfinansował ponad 150 mln EUR. Trzeci etap i jego finansowanie są uzależnione od porozumienia w sprawie ostatecznego programu „Cyfrowa Europa” na lata 2025–2027, który jest obecnie opracowywany. W ramach programu „Horyzont Europa” przyznano dalsze finansowanie badań i rozwoju w zakresie dodatkowych cyfrowych zdolności bliźniaczych.

Więcej Informacji

Miejsce przeznaczenia | Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy (europa.eu)

Margrethe Vestager

Zainicjowanie początkowej inicjatywy „Kierunek Ziemia” (DestinE) jest prawdziwym przełomem w naszej walce ze zmianą klimatu. Destine zapewni nam bardzo dokładny bliźniak Ziemi. Oznacza to, że możemy obserwować wyzwania środowiskowe, które mogą pomóc nam w przewidywaniu przyszłych scenariuszy – jak nigdy wcześniej nie zrobiliśmy. Ten pierwszy etap pokazuje, jak wiele możemy osiągnąć, gdy Europa połączy swoją doskonałość naukową i swoją ogromną siłę w zakresie obliczeń superkomputerowych. Dziś przyszłość jest dosłownie na naszych końcach.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.

Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 czerwca 2024
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce