Na przykładzie europejskich miast, Wrocław włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na wrocławian czekała seria atrakcji, m.in. na zajezdniach tramwajowych, przystani wodnej, Politechnice Wrocławskiej, a także na ul. Świdnickiej, gdzie w niedzielę, 21 września odbył się Miejski Piknik.
Na ulicy Świdnickiej, zamkniętej dla ruchu samochodowego od g. 12:00 do 17:00, stanęły punkty informacyjne Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej i Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, organizatorów wydarzenia, a także warsztat Dr Bike, w którym za darmo można było naprawiać rower, a także otrzymać poradę, jak o niego zadbać. Przechodnie mogli także wziąć udział w quizie dot. zrównoważonego transportu i jako nagrodę odebrać pamiątkową koszulkę lub torbę.
Na dzieci czekały warsztaty, malowanie twarzy, na jezdni można było zagrać w grę w klasy, sudoku i kółko i krzyżyk. Dzieci chętnie także malowały ulicę, a rodzice relaksowali się na leżakach przy dźwiękach chilloutowej muzyki.
W namiocie Komisji Europ
ejskiej informowaliśmy o prawach, jakie przysługują pasażerom, co zrobić, gdy spóźni się samolot, czy pociąg. Zachęcaliśmy także do udziału w lekcjach europejskich, informowaliśmy o debatach i wydarzeniach organizowanych w Domu Europy, m.in. w ramach Europejskiego Dnia Języków.
Największą popularnością cieszyły się opaski odblaskowe, po które zatrzymywali się wszyscy przejeżdżający rowerzyści. Rozdawaliśmy je także przechodniom, przypominając o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku w terenie niezabudowanym.
Tydzień Mobilności, w ramach, którego zorganizowaliśmy Piknik na Świdnickiej promuje ideę zrównoważonego transportu, zdrowego miasta, ale również zdrowego trybu życia, dlatego przy każdym stoisku można było poczęstować się jabłkiem, czy napić się soku tłoczonego z jabłek.
Jest to święto komunikacji, przypominające wszystkim uczestnikom ruchu, o tym, jak ważne są nasze codzienne wybory i jaki wpływ mają na środowisko naturalne, zachęca ich do zamiany samochodu na rower, spacerów i korzystania z komunikacji miejskiej. Pokazuje także alternatywę dla zwykle głośnych ulic, pokazując, że miasto może być przyjaznym miejscem wypoczynku i zabawy, nawet w hałaśliwym centrum. Wydarzenie pomogło zatrzymać na chwilę miejski zgiełk i chaos, oddać ulicę przechodniom i wypromować aktywny tryb życia.
Tydzień zakończył się 22 września, Dniem bez Samochodu.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 22 września 2014
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce