Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 maja 2024Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Eurobarometr: młodzież aktywna przed wyborami

Zaangażowanie młodych ludzi w wybory europejskie ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości Unii. Oddając głos, mogą wpływać na politykę, która będzie kształtować ich życie.

Eurobarometr: młodzież aktywna przed wyborami

Przed wyborami europejskimi, które odbędą się w dniach 6–9 czerwca, Komisja Europejska opublikowała badanie Eurobarometr na temat młodzieży i demokracji, z którego wynika, że 64 proc. młodych ludzi deklaruje zamiar głosowania. 

Chociaż 38 proc. respondentów wskazało, że uważa, iż głosowanie jest najskuteczniejszym działaniem, aby ich głos został wysłuchany, około 19 proc. stwierdziło, że nie jest zainteresowane polityką, a 13 proc. nie jest zainteresowane głosowaniem.

Badanie wykazało, że wielu młodych ludzi jest aktywnych i zaangażowanych: 64 proc. stwierdziło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy uczestniczyło w działaniach jednej lub kilku organizacji. Ponadto 48 proc. poinformowało, że podjęło działania w celu zmiany społeczeństwa, podpisując petycję, uczestnicząc w walnym zgromadzeniu lub wysyłając pismo do polityków. W szczególności młodzi ludzie byli aktywni w kwestiach związanych z prawami człowieka (34 proc.), zmianą klimatu i środowiskiem (33 proc.), zdrowiem i dobrostanem (29 proc.) oraz równymi prawami niezależnie od płci, rasy czy seksualności (29 proc.).

Młodzi ludzie uważali, że system edukacji dobrze przygotowywał ich do niektórych wyzwań, przed którymi stoją. Na przykład 73 proc. respondentów stwierdziło, że ich wykształcenie wyposażyło ich w umiejętności cyfrowe niezbędne do wykrywania dezinformacji. 72 proc. respondentów stwierdziło, że ich wykształcenie nauczyło ich do dbania o środowisko.

Ponadto badanie wykazało, że młodzi ludzie nadal mają perspektywy europejskie. Ponad 43 proc. uczestniczyło w działaniu w innym kraju UE. Typowymi przykładami są studia lub szkolenia (16 proc.), wolontariat (12 proc.) lub praca (12 proc.). Prawie połowa badanych młodych ludzi (49 proc.) twierdzi, że jest świadoma możliwości finansowania oferowanych przez Erasmus+, unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Ponadto 67 proc. młodych ludzi uważa, że UE ma wpływ, przynajmniej w pewnym stopniu, na ich codzienne życie, podczas gdy 26 proc. twierdzi, że tak nie jest, a 7 proc. nie wie.

Cytat(y)

Margaritis Schinas

Badanie Eurobarometru na temat młodzieży i demokracji daje powody do nadziei. Zaangażowanie młodych Europejczyków w wybory europejskie ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości naszej Unii. Oddając głos, mogą kształtować politykę, która będzie kształtować ich życie. W wyborach w 2019 r. odnotowano znaczny wzrost uczestnictwa młodzieży. W obecnych burzliwych czasach jestem przekonany, że 2024 r. wykorzystamy tę pozytywną tendencję, aby umożliwić rozwój naszej europejskiej demokracji. Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia

Iliana Iwanowa

W niedawnym komunikacie na temat młodzieży zaprezentowaliśmy sposoby większego zaangażowania młodych ludzi w kształtowanie polityki i podejmowanie decyzji. Niezwykle ważne jest, aby mieli oni wpływ na decyzje, które będą kształtować ich życie. Dlatego zachęcamy do zobaczenia tych wyników, pokazując, że wielu młodych ludzi jest aktywnych, zaangażowanych i planuje głosować. Wciąż jest jednak zbyt wielu osób, które nie są zainteresowane udziałem w procesie demokratycznym. Musimy ich zaangażować i zadbać o to, by ich głos był również słyszalny. Iliana Iwanowa, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży

Kontekst ogólny

Badanie Eurobarometr Flash 545 „Młodzież i demokracja” przeprowadzono w okresie od 3 kwietnia do 12 kwietnia 2024 r. i dotyczyło reprezentatywnej próby 26,189 młodych ludzi w wieku od 15 do 30 lat w 27 państwach członkowskich. Ankietę przeprowadzono przy wykorzystaniu wywiadów internetowych wspomaganych komputerowo (CAWI).

Wyniki badania Eurobarometru będą stanowić wkład w prace Komisji Europejskiej przedstawione w komunikacie Komisji w sprawie spuścizny Europejskiego Roku Młodzieży.  Komisja wyznaczyła koordynatora UE ds. młodzieży i przeprowadza kontrolę młodzieży w procesie kształtowania polityki UE. W kontekście Europejskiego Tygodnia Młodzieży w kwietniu 2024 r. zarówno wiceprzewodniczący Margaritis Schinas, jak i komisarz Iliana Ivanova byli gospodarzami dialogów na temat polityki młodzieżowej. Uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości europejskie i zaangażowanie obywatelskie leżą u podstaw programów Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności.

Więcej Informacji

Badanie Eurobarometr

Europejski Portal Młodzieży

Komunikat w sprawie spuścizny Europejskiego Roku Młodzieży 2022

Jak głosować w wyborach europejskich

***

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego.

Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 maja 2024
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce