Woda wielokrotnego użycia - Komisja Europejska Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 5 grudnia 2019
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 2 min

Woda wielokrotnego użycia

Rada i Parlament porozumiały się w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody w rolnictwie. Obecnie praktykę ponownego wykorzystania wody stosuje się w niewielu państwach członkowskich. - Zapewnimy UE skuteczne narzędzie...

Woda wielokrotnego użycia

Nowe przepisy, zaproponowane przez KE w maju 2018 r., będą określać zharmonizowane minimalne wymogi dotyczące jakości wody w celu bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.

Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius powiedział: - Dzięki temu wstępnemu porozumieniu zapewnimy UE skuteczne narzędzie umożliwiające stawienie czoła niektórym wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu. Obok środków oszczędzania i optymalizacji wody, wykorzystanie odzyskanej wody w sektorze rolnictwa może odegrać ważną rolę w radzeniu sobie z deficytem wody i suszą przy pełnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa naszych obywateli.

Obecnie praktykę ponownego wykorzystania wody stosuje się w niewielu państwach członkowskich, znacznie poniżej potencjalnych możliwości. Nowe przepisy ułatwią i pobudzą stosowanie tej korzystnej praktyki, która może zapewnić rolnikom w UE bardziej przewidywalne dostawy czystej wody i pomóc im w przystosowaniu się do zmiany klimatu i łagodzeniu jej skutków. Dzięki ustanowieniu minimalnych wymogów nowe przepisy zagwarantują bezpieczeństwo tej praktyki i zwiększą zaufanie obywateli do produktów rolnych na wewnętrznym rynku UE. Takie zharmonizowane podejście umożliwi również sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego produktów rolnych i stworzy nowe możliwości biznesowe dla operatorów i dostawców technologii.

Na mocy nowych przepisów ścieki komunalne, które zostały już poddane określonym procesom oczyszczania zgodnie z przepisami dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, zostaną poddane dalszemu oczyszczaniu w celu spełnienia nowych minimalnych parametrów jakościowych, a tym samym będą się nadawać do wykorzystania w rolnictwie.

Oprócz wspomnianych zharmonizowanych wymogów minimalnych w nowym prawodawstwie określono również zharmonizowane minimalne wymogi w zakresie monitorowania; przepisy dotyczące zarządzania ryzykiem mające na celu ocenę i wyeliminowanie potencjalnych dodatkowych zagrożeń dla zdrowia i możliwych zagrożeń dla środowiska; oraz procedurę udzielania zezwoleń i przepisy dotyczące przejrzystości, zgodnie z którymi kluczowe informacje o każdym projekcie ponownego wykorzystania wody zostaną podane do wiadomości publicznej.

Kolejne kroki

Wstępne porozumienie musi zostać teraz formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Po przyjęciu rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, a jego przepisy wejdą w życie 20 dni później.

Kontekst

Rozporządzenie proponowane przez Komisję ma na celu zmniejszenie niedoboru wody w UE w kontekście przystosowania się do zmiany klimatu. Dzięki niemu oczyszczone ścieki przeznaczone do nawadniania w rolnictwie będą bezpieczne, co umożliwi ochronę obywateli i środowiska.

Wniosek stanowi realizację jednego z zobowiązań wynikających z planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym i uzupełnia istniejące unijne ramy prawne dotyczące wody i środków spożywczych. Przyczyni się on również do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ w UE (w szczególności celu 6 dotyczącego wody i warunków sanitarnych), a także do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej.

Dodatkowe informacje:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 grudnia 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce