
Komisja Europejska opublikowała dziś zaproszenie do zgłaszania uwag w celu uzyskania informacji zwrotnych na temat głównych celów, zakresu i kontekstu przyszłych wytycznych dotyczących wdrażania rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych. Jest to pierwszy krok w kierunku publikacji wytycznych do 13 stycznia 2026 r., jak przewidziano w rozporządzeniu w sprawie subsydiów zagranicznych. Wytyczne przyczynią się do pewności prawa, przejrzystości i przewidywalności w egzekwowaniu przez Komisję rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych.
Jednocześnie Komisja rozpoczęła ukierunkowane konsultacje z państwami członkowskimi i wybranymi zainteresowanymi stronami.
Wytyczne dotyczące rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych
Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych zaczęło obowiązywać 13 lipca 2023 r. Ten nowy zbiór przepisów umożliwia Komisji przeciwdziałanie zakłóceniom powodowanym przez subsydia zagraniczne i zapewnia równe warunki działania wszystkim przedsiębiorstwom działającym na rynku wewnętrznym. Przed przyjęciem rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych dotacje przyznawane przez rządy spoza UE nie były kontrolowane. Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych stanowi zatem uzupełnienie unijnych zasad pomocy państwa, które dotyczą zakłóceń na rynku wewnętrznym spowodowanych dotacjami państw członkowskich.
Rozporządzenie opiera się na pewnych pojęciach na potrzeby oceny wpływu subsydiów zagranicznych na koncentracje, udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego i wszelką inną działalność gospodarczą na rynku wewnętrznym. Poza definicją subsydium zagranicznego pojęcia te obejmują:
- stwierdzenie zakłócenia spowodowanego przez subsydium zagraniczne;
- zastosowanie testu bilansującego (tj. czy pozytywne skutki równoważą zakłócające skutki subsydium zagranicznego);
- ocenę zakłócenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Chociaż pojęcia te powinny być zasadniczo stosowane i interpretowane w świetle odpowiednich przepisów Unii, w szczególności przepisów dotyczących pomocy państwa, połączeń i zamówień publicznych, Komisja opublikuje wytyczne wyjaśniające te pojęcia w ramach bieżących działań wdrożeniowych i w oparciu o swoje doświadczenia w zakresie egzekwowania przepisów rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych.
Wytyczne obejmą również korzystanie z uprawnień Komisji do żądania uprzedniego zgłoszenia koncentracji lub zagranicznych wkładów finansowych otrzymanych w ramach zamówień publicznych w przypadkach, gdy nie przekraczają one progów powodujących obowiązek zgłoszenia określonych w rozporządzeniu w sprawie subsydiów zagranicznych.
Dalsze działania
Zaproszenie do zgłaszania uwag będzie otwarte do przekazywania uwag do 2 kwietnia 2025 r. na portalu Komisji „Wyraź swoją opinię”. Wszystkie strony, które są zainteresowane tymi kwestiami, mogą przedstawić swoje stanowisko.
Komisja podejmie równolegle ukierunkowane konsultacje z państwami członkowskimi i wybranymi zainteresowanymi stronami w oparciu o specjalny kwestionariusz. Te wybrane zainteresowane strony reprezentują różne sektory, przedstawicieli zawodów prawniczych/gospodarczych, władze, środowiska akademickie, stowarzyszenia praktyków i konsumentów. Na podstawie informacji zwrotnych otrzymanych w związku z niniejszym zaproszeniem do zgłaszania uwag Komisja może zaprosić inne zainteresowane strony do udziału w ukierunkowanych konsultacjach.
W ramach drugiego etapu Komisja zorganizuje konsultacje publiczne na temat projektu wytycznych dotyczących rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych.
Kontekst
Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych („rozporządzenie”) weszło w życie 13 lipca 2023 r. Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych umożliwia Komisji przeciwdziałanie zakłóceniom powodowanym przez subsydia zagraniczne na rynku wewnętrznym. W ten sposób UE może zapewnić równe warunki działania wszystkim przedsiębiorstwom, przy jednoczesnym zachowaniu otwartości na handel i inwestycje. Subsydia zagraniczne mogą docierać na rynek wewnętrzny poprzez dowolną działalność gospodarczą i dowolny sektor, np.: przejęcia kontroli, udział w zamówieniach publicznych i inne formy inwestycji bezpośrednich.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji poświęconej konkurencji oraz na portalu Komisji „Wyraź swoją opinię”.
Przedsiębiorstwa europejskie nie mogą sprostać nieuczciwej konkurencji na jednolitym rynku ze strony przedsiębiorstw zagranicznych wspieranych ogromnymi subsydiami. Wprowadziliśmy rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych, tak aby każde przedsiębiorstwo, europejskie lub zagraniczne, działało zgodnie z tymi samymi przepisami na jednolitym rynku. Przyszłe wytyczne mają na celu zwiększenie przewidywalności i zapewnienie przejrzystości egzekwowania przez Komisję rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych.
Teresa Ribera, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji
Zamówienia publiczne stanowią fundament europejskiej gospodarki i muszą być chronione przed potencjalnymi zakłóceniami wynikającymi z subsydiów zagranicznych. Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych stanowi istotny instrument gwarantujący uczciwą i przejrzystą konkurencję, wspierający równe warunki działania w zakresie zamówień publicznych. Przyszłe wytyczne sprawią, że przedsiębiorstwa będą lepiej rozumiały, jakie skutki rozporządzenie wywiera na ich działalność, a także przyczynią się do sprawniejszego i skuteczniejszego wdrażania przepisów rozporządzenia na całym rynku wewnętrznym.
Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw dobrobytu i strategii przemysłowej
Komisja rozpoczyna konsultacje w sprawie wytycznych na podstawie rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych
(43.817 KB - PDF)
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 5 marca 2025
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce