Postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w grudniu
Poniżej decyzje dotyczące Polski:
1. Środowisko
Uzasadnione opinie
Komisja wzywa NIEMCY, ESTONIĘ i POLSKĘ do pełnego dostosowania do prawa UE przepisów krajowych w celu zapobiegania poważnym awariom związanym z substancjami niebezpiecznymi
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu uzasadnionych opinii do Niemiec (INFR(2020)2103), Estonii (INFR(2020)2117) i Polski (INFR(2021)2067) w związku z niedostosowaniem przez te państwa w pełni przepisów krajowych do dyrektywy w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi (dyrektywa Seveso III) (dyrektywa 2012/18/UE). Dyrektywa ma zastosowanie do ponad 12 tys. instalacji przemysłowych w Unii Europejskiej, w których substancje niebezpieczne wykorzystuje się lub składuje w dużych ilościach. Ustanawia ona również przepisy mające na celu zapobieganie poważnym awariom przemysłowym i minimalizację ich szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Zakres stosowania tej dyrektywy obejmuje takie sektory jak przemysł chemiczny i petrochemiczny, a także sektor hurtowego handlu paliwami i sektor magazynowania paliw. Zastosowanie mają różne systemy bezpieczeństwa w zależności od ilości substancji niebezpiecznych, przy czym instalacje przetwarzające ich duże ilości są objęte bardziej rygorystycznymi wymogami prawnymi. Komisja wystosowała wezwanie do usunięcia uchybienia do Niemiec i do Estonii w maju 2020 r. i do Polski w czerwcu 2021 r. W odpowiedzi wszystkie państwa członkowskie nieco poprawiły transpozycję dyrektywy. Do tej pory nadal dochodzi jednak do naruszeń i nie osiągnięto jeszcze pełnej zgodności z przepisami UE. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu uzasadnionych opinii do Niemiec, Estonii i Polski, a państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Komisja wzywa POLSKĘ do przestrzegania przepisów UE w sprawie jakości wody w kąpieliskach
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski uzasadnionej opinii (INFR(2020)4058) w celu usunięcia niedociągnięć w transpozycji dyrektywy dotyczącej jakości wody w kąpieliskach (dyrektywa 2006/7/WE). Dyrektywa ustanawia zasady monitorowania i klasyfikacji wód w kąpieliskach w odniesieniu do co najmniej dwóch parametrów odnoszących się do konkretnych bakterii. Ponadto państwa członkowskie muszą informować opinię publiczną o jakości wody w kąpieliskach i zarządzaniu plażami za pomocą profilów wody w kąpieliskach. Dyrektywa nakłada również na właściwe organy obowiązek zastosowania odpowiednich środków ochronnych w przypadku, gdy jakość wody w kąpieliskach stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. W październiku 2020 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia. Polska wciąż nie dokonała prawidłowej transpozycji wymogów dyrektywy w kilku kwestiach, takich jak identyfikacja wody w kąpieliskach i nadania jej odpowiedniego statusu, obowiązki w zakresie monitorowania oraz różne obowiązki właściwych organów w przypadku zanieczyszczenia lub wykrycia zagrożeń dla zdrowia ludzkiego, a także informowanie i przeprowadzanie konsultacji z obywatelami. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii do Polski, która ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Komisja wzywa POLSKĘ do ukończenia tworzenia sieci Natura 2000
Komisja skierowała dziś do Polski uzasadnioną opinię (INFR(2019)2137) w związku z brakiem zapewnienia odpowiedniej ochrony siedlisk i gatunków będących przedmiotem zainteresowania UE poprzez wyznaczenie obszarów ochrony przyrody (Natura 2000). Na podstawie dyrektywy siedliskowej (dyrektywa 92/43/EWG) i dyrektywy ptasiej (dyrektywa 2009/147/WE) państwa członkowskie zgodziły się na rozwój spójnej europejskiej sieci Natura 2000 poprzez proponowanie Komisji odpowiednich terenów mających znaczenie dla Wspólnoty. W lipcu 2019 r. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z niezaproponowaniem wszystkich terenów, które powinny spełniać warunki prawne i naukowe. Ponadto niektóre z zaproponowanych terenów nie obejmowały w wystarczającym stopniu różnych typów siedlisk i gatunków, które wymagały ochrony. Jednocześnie Komisja zidentyfikowała również poważne luki w zakresie kompletności i jakości danych dotyczących terenów chronionych. Pomimo postępów Polska nadal nie usunęła wszystkich stwierdzonych niedociągnięć i nadal dochodzi do naruszenia obowiązków wynikających z unijnego prawa w dziedzinie ochrony przyrody. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii do Polski, która ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
2. Rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP
Wezwania do usunięcia uchybienia
Komisja wzywa BELGIĘ, BUŁGARIĘ, CZECHY, DANIĘ, NIEMCY, IRLANDIĘ, GRECJĘ, HISZPANIĘ, FRANCJĘ, WŁOCHY, CYPR, ŁOTWĘ, LUKSEMBURG, WĘGRY, MALTĘ, NIDERLANDY, AUSTRIĘ, POLSKĘ, RUMUNIĘ, SŁOWENIĘ, FINLANDIĘ i SZWECJĘ do ograniczenia obciążeń po stronie specjalistów chcących świadczyć usługi tymczasowo i okazjonalnie
Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, kierując do Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Cypru, Łotwy, Luksemburga, Węgier, Malty, Niderlandów, Austrii, Polski, Rumunii, Słowenii, Finlandii i Szwecji wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z nieprzestrzeganiem przepisów unijnych w sprawie kwalifikacji zawodowych (dyrektywa 2005/36/WE).
Przepisy te ułatwiają specjalistom świadczenie usług tymczasowo i okazjonalnie w różnych państwach członkowskich, gwarantując jednocześnie ochronę konsumentów i obywateli.
Wyjątkowo, w przypadku zawodów związanych ze zdrowiem lub bezpieczeństwem publicznym, państwa członkowskie mogą sprawdzić kwalifikacje przed zezwoleniem na świadczenie usług. Takie wstępne sprawdzenie może znacznie opóźnić rozpoczęcie działalności, a zatem może być nakładane jedynie na ściśle określonych warunkach, w szczególności jeśli brak kwalifikacji zawodowych mógłby prowadzić do poważnych szkód dla zdrowia lub bezpieczeństwa usługobiorcy. Komisja uważa, że wymienione 22 państwa członkowskie w sposób nieuzasadniony wymagają przeprowadzenia wstępnego sprawdzenia w odniesieniu do kilku zawodów, które nie spełniają warunków, na jakich takie sprawdzenie jest dozwolone, i skoncentrowała swoje działania w zakresie egzekwowania wspomnianych przepisów na trzech obszarach o szczególnym znaczeniu, tj. budownictwie, transporcie i usługach dla przedsiębiorstw.
Komisja kieruje zatem wezwanie do usunięcia uchybienia do Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Cypru, Łotwy, Luksemburga, Węgier, Malty, Niderlandów, Austrii, Polski, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Finlandii i Szwecji, które mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć wskazanych przez Komisję. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii.
3. Migracja, sprawy wewnętrzne i unia bezpieczeństwa
Uzasadnione opinie
Komisja wzywa CHORWACJĘ, POLSKĘ, SŁOWENIĘ I SZWECJĘ do transpozycji dyrektywy w sprawie niebieskiej karty
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu uzasadnionej opinii do Chorwacji (INFR(2024)0062), Polski (INFR(2024)0109), Słowenii (INFR(2024)0131) i Szwecji (INFR(2024)0128) w związku z niedopełnieniem obowiązku transpozycji dyrektywy w sprawie niebieskiej karty. Dyrektywa (UE) 2021/1883 w sprawie niebieskiej karty uchyla dyrektywę (UE) 2009/50 i ustanawia warunki wjazdu i pobytu dla wysoko wykwalifikowanych obywateli państw trzecich przybywających do UE w celu zamieszkania i podjęcia pracy. Dyrektywa wprowadza skuteczniejsze przepisy dotyczące przyciągania do UE pracowników wysoko wykwalifikowanych. Przepisy te obejmują bardziej elastyczne warunki przyjmowania, zwiększone prawa oraz możliwość łatwiejszego przemieszczania się między państwami członkowskimi i pracy na ich terytorium. Państwa członkowskie UE (z wyjątkiem Danii i Irlandii na mocy dotyczących tych państw odpowiednich protokołów) miały czas do 18 listopada 2023 r. na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Słowenia i Szwecja nie dokonały transpozycji dyrektywy w odpowiednim czasie. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii do Chorwacji, Polski, Słowenii i Szwecji a państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
5. Mobilność i transport
Wezwania do usunięcia uchybienia
Komisja wzywa POLSKĘ do przestrzegania przepisów dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego
Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia (INFR(2024)2240) w związku z nieprzestrzeganiem przepisów UE dotyczących nadzoru nad bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego. Komisja uważa, że Polska nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu ustanawiającym wymagania techniczne i procedury administracyjne odnoszące się do operacji lotniczych (rozporządzenie (UE) nr 965/2012). W styczniu 2024 r. kontrola przeprowadzona przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wykazała, że Polska nie przeprowadza obowiązkowych badań na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu u członków załogi lotniczej i personelu pokładowego, zarówno w odniesieniu do operatorów krajowych, jak i operatorów z innych państw europejskich i z państw trzecich, którzy lądują na polskich lotniskach. Jest to sprzeczne z art. 4 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 965/2012, który wymaga, aby państwa członkowskie przeprowadzały badania na obecność alkoholu u członków załogi lotniczej i personelu pokładowego w odniesieniu do operatorów znajdujących się pod ich nadzorem, a także operatorów znajdujących się pod nadzorem innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego. Komisja kieruje zatem do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, która ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii.
Komisja wzywa BUŁGARIĘ, GRECJĘ, HISZPANIĘ, WŁOCHY, LUKSEMBURG, MALTĘ, POLSKĘ i PORTUGALIĘ do dokonania pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących opłat za przejazd i winiet za użytkowanie infrastruktury drogowej przez pojazdy
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu uzasadnionej opinii do Bułgarii (INFR(2024)0150), Grecji (INFR(2024)0155), Hiszpanii (INFR(2024)0157), Włoch (INFR(2024)0161), Luksemburga (INFR(2024)0164), Malty (INFR(2024)0167), Polski (INFR(2024)0169) i Portugalii (INFR(2024)0171) w związku z niedopełnieniem obowiązku transpozycji dyrektywy w sprawie eurowiniety (dyrektywa 1999/62/WE zmienionej dyrektywą (UE) 2022/362). Dyrektywa w sprawie eurowiniety ustanawia wspólne zasady nakładania opłat uzależnionych od przebytej odległości (opłat za przejazd) i opłat za czas (winiet), umożliwiając państwom członkowskim odzyskiwanie kosztów infrastruktury (budowy, eksploatacji, utrzymania) za pomocą opłat za przejazd i winiet. Zmieniająca dyrektywa (UE) 2022/362 obejmuje obecnie samochody osobowe, autobusy i autokary oraz małe pojazdy ciężkie. W zmienionej dyrektywie zobowiązano również państwa członkowskie do uwzględnienia kosztów środowiskowych zanieczyszczenia powietrza w ich systemach opłat w celu ustalenia opłat na podstawie emisji CO2 pojazdu, co ma na celu ograniczenie emisji i propagowanie czystszych ekologicznie pojazdów ciężkich. Termin transpozycji dyrektywy do prawa krajowego upłynął 25 marca 2024 r. Żadne z 8 państw członkowskich nie zgłosiło środków transpozycji. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii do Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Luksemburga, Malty, Polski i Portugalii, a państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
7. Gospodarka cyfrowa
Wezwania do usunięcia uchybienia i uzasadnione opinie
Komisja wzywa BELGIĘ, BUŁGARIĘ, HISZPANIĘ, NIDERLANDY i POLSKĘ do przestrzegania aktu o usługach cyfrowych
Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu wezwania do usunięcia uchybienia do Bułgarii (INFR(2024)2241) i uzasadnionej opinii do Belgii (INFR(2024)2164), Hiszpanii (INFR(2024)2165), Niderlandów (INFR(2024)2163) i Polski (INFR(2024)2041) w związku z niedopełnieniem obowiązku wyznaczenia koordynatorów ds. usług cyfrowych lub nadania im uprawnień na mocy aktu o usługach cyfrowych (DSA). Do 17 lutego 2024 r. państwa członkowskie musiały wyznaczyć krajowych koordynatorów ds. usług cyfrowych i nadać im uprawnienia. Są oni odpowiedzialni za monitorowanie stosowania i egzekwowanie aktu o usługach cyfrowych wobec usługodawców mających siedzibę na ich terytorium. Komisja kieruje do Bułgarii wezwanie do usunięcia uchybienia, ponieważ państwo to nie nadało uprawnień wyznaczonemu koordynatorowi ds. usług cyfrowych do wykonywania jego zadań na mocy aktu o usługach cyfrowych, w tym nie ustanowiło przepisów dotyczących sankcji mających zastosowanie w przypadku naruszeń aktu o usługach cyfrowych. Komisja kieruje również uzasadnioną opinię do Polski i Belgii w związku z niedopełnieniem przez te państwa obowiązku wyznaczenia koordynatorów ds. usług cyfrowych i nadania im uprawnień, do Polski w związku z nieustanowieniem przepisów dotyczących sankcji oraz do Hiszpanii i Niderlandów w związku z brakiem upoważnienia krajowych koordynatorów ds. usług cyfrowych. Państwa członkowskie mają obecnie dwa miesiące na usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu do Bułgarii uzasadnionej opinii oraz o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Belgii, Hiszpanii, Niderlandom i Polsce.
Uzasadnione opinie
Komisja wzywa 10 państw członkowskich do przestrzegania aktu w sprawie zarządzania danymi
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu uzasadnionej opinii do Czech (INFR(2024)2057), Niemiec (INFR(2024)2060), Estonii (INFR(2024)2058), Grecji (INFR(2024)2061), Cypru (INFR(2024)2056), Luksemburga (INFR(2024)2063), Austrii (INFR(2024)2054), Polski (INFR(2024)2066), Portugalii (INFR(2024)2067) i Słowenii (INFR(2024)2070), gdyż państwa te nie wyznaczyły organów odpowiedzialnych za wdrożenie aktu w sprawie zarządzania danymi lub też nie udowodniły, że organy te są uprawnione do wykonywania zadań wynikających z tego aktu. Akt w sprawie zarządzania danymi ułatwia wymianę danych między sektorami i państwami UE z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw. Zwiększa to zaufanie do udostępniania danych dzięki ustanowieniu zasad neutralności pośredników w zakresie danych, którzy łączą osoby fizyczne i przedsiębiorstwa z użytkownikami danych. 23 maja 2024 r. Komisja skierowała do Czech, Niemiec, Estonii, Grecji, Cypru, Luksemburga, Austrii, Polski, Portugalii i Słowenii wezwanie do usunięcia uchybienia. Chociaż niektóre państwa członkowskie powiadomiły Komisję o wyznaczeniu odpowiedzialnych organów, żadne z tych państw nie upoważniło ich w pełni do działania i wdrożenia aktu w sprawie zarządzania danymi. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wystosowaniu do wspomnianych państw członkowskich uzasadnionej opinii, a państwa te mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Przegląd według dziedzin polityki
Przyjmując jak zwykle pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. Decyzje te dotyczą różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa unijnego dla dobra obywateli i przedsiębiorstw.
Najważniejsze decyzje Komisji, pogrupowane według obszarów polityki, przedstawiono w komunikacie INF/24/6006. Komisja zamyka również 69 spraw, w których kwestie sporne rozwiązano z udziałem zainteresowanych państw członkowskich bez konieczności kontynuowania przez Komisję postępowania.
Więcej informacji na temat unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego znajduje się w pełnej wersji pytań i odpowiedzi. Więcej informacji na temat historii danej sprawy można znaleźć w wykazie decyzji dotyczących uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 16 grudnia 2024
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce