O równym traktowaniu w Brukseli - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 31 marca 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 1 min

O równym traktowaniu w Brukseli

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Centrum Wizyt Komisji Europejskiej zorganizowało wizytę studyjną dla pełnomocniczek i pełnomocników ds. równego traktowania, reprezentujących administracje centralną i samorządową w Polsce.

pelnomocniczki_rowne_traktowanie

Podczas spotkań z urzędnikami Komisji Europejskiej przedstawione zostały strategie, bieżące polityki i inicjatywy Komisji Europejskiej w kwestii równouprawnienia, wyrównywania szans i inkluzji społecznej. Uczestnicy i uczestniczki  wizyty studyjnej zapoznali się z wytycznymi politycznymi i nowymi prorytetami Komisji Europejskiej oraz wymienili się swoimi doświadczeniami z wdrażania polityk równościowych z urzędnikami Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, Dyrekcji ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. 

Ważnym punktem wizyty studyjnej było spotkanie na temat odporności przed dezinformacją w ramach projektu EU vs Disinfo. Kolejne spotkania dotyczyły też wyrównywania szans, przeglądu polityki i funduszy UE w zakresie rynku pracy i włączenia społecznego, czy możliwości finansowania działań miast i regionów w ramach Programu CERV. Uczestnicy i uczestniczki spotkali się także z przedstawicielami gabinetu komisarz ds. równości, gotowości i zarządzania kryzysowego Hadji Lahbib, żeby porozmawiać o unijnym planie działania na rzecz praw kobiet.

Szczególnie ważne dla mnie było dowiedzenie się o tym, w jakim kierunku będą szły polityki europejskie związane z równym traktowaniem i pokazanie np. projektów, z jakich możemy korzystać, szczególnie tych adresowanych do osób niepełnosprawnych czy uwzględniających równość płci. W polskiej administracji rządowej, szczególnie na lokalnym szczeblu przeciwdziałanie dyskryminacji wciąż jest traktowane jako zadanie co najmniej drugiej kategorii, dlatego każdy argument – finansowy, polityczny, administracyjny, który możemy wykorzystać do wprowadzaniu zmian i poprawy sytuacji grup narażonych na wykluczenie jest cenny. No i ważny jest też przekaz w drugą stronę. My jesteśmy na samym dole drabiny administracyjnej – możemy pokazać, co działa, co nie działa, czego potrzebuje mieszkaniec jako ostateczny odbiorca. Myślę, że to też ważne dla przedstawicieli unijnej administracji. Monika Frenkiel, pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. równego traktowania. 

Wizyta studyjna do Brukseli pełnomocniczek i pełnomocników ds. równego traktowania odbyła się 26 i 27 lutego 2025 roku. 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 marca 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce