Miliardy przesyłek, zero cła - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 6 lutego 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 7 min

Miliardy przesyłek, zero cła

Będą zmiany dotyczące przywozu towarów w ramach handlu elektronicznego. Obejmą one m.in. przesyłki niskowartościowe spoza UE, które obecnie nie są objęte cłem.

Miliardy przesyłek, zero cła

Komisja Europejska podejmuje działania w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z przywozu towaru o niskiej wartości sprzedawanego za pośrednictwem internetowych sprzedawców detalicznych spoza UE i platform handlowych przyjmujących przedsiębiorców spoza UE.

Działania te są częścią komunikatu w sprawie handlu elektronicznego „Kompleksowy unijny zestaw narzędzi na rzecz bezpiecznego i zrównoważonego handlu elektronicznego”, który Komisja proponuje dzisiaj. Komisja zachęca do podejmowania działań m.in. w obszarach ceł i handlu, takich jak wszczynanie kontroli celnych, ochrona konsumentów oraz akty o usługach cyfrowych i rynkach cyfrowych.

W ubiegłym roku na rynek UE trafiło około 4,6 mld przesyłek o niskiej wartości, tj. towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro, co odpowiada 12 mln paczek dziennie. Jest to dwa razy więcej niż w 2023 r. i trzy razy więcej niż w 2022 r., a wiele z tych towarów uznano za niezgodne z prawodawstwem europejskim. Ten gwałtowny wzrost budzi wiele obaw. Głównie coraz więcej szkodliwych produktów trafia do UE. Co więcej, europejscy sprzedawcy, którzy przestrzegają naszych wysokich standardów produktów, są zagrożeni nieuczciwymi praktykami i sprzedażą podrobionych towarów za pośrednictwem internetowych platform handlowych. Ponadto duża liczba wysyłanych i transportowanych paczek ma negatywny wpływ na środowisko i klimat.

W Europie konsumenci powinni w pełni korzystać z potencjału handlu elektronicznego i mieć dostęp do wygodnych, przystępnych cenowo, bezpiecznych produktów wysokiej jakości w internecie. Podobnie europejskie przedsiębiorstwa powinny korzystać z równych warunków działania na jednolitym rynku.

Henna Virkkunen

Wzrost importu e-handlu na rynek UE przyniósł ze sobą wiele wyzwań. UE jest gotowa stawić czoła tym wyzwaniom, współpracując jako Drużyna Europy, aby zapewnić obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość dalszego czerpania wielu korzyści z zakupów przez internet, a jednocześnie zminimalizować ryzyko związane z niebezpiecznymi produktami, które zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu konsumentów. Chcemy, aby konkurencyjny sektor handlu elektronicznego zapewniał konsumentom bezpieczeństwo, oferował wygodne produkty i szanował środowisko. Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji

Michael McGrath

E-commerce zrewolucjonizował zakupy. Trzech na czterech Europejczyków dokonuje regularnych zakupów przez internet. Jednak gwałtowny wzrost importowanych towarów może stanowić zagrożenie dla praw europejskich konsumentów i ich bezpieczeństwa. Nadszedł czas, aby Drużyna Europy zjednoczyła się w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom i ochrony europejskich konsumentów. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby towary wprowadzane na nasz rynek były bezpieczne, a wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali praw konsumentów. Komisja wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia, aby w pełni wspierać i koordynować egzekwowanie naszych przepisów. Michael McGrath, komisarz do spraw demokracji, wymiaru sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów

Maroš Šefčovič

Ponieważ handel elektroniczny rozwija się dynamicznie, musimy zintensyfikować wysiłki, aby zapobiec wprowadzaniu na rynek UE produktów niezgodnych z wymogami oraz zapewnić uczciwą konkurencję zarówno podmiotom europejskim, jak i podmiotom z państw trzecich. Nasze organy celne są pierwszymi oczami na granicy, dlatego musimy wyposażyć je w odpowiednie instrumenty służące wzmocnieniu naszych zdolności w zakresie egzekwowania prawa, w ścisłej współpracy z innymi organami, które mają zasadnicze znaczenie dla kontroli towarów wprowadzanych na rynek UE. Ambitna reforma unii celnej przedstawiona przez Komisję w maju 2023 r. ma na celu zniesienie zwolnień celnych w odniesieniu do paczek o niskiej wartości, a także wzmocnienie kontroli za pośrednictwem proponowanego Urzędu UE ds. Celnych i unijnego centrum danych celnych. Byłaby to prawdziwa zmiana gry, aby wyrównać szanse dla graczy e-commerce. Maroš Šefčovič, komisarz do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości

W komunikacie Komisja określa wszystkie narzędzia, którymi UE już dysponuje, i zwraca uwagę na inicjatywy, które są obecnie omawiane przez współprawodawców. Ponadto proponuje nowe wspólne działania mające na celu rozwiązanie problemów wynikających z gwałtownego wzrostu liczby wprowadzanych na rynek niebezpiecznych, podrobionych i w inny sposób niezgodnych z wymogami lub nielegalnych produktów: 

  • Reforma celna, w tym wezwanie współprawodawców do szybkiego przyjęcia proponowanego pakietu reform unii celnej, co umożliwi szybkie wdrożenie nowych przepisów w celu wyrównania warunków działania w obszarze handlu elektronicznego. Obejmują one zniesienie zwolnienia z cła w przypadku paczek o niskiej wartości o wartości poniżej 150 EUR oraz wzmocnienie zdolności w zakresie kontroli, takich jak lepsza wymiana danych i ocena ryzyka. Komisja zwraca się również do współprawodawców o rozważenie dalszych środków, takich jak niedyskryminacyjna opłata manipulacyjna, w odniesieniu do produktów handlu elektronicznego przywożonych do UE bezpośrednio do konsumentów, w celu rozwiązania problemu kosztów związanych ze skalowaniem nadzoru nad zgodnością miliardów takich przesyłek z przepisami UE.
  • Ukierunkowane środki dotyczące towarów przywożonych, w tym uruchomienie skoordynowanych kontroli między organami celnymi i organami nadzoru rynku, a także skoordynowane działania w zakresie bezpieczeństwa produktów, takie jak pierwsza w historii kontrola bezpieczeństwa produktów. Powinno to doprowadzić do usunięcia z rynku towarów niezgodnych z wymogami i przyczynić się do gromadzenia dowodów na potrzeby analizy ryzyka i działań uzupełniających. Przyszłe kontrole zostaną zintensyfikowane w odniesieniu do niektórych podmiotów gospodarczych, towarów lub przepływów handlowych, w sposób ciągły, w świetle analizy ryzyka. Im wyższy wskaźnik niezgodności, tym wyższy powinien być poziom czujności na kolejnych etapach, natomiast kary powinny odzwierciedlać przypadki systematycznej niezgodności.
  • Ochrona konsumentów na internetowych platformach handlowych, podkreślanie praktyk handlu elektronicznego jako wyraźnego priorytetu w zakresie egzekwowania prawa na mocy aktu o usługach cyfrowych, a także narzędzi takich jak akt o rynkach cyfrowych oraz tych, które mają zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców: rozporządzenie w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów oraz sieć ochrony konsumentów.
  • Korzystanie z narzędzi cyfrowych, które mogą pomóc w ułatwieniu nadzoru nad otoczeniem handlu elektronicznego za pośrednictwem cyfrowego paszportu produktu i nowych narzędzi sztucznej inteligencji do wykrywania produktów potencjalnie niezgodnych z wymogami.
  • Ochrona środowiska, w tym przyjęcie pierwszego planu działania dotyczącego rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów oraz wezwanie do szybkiego przyjęcia ukierunkowanej zmiany dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.
  • Wzmocnienie pozycji konsumentów i przedsiębiorców poprzez kampanie uświadamiające dotyczące praw konsumentów, ryzyka i mechanizmów dochodzenia roszczeń.
  • Współpraca międzynarodowa i handel międzynarodowy , w tym prowadzenie działań szkoleniowych w zakresie unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów oraz ocena wszelkich dowodów, które mogą się pojawić, związanych z dumpingiem i subsydiowaniem.

Komisja wzywa państwa członkowskie do wspólnego odegrania silnej roli Drużyny Europy w celu poprawy skuteczności działań podejmowanych przez organy krajowe i Komisję.

Sieć współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów składająca się z krajowych organów ochrony konsumentów i Komisji również poinformowała platformę Shein o rozpoczęciu skoordynowanego działania.

Kolejne kroki

Komisja wzywa do współpracy z państwami członkowskimi, współprawodawcami i wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu wprowadzenia środków przedstawionych w komunikacie.

W ciągu roku Komisja oceni skutki zapowiedzianych działań i opublikuje sprawozdanie na temat wyników wzmożonych kontroli.

W świetle wyników i w porozumieniu z odpowiednimi organami państw członkowskich i zainteresowanymi stronami Komisja rozważy, czy istniejące ramy i działania w zakresie egzekwowania przepisów są wystarczające i odpowiednie. W przeciwnym razie rozważone zostaną dalsze działania i wnioski mające na celu wzmocnienie wdrażania i egzekwowania przepisów UE.

Kontekst

Handel elektroniczny przynosi wiele korzyści konsumentom, przedsiębiorstwom – w tym MŚP – i całej gospodarce UE, przy czym około 70 proc. Europejczyków regularnie kupuje produkty przez internet. Stwarza to jednak również pewne wyzwania. Dotyczy to w szczególności przywozu towarów w handlu elektronicznym, które są sprzedawane i dostarczane bezpośrednio konsumentom w UE za pośrednictwem internetowych sprzedawców detalicznych i platform handlowych.

Organy celne stoją w obliczu rosnącego obciążenia pracą i pojawiają się zagrożenia związane z bezpieczeństwem i zgodnością produktów, nielegalnymi towarami, zrównoważonym rozwojem i nieuczciwą konkurencją dla odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Na przykład około połowa podrobionych produktów skonfiskowanych na granicach UE, które naruszały prawa własności intelektualnej MŚP, została zakupiona przez internet.

Aby uzyskać więcej informacji

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
6 lutego 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce