Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy17 września 2021Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Konferencja w sprawie przyszłości Europy

Zastanawiasz się czym jest Konferencja w sprawie przyszłości Europy? Nie wiesz jak wziąć udział? Potrzebujesz więcej informacji? Tutaj znajdziesz potrzebne informacje oraz materiały instruktażowe, które pomogą Ci współtworzyć przyszłość Europy -...

COFE

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to okazja dla obywateli, aby zaangażować się w dyskusję, która ukształtuje przyszłość Europy. Konferencja podzielona jest na 10 zakresów tematycznych.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy to wyjątkowa okazja dla obywateli UE, by włączyć się w debatę na temat wyzwań i priorytetów Europy. Bez względu na to, gdzie mieszkasz i co robisz, możesz powiedzieć, jakiej przyszłości chcesz dla Unii Europejskiej.

Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska – instytucje te zobowiązały się wysłuchać Europejczyków i w ramach swoich kompetencji zastosować się do otrzymanych zaleceń.

Wnioski z Konferencji i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.

Kto jest odbiorcą Konferencji?

Odbiorcą Konferencji są wszyscy obywatele Unii Europejskiej jak również instytucje UE. Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest projektem Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej, jednak głównymi prowadzącymi są obywatele. Konferencja ta jest cyklem debat, paneli i dyskusji organizowanych przez obywateli, które umożliwią mieszkańcom z całej Unii Europejskiej dzielenie się pomysłami i kształtowanie naszej wspólnej przyszłości.

Kto może wziąć udział?

Wszyscy obywatele UE. Do udziału zaproszone są również władze europejskie, krajowe, regionalne i lokalne oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego i inne zainteresowane przygotowaniem wydarzenia i zgłoszeniem pomysłów.

Uczestnicy muszą przestrzegać wartości określonych w Karcie Konferencji.Czym jest platforma cyfrowa?

Platforma cyfrowa to centrum Konferencji: pozwala włączyć się i zabrać głos. Tutaj możesz dzielić się swoimi przemyśleniami na temat Europy i potrzebnych zmian, zapoznawać się z wypowiedziami innych, szukać wydarzeń w pobliżu, organizować własne wydarzenia i śledzić prace konferencji.

Na platformie można:

  • Podzielić się swoimi pomysłami oraz poznać opinie i pomysły osób ze wszystkich zakątków Europy. Pomysły wyświetlą się przetłumaczone na wybrany język, dzięki czemu powstaje możliwość zapoznania się z poglądami wszystkich Europejczyków.
  • Wziąć udział w dyskusjach o przedstawionych pomysłach – można przeglądać oraz wspierać pomysły zgłoszone przez inne osoby. Można również za pośrednictwem komentarzy wyrazić dla nich poparcie lub przyłączyć się do dyskusji. Możliwe jest także komentowanie pomysłów zgłoszonych we wszystkich językach (zostaną innym użytkownikom przetłumaczone na ich język).
  • Wziąć udział w wydarzeniu – w całej Europie odbywają się wydarzenia wirtualne i organizowane na żywo. Można wyszukać wydarzenie w okolicy i/lub w konkretnym temacie, zapisać się do udziału i zacząć omawiać pomysły z innymi.
  • Zorganizować wydarzenie – każdy może zgłosić swoje wydarzenie; informacje, jak je zorganizować w swojej miejscowości lub w Internecie, znajdują się tutaj oraz poniżej w zakładce ‘Obsługa internetowej platformy Konferencji’.

Jak zabrać głos?

Wystarczy wybrać 1 z 10 zaproponowanych zagadnień i podzielić się swoją opinią. Pomysły będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Następnie zostaną uwzględnione podczas dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych. Pomysły przedstawione podczas konferencji mają zostać uwzględnione we wnioskach w sprawie konkretnych zaleceń działań dla UE. Ostateczne wyniki konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla wspólnego przewodnictwa trzech instytucji, PE, Rady, KE ‒ każda w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami ‒ przeanalizują,


jak skutecznie zastosować się do wniosków sprawozdania.

Więcej informacji o tym jak zabrać głos na platformie Konferencji znajduje się w poniższej zakładce ‘Obsługa internetowej platformy Konferencji’.

Weź udział w jednym z wielu wydarzeń na terenie całej Europy i włącz się w dyskusję o przyszłości Europy!

Wsparcie

Więcej informacji oraz pomoc przy organizacji wydarzeń w ramach Konferencji można uzyskać w punktach informacyjnych Europe Direct (ED), które mieszczą się w każdym regionie. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce może udostępnić listę ekspertów Team Europe z całej Polski, którzy pomogą w organizacji wydarzenia.

Zapraszamy również do odwiedzenia poniższej zakładki ‘Obsługa internetowej platformy Konferencji’, gdzie znajdują się m.in. filmy instruktażowe obsługi platformy.

Zapraszamy do kontaktu mailowego: COMM-REP-WAW-COFEatec [dot] europa [dot] eu (COMM-REP-WAW-COFE[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Obsługa internetowej platformy Konferencji

Na platformie znajdują się przewodniki oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ). Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało webinarium z obsługi platformy, jego nagranie oraz prezentacja znajdują się poniżej. Dostępne są również krótkie filmiki o poszczególnych aspektach korzystania z platformy (np. jak dodać pomysł). W kilku krokach wyjaśniają jak zaangażować się w pan-Europejską dyskusję.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
17 września 2021
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce